| Home Forum Classifieds Gallery Chat Room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - wiadomosci, informacje, forum , ogloszenia, Wielka Brytania
GBritain.net - miejsce spotkań Polaków w Wielkiej Brytanii Szukaj na GBritain.net
Serwisy główne
Strona główna
Wiadomości
Artykuły
Ogłoszenia
Forum
Czat room
Kalendarium
Galeria zdjęć
Pobieralnia
Słownik PL-EN
Wyszukiwarka
Reklama
















Artykuły > Praca > Jak ustrzec się przed nieuczciwym pośrednikiem
Poszukiwanie pracy z pomocą pośredników

Przy szukaniu pracy sezonowej i na stałe można też korzystać z usług prywatnych pośredników. Ale uwaga! Na rynku działa wielu oszustów gotowych wziąć kilkaset złotych „opłaty manipulacyjnej", a potem wysadzić np. gdzieś pod Neapolem, bez pracy i pieniędzy.

Na co należy zwracać uwagę szukając pracy przy pomocy pośredników?

Po pierwsze – certyfikat
W Polsce legalne wyjazdy do pracy za granicą mogą organizować jedynie licencjonowane agencje zatrudnienia, czyli takie, które mają certyfikat Ministerstwa Gospodarki i Pracy (w naszym kraju działa ponad 170 firm posiadających taki dokument). To, czy pośrednik, na którego ty się zdecydowałeś, jest wśród nich, możesz sprawdzić na stronie internetowej ministerstwa:www.praca.gov.pl.
Co oznacza taki certyfikat? Tyle, że agencja przedstawiła dowody o niezaleganiu z opłacaniem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne oraz, że jako firma nie naruszała ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, czyli nie ma pełnomocnego wyroku za np. oszukiwanie poszukujących pracę.

Co prawda wszystkim firmom, które działają bez certyfikatu, grozi grzywna, ale mało która z nich się tym przejmuje, a jeszcze mniej przyznaje się, że działa bez zgody. Dlatego zanim zdecydujesz się na wyjazd z konkretną firmą, sprawdź, czy ma ona certyfikat.

Po drugie - umowa z pośrednikiem
Najważniejszym obowiązkiem pośrednika wynikającym z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 20 kwietnia 2004 r. jest podpisanie z tobą umowy! Bez niej ani rusz! Ani do pracy za granicę, ani potem do sądu. To umowa z pośrednikiem jest dowodem, że wykupiłeś usługę i masz prawo domagać się wszystkiego, co w niej wymienione.

Co musi być w umowie?

Umowę otrzymasz od pośrednika. Przepisy bardzo dokładnie określają, co w niej musi się znaleźć. I to w twoim interesie leży, abyś dopilnował, by w umowie znalazły się wszystkie wymagane informacje:

-nazwa zagranicznego pracodawcy;
-okres twojego zatrudnienia;
-rodzaj pracy, jaką będziesz wykonywał, jej warunki oraz wynagrodzenie, jakie otrzymasz;
-wszelkie dodatkowe świadczenia socjalne, oczywiście pod warunkiem, że takowe otrzymasz, np. prywatna opieka medyczna, zwrot kosztów biletów na komunikację miejską,
-warunki ubezpieczenia społecznego;
-warunki ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób tropikalnych;
-obowiązki i uprawnienia twoje oraz agencji pośrednictwa pracy;
-informacje o tym, jakie formalności musisz załatwić i na jakich warunkach możesz podjąć pracę w kraju, do którego kieruje cię pośrednik.

UWAGA! To ważne, bo nie we wszystkich krajach obowiązują takie same przepisy i formalności!

-ewentualne inne zobowiązania stron;
-wszelkie opłaty, jakie poniosłeś na rzecz pośrednika;
-zakres odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, w tym dokładne informacje o tym, kto pokryje koszty twojego dojazdu i powrotu, gdy okaże się, że np. pracodawca zmienił zdanie i nie chce cię przyjąć. W tym miejscu powinien znaleźć się także tryb dochodzenia roszczeń.
-Co to oznacza? Tyle, że w umowie powinna być np. informacja, do jakiego sądu możesz się zgłosić, gdy pośrednik nie dotrzyma warunków umowy.

-Punkty umowy o znaczeniu strategicznym
To takie, w które warto wczytać się bardzo dokładnie, bo ich zlekceważenie może się źle skończyć, np. stratą pieniędzy. A takich jest kilka.

Opłaty
Pośrednicy oferujący pracę za granicą, w odróżnieniu od tych kierujących do pracy w kraju, mogą brać pieniądze od osób szukających pracy. Przepisy mówią, że opłata ta musi być związana z "faktycznie poniesionymi kosztami związanymi ze skierowaniem do pracy za granicą" (art. 47 ust. 2 pkt. 8 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu).

Za to możesz zapłacić.

Koszty „związane ze skierowaniem do pracy” to te, które i tak musiałbyś ponieść, wybierając się do pracy, a więc m.in.:

-koszty podróży do kraju pracodawcy,
-wykonania badań lekarskich,
-dodatkowych ubezpieczeń,
-tłumaczenia niezbędnych dokumentów,
-szkolenia BHP zgodnego z prawem międzynarodowym,
-uzyskania zaświadczenia o niekaralności, gdy takie jest potrzebne.

