| Home Forum Classifieds Gallery Chat Room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - wiadomosci, informacje, forum , ogloszenia, Wielka Brytania
GBritain.net - miejsce spotkań Polaków w Wielkiej Brytanii Szukaj na GBritain.net
Serwisy główne
Strona główna
Wiadomości
Artykuły
Ogłoszenia
Forum
Czat room
Kalendarium
Galeria zdjęć
Pobieralnia
Słownik PL-EN
Wyszukiwarka
Reklama
















Artykuły > Gospodarka - Finanse > Zarobki Polaków w UK
Pracujemy najdłużej, najdokładniej, ale dostajemy za to mniejsze wynagrodzenie niż inne narodowości w Wielkiej Brytanii.

Tak przynajmniej uważają niezależni badacze z Institute for Public Policy Research. Ostatnie badania wśród brytyjskich emigrantów potwierdziły to, co do niedawna szeptaliśmy między sobą po cichu. Anglik, Hindus, Irlandczyk czy Amerykanin spędzają w pracy mniej czasu, za to cieszą się wyższymi wynagrodzeniami niż Polacy.

Znaleźliśmy się na ostatnim, 26. miejscu rankingu płac wśród grup narodowościowych w UK. Przeciętny Polak dostaje tutaj na rękę 7,30 £/h, podczas gdy Somalijczycy dostają 7,90 £/h, Turcy 8,20 £/h, a na szczycie plasują się Amerykanie 17,10 £/h. Mało tego, ci ostatni pracują tygodniowo dwie godziny krócej, niż my. Dlaczego wypadliśmy tak blado?

Ciężka praca, marna płaca
Institute for Public Policy Research to placówka zajmująca się analizą polityki państwa, również wobec emigrantów. Według badaczy instytutu, Polscy pracownicy cieszą się na Wyspach bardzo dobrą opinią. Pracują dokładniej, szybciej i sumienniej niż pozostali emigranci, nie wspominając już o Brytyjczykach.

Średnio spędzamy w pracy 42 godziny tygodniowo, przy czym Anglicy przemęczać się nie lubią – na obowiązki zawodowe poświęcają osiem godzin mniej. Nieźle też ocenia się naszą terminowość i solidność – tuż po Amerykanach i Australijczykach zajęliśmy zaszczytne, trzecie miejsce. Niestety od strony finansowej wciąż nie jesteśmy wystarczająco nagradzani.

Smutny jest fakt, że właśnie w naszej grupie narodowościowej zaobserwowano najwyższy procent osób wykształconych, którzy pracują na stanowiskach niewymagających żadnych kwalifikacji. Powód? Brak znajomości języka angielskiego. Pod tym względem problemów nie mają Hindusi, Irlandczycy czy Kanadyjczycy. Ci ostatni zajęli równie wysoką pozycję w rankingu – 15,60 funtów za godzinę. Co dziwne, w rankingu blado wypadli sami Anglicy – trzynasta pozycja na liście ze stawką 11,10 £/h nie jest dla nich powodem do dumy. Analitycy doszukują się przyczyn w małej wydajności pracy rdzennych mieszkańców Wysp, dużej skłonności do odpoczywania i niechęci wobec podejmowania pracy w weekendy oraz w nietypowych porach.

Biedy nie klepiemy
Jeśli wierzyć raportowi Institute for Public Policy Research, co do liczebności jesteśmy trzecią grupą narodowościową w Wielkiej Brytanii. Jest nas podobno 318 tysięcy (choć nieoficjalne źródła szacują tę liczbę na milion), więcej zarejestrowało się jedynie Irlandczyków (425 tys.) i Hindusów (578 tys.). Okazuje się, że na ich tle prawie nigdy nie korzystamy z zasiłków chorobowych. Nie można tego powiedzieć o obywatelach innych państw. Najbardziej schorowaną nacją są Pakistańczycy, Irlandczycy i... Anglicy.

Badacze nie odnotowali również w UK bezrobotnych Polaków na utrzymaniu państwa, którzy jako jedni z nielicznych znaleźli się poza statystykami. Powód wydaje się być prosty – przyjeżdżamy tutaj przede wszystkim zarabiać pieniądze i wegetacja na bezrobociu nie jest dla nas atrakcyjną wizją pobytu na emigracji.

Zaskakująco wysoka okazała się pozycja przybyszów z najbiedniejszych krajów świata, takich jak Uganda, Kenia, Bangladesz czy Ghana. Ich zarobki plasują się w pierwszej dziesiątce i oscylują wokół 12,50-13,50 £/h. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że to oni właśnie najczęściej zajmują socjalne mieszkania z councilu. Darmowym lokum cieszy się aż 80 procent obywateli Somalii. Polacy znaczną część swoich zarobków są zmuszeni wydawać na najem nieruchomości.

Zdaniem eksperta
Dlaczego Polacy, mimo zaangażowania i pracowitości, tak marnie wypadli w rankingu płac? Analitycy nie mają wątpliwości – przodujący Amerykanie pracują w Anglii głównie w sektorze finansowym, na wysokich stanowiskach. A tam pensje są znacznie wyższe, niż w barach, restauracjach czy na budowach, które opanowali przybysze znad Wisły. Wielu z nich mogłoby podjąć zajęcia na bardziej odpowiedzialnych stanowiskach, lecz na przeszkodzie stoi głównie słaba znajomość języka angielskiego. I choć uważamy ludzi z krajów afrykańskich za zacofanych, ich znajomość języka jest na dużo wyższym poziomie.
Rodacy, do nauki.

Tomasz Ziemba, Janusz Młynarski

komentarz[0] |
O portalu  |  Prywatność  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone  |  ISSN 1898-9241   |   [polityka cookies]