| Home Forum Classifieds Gallery Chat Room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - wiadomosci, informacje, forum , ogloszenia, Wielka Brytania
GBritain.net - miejsce spotkań Polaków w Wielkiej Brytanii Szukaj na GBritain.net
Serwisy główne
Strona główna
Wiadomości
Artykuły
Ogłoszenia
Forum
Czat room
Kalendarium
Galeria zdjęć
Pobieralnia
Słownik PL-EN
Wyszukiwarka
Reklama
















Artykuły > Edukacja > Polski student na Wyspach
Od pierwszego maja 2004 roku Polacy, którzy chcą rozpocząć naukę na angielskiej uczelni nie potrzebują już wiz studenckich, za studia nie muszą już płacić dziesięć razy więcej niż Anglicy i mogą liczyć na dofinansowania. Studenci planujący naukę w Szkocji mają jeszcze lepiej – wcale nie muszą płacić za studia. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na podjęcie nauki w szkole wyższej na Wyspach. Mimo drastycznego wzrostu opłat za czesne, podania o przyjęcie na brytyjskie uczelnie w tym roku akademickim złożyło 15 tysięcy obywateli Unii Europejskiej pochodzących spoza Królestwa.

Brytyjskie uniwersytety przyjęły we wrześniu 2005 roku o sześć procent więcej zagranicznych studentów, niż rok wcześniej – mówią statystyki opracowane przez Higher Education Statistics Agency (HESA). W roku akademickim 2004-2005 na uczelniach w Wielkiej Brytanii studiowało 318 tysięcy obcokrajowców, włączając w tę liczbę studentów z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Po rozszerzeniu wspólnoty ilość żaków z krajów europejskich wzrosła o 3,2 procent, osiągając liczbę ponad 100 tysięcy. Wśród nich znalazło się ponad 2100 Polaków, dwukrotnie więcej niż przed akcesją. Najpopularniejsze spośród wybieranych przez zagranicznych studentów kierunki to biznes i administracja, socjologia oraz sztuka i projektowanie. Stale rośnie też liczba studentów medycyny i stomatologii. W kwietniu tego roku Tony Blair zaprezentował ambitny plan rządu, którego celem jest przyciągnięcie na brytyjskie uczelnie do 2011 roku kolejnych 100 tysięcy zagranicznych studentów. W ramach tego programu uniwersytety otrzymają wsparcie finansowe, na który to cel przeznaczono 7 milionów funtów. Nie ma jednak wątpliwości, że te pieniądze wrócą zwielokrotnione do państwowej kasy w postaci czesnego za naukę i podatków od zarobionych przez studentów pieniędzy. Dochody uniwersytetów z obcokrajowców są oceniane na miliardy funtów. Nic dziwnego, że wita się ich tu z otwartymi rękami. Od tego roku pieniędzy na kontach uczelni będzie jeszcze więcej, bo czesne za naukę znacząco wzrosło.

Studia w Królestwie od kuchni
Studia w Zjednoczonym Królestwie są dwustopniowe. Pierwszy stopień to porównywalne do polskich studiów licencjackich trzy lub czteroletnie kursy, zakończone uzyskaniem dyplomu Bachelor, nazywane kursami „first degree” (pierwszy stopień) lub „undergraduate” (przed dyplomem). Szczegółowe informacje na temat kursów pierwszego stopnia można uzyskać od The University and Colleges Admission Service (UCAS): www.ucas.com.
Drugi stopień to kursy zakończone uzyskaniem dyplomu Master, czyli „postgraduate”. Żeby dostać się na studia postgraduate trzeba osiągnąć dobre wyniki na studiach licencjackich. Kursy te trwają rok lub dwa lata. Te ostatnie wymagają pracy naukowo-badawczej i są nazywane Research Courses. Roczne studia postgraduate to inaczej Taught Courses. Więcej informacji o kursach magisterskich można znaleźć na stronach: www.educationuk.org, www.prospects.ac.uk, www.postgrad.hobsons.com, www.hero.ac.uk.
Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby móc studiować na Wyspach? Polska matura wystarczy za świadectwo kwalifikacji. Dodatkowo trzeba wykazać się doskonałą znajomością języka angielskiego. Większość uczelni brytyjskich wymaga egzaminu Certificate in Advanced English (CAE), niektóre mogą żądać od zagranicznych studentów przedstawienia Certificate of Proficiency in English (CPE) lub International English Language Testing System (IELTS). Szczegółowe informacje o egzaminach językowych znajdziesz na stronie www.britishcouncil.org/pl/poland-examinations.htm. Rekrutacją na pierwszy rok studiów first degree zajmuje się University and Colleges Admission Service. Aplikacje można wysłać do UCAS tylko za pośrednictwem internetu, korzystając ze strony www.ucas.com/apply/index.html. Koszt zgłoszenia się do UCAS wynosi 5 funtów, jeśli chcesz dostać się tylko na jeden kurs. Jeśli wybranych przez Ciebie kursów jest więcej, koszt rejestracji wynosi 15 funtów. UCAS przyjmuje zapłatę tylko kartą kredytową.
Najlepiej zarejestrować się w okresie pomiędzy 1 września a 15 stycznia roku, w którym planujesz rozpocząć studia, czyli do 15 stycznia 2007 roku dla osób, które chcą rozpocząć studia na jesieni 2007 roku. Rekrutacja na studia magisterskie jest prowadzona bezpośrednio przez uniwersytety i również zaczyna się na rok przed rozpoczęciem studiów. W zależności od wybranego kierunku studiów i uczelni, mogą obowiązywać inne terminy składania aplikacji. Do 15 października 2006 roku powinny złożyć podania osoby zainteresowane rozpoczęciem w 2007 roku studiów na kierunku medycyny, stomatologii, weterynarii oraz studiów w Cambridge lub w Oksfordzie. Ostateczny termin składania aplikacji dla wszystkich kierunków to 30 czerwca 2007 roku.
Od czego zależy czy zostaniesz przyjęty na studia, skoro większość uczelni w Wielkiej Brytanii nie organizuje egzaminów wstępnych? Czasem może się zdarzyć, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Decyzja o przyjęciu Cię na studia zależy jednak głównie od ocen na świadectwie maturalnym, liczą się też odbyte przez Ciebie staże, praktyki i dodatkowe kwalifikacje. Osoby, które chcą studiować na kierunkach artystycznych muszą przygotować portfolio. Kandydaci na kierunki medyczne zdają BioMedical Admissions Test, a od kandydatów na prawo wymagany jest National Admissions Test for Law. Więcej informacji i przykładowe testy znajdziesz na stronach: www.bmat.org.uk i www.lnat.ac.uk.
A co z osobami, które już studiują w Polsce, na przykład na drugim roku i chciałyby kontynuować naukę w Wielkiej Brytanii? Tacy studenci powinni kontaktować się bezpośrednio z wybraną uczelnią, która podejmie decyzję, ile lat studiów lub semestrów i które przedmioty zostaną zaliczone. Natomiast posiadacze dyplomu licencjackiego lub magisterskiego mogą wybrać studia postgraduate.



strony: [1] [2] [3]
komentarz[0] |
O portalu  |  Prywatność  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone  |  ISSN 1898-9241   |   [polityka cookies]