Pod żadnym pozorem nie płać:
przedpłat, kaucji, kosztów rekrutacji, wynagrodzenia dla pracowników agencji, za druki, reklamę, ogłoszenia prasowe, opracowanie umów, za znaczki pocztowe lub przesyłki, które wysyła agencja.

Nie płać także za znalezienie pracy - tak samo jak w Polsce to w interesie pracodawcy leży znalezienie dobrego pracownika. I to pracodawca płaci pośrednikowi za jego usługę.

Zakres odpowiedzialności cywilnej stron
Ten punkt jest szczególnie ważny, bo mówi o tym, co grozi pośrednikowi, gdy nie dotrzyma warunków umowy. A więc np. wtedy, gdy na miejscu nie będzie czekała na ciebie obiecana praca. Jeżeli z umowy wynika, że pośrednik nie ponosi odpowiedzialności za to, co się wtedy stanie, niczego nie podpisuj! W takim wypadku nawet przed sądem nic nie wygrasz!

Uczciwi pośrednicy w umowie dokładnie zaznaczają, co się stanie, gdy wyjazd nie dojdzie do skutku lub pracodawca zmieni zdanie i nie zechce przyjąć cię do pracy. To tu pojawia się informacja, że pośrednik zwraca wszelkie poniesione przez ciebie koszty, gdy kłopoty wynikają z jego winy.

Przejazd
Uważaj na ten punkt tak samo jak na poprzednim! Oszuści za bilet każą płacić dużo więcej, niż wynika to z cen rynkowych, np. za bilet do Anglii 400 funtów, gdy rzeczywiście kosztuje on tyle samo, ale w złotych! Jeśli możesz i wyniesie cię to taniej, powiedz, że wolisz sobie sam kupić bilet.

Po trzecie - kursy, szkolenia
Zgodnie ze wspomnianą już wcześniej Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy agencja pośrednictwa pracy musi podpisać umowę z pracodawcą zagranicznym, dla którego rekrutuje pracowników. Musi się w niej znaleźć:

-liczba miejsc pracy;
-okres zatrudnienia pracowników;
-rodzaj i warunki pracy oraz zasady wynagradzania, a także przysługujące pracownikom podejmującym pracę świadczenia socjalne;
-zakres odpowiedzialności cywilnej, gdy któraś ze stron nie wywiąże się z warunków umowy, tu powinna znaleźć się informacja, kto pokryje koszty dojazdu i powrotu pracownika, gdy pracodawca zmieni zdanie. Powinien się tu także znaleźć tryb dochodzenia roszczeń.
Po co ci ta wiedza? Bo zawsze możesz zapytać pośrednika, czy takową umowę posiada i prosić o jej pokazanie! Możesz wtedy usłyszeć, że umowa objęta jest tajemnicą handlową. Tajemnicą rzeczywiście objęte są warunki finansowe między pośrednikiem i pracodawcą, ale nie cała umowa! Uczciwy pośrednik bez problemów pokaże te strony, które dotyczą pracownika - przekonują specjaliści z Ministerstwa Gospodarki i Pracy.

Po czwarte - cedowanie uprawnień
To najnowsza moda wśród tych nie najuczciwszych firm. Agencja, która ma już certyfikat, otwiera firmy-córki, które działają pod innymi nazwami, ale powołują się na uprawnienia zdobyte przez firmę-matkę. To niezgodne z prawem, tym bardziej, że nierzadko są to firmy, które powołując się na zgodę dla agencji zajmującej się np. au pair, pośredniczą w wyjazdach do pracy. Jak twierdzą urzędnicy mamy w takim przypadku doczynienia z ewidentnym oszustwem, gdyż w takim przypadku nie tylko nazwa jest różna, lecz także rodzaj działalności. Zasada jest więc bardzo prosta - jeżeli firma działa pod inną nazwą, musi starać się o swój własny certyfikat. To samo dotyczy polskich oddziałów zagranicznych firm. Pomimo że powołują się na zagraniczne certyfikaty ich również obowiązują certyfikaty MGiP. W takim przypadku firma winna zgłosić do rejestracji w ministerstwie polski oddział.

Po piąte - cuda wszelkie
Wyobraźnia nieuczciwych pośredników nie zna granic! Imają się coraz bardziej wyszukanych metod, by wyciągnąć pieniądze z kieszeni poszukujących pracy. Są firmy, które w umowie zaznaczają, że poszukujący pracy musi "pod sankcją uznania umowy za nieważną z jego winy i przepadkiem poniesionych wszelkich wcześniejszych wpłat" uiścić w ciągu 7 dni kwotę (niewymienioną w umowie). Jak tylko zobaczysz coś takiego w umowie, podziękuj za uwagę i szukaj innej firmy. To nielegalne! Po pierwsze - wszystkie opłaty, jakie ponosisz, muszą być wymienione w umowie, po drugie - pod żadnym pozorem nie powinny ci przepaść wszelkie wpłacone wcześniej pieniądze. Podobnych, niekorzystnych dla ciebie zapisów, jest dużo więcej. Dlatego bardzo uważnie wczytuj się w treść wszystkiego, co masz podpisać. Gdy tylko coś wzbudzi twój niepokój, skontaktuj się z prawnikiem lub zadzwoń do departamentu rynku pracy MGiP.

Co zrobić, gdy daliśmy się oszukać?
Niezwłocznie trzeba zawiadomić policję i prokuraturę o popełnieniu przestępstwa. Za nieuczciwe pośrednictwo, czyli złamanie zapisów ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, grozi grzywna nie mniejsza niż 3 tys. zł. Za oszustwo (to już jest przestępstwo ścigane z kodeksu karnego) można trafić do więzienia.



PRZYKŁADY NIEUCZCIWYCH ZAPISÓW

(Nazwy agencji nie są autentyczne. Wszelka zbieżność jest przypadkowa)

Umowa zawarta w dniu ...... pomiędzy: agentem European Work Agency (certyfikat MGiPS Nr 001/1 a-1 d), obsługiwanym przez Centrum Edukacyjne WORK, ul. Warszawska l, Ciechocinek zamieszkałym .......... .

natym przykładzie agencja ma certyfikat z Ministerstwa Gospodarki i Pracy, ale tworzy sieć współpracujących z nią firm, które działają pod innymi nazwami, ale powołują się na uprawnienia zdobyte przez firmę-matkę. To nielegalne! Tych uprawnień nie da się cedować. Czyli Centrum Edukacyjne WORK, aby wysyłać legalnie ludzi do pracy za granicą, musi mieć własny certyfikat.

Zakwalifikowanie uczestnika do Programu odbędzie się po uzupełnieniu ankiety zgłoszeniowej, podpisaniu umowy oraz wniesieniu bezzwrotnej kaucji w wysokości 350 zł.

Nie płać kaucji, przedpłat itd. Poszukujący pracy nie może być obciążany kosztami znalezienia pracodawcy. Za pracę pośrednika płaci pracodawca, który szuka pracowników.

Uczestnik zobowiązany jest do wniesienia opłaty w wysokości 50 funtów. Kwota stanowi wynagrodzenie zagranicznego partnera, który pośredniczy w znalezieniu pracy dla Uczestnika.

Uwaga na taki zapis! Na przykład w Anglii (podobnie jak w Polsce) pośrednictwo jest bezpłatne. A więc pośrednik nie ma prawa pobierać opłat od poszukujących pracy. Nie wszędzie jednak bezrobotni nie płacą za usługi firm pośredniczących. Dokładnych informacji możesz się dowiedzieć w ambasadzie danego kraju.

Za skierowanie do pracy za granicą, niezależnie od czasu pobytu, pobierana jest zryczałtowana opłata administracyjna w kwocie stanowiącej równowartość 75 euro.

Pośrednik zgodnie z przepisami ma prawo pobierać opłaty za koszty „związane ze skierowaniem do pracy", czyli te, które i tak musiałbyś ponieść, wybierając się do pracy. Nie może jednak kazać ci płacić opłaty administracyjnej!

Kandydat do pracy odbywa zorganizowane przez Centrum Edukacyjne WORK obowiązkowe dwutygodniowe szkolenie przygotowujące do pracy. Koszty szkolenia w wysokości 150 zł ponosi kandydat.

Pośrednicy mogą żądać opłat za szkolenia wymagane przepisami w kraju, do którego wyjeżdżasz do pracy! Jednak nie mają prawa żądać opłat za przygotowanie do prostych prac sezonowych, np. zbierania truskawek.

Niedokonanie wpłat w wymaganych kwotach i terminach jest równoznaczne z rezygnacją Uczestnika z uczestnictwa w Programie. Tym samym spowoduje to przepadek wszelkich wcześniejszych wpłat, przeznaczone one zostaną na promocję i poszukiwanie innego uczestnika.

Pośrednik nie ma prawa tak zrobić! Pieniędzy, które wpłacasz, nie może on przeznaczyć ani na promocję swojej firmy, ani na wynagrodzenia swoich pracowników.

Niewpłacenie wszelkich należności w terminie 3 dni od podpisania umowy skutkuje zerwaniem umowy z winy Uczestnika, skreśleniem z listy uczestników i przepadek wszystkich wpłaconych kwot.

Uwaga na takie wpisy! Porządni pośrednicy nie stosują takich chwytów! Powinieneś mieć możliwość negocjowania terminów wpłat. Niewielkie spóźnienie nie powinno powodować zerwania umowy!

Na stronie internetowej www.praca.gov.pl znajdują się wykazy wszystkich agencji wpisanych do polskiego rejestru. Jeśli jakiejś nie ma, należy być w kontaktach z nią bardzo ostrożnym.

Posrednikow z uk można sprawdzić czy są zarejstrowani na stronie: http://www.companieshouse.gov.uk
Można sprawdzić także np. przez ambasadę, izby gospodarcze lub organizacje branżowe.
komentarz[2] |
O portalu  |  Prywatność  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone  |  ISSN 1898-9241   |   [polityka cookies]