| Home Forum Classifieds Gallery Chat Room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - wiadomosci, informacje, forum , ogloszenia, Wielka Brytania
GBritain.net - miejsce spotkań Polaków w Wielkiej Brytanii Szukaj na GBritain.net
Serwisy główne
Strona główna
Wiadomości
Artykuły
Ogłoszenia
Forum
Czat room
Kalendarium
Galeria zdjęć
Pobieralnia
Słownik PL-EN
Wyszukiwarka
Reklama
















Artykuły > Inne tematy > Jak zrobić prawo jazdy w Wielkiej Brytanii
Na temat uzyskania prawa jazdy w Polsce krążą legendy. Nie dziwią nas już historie osób, które zdały ten egzamin dopiero za 25-ym czy 30-ym razem... Dlatego też wielu Polaków próbuje uzyskać driving licence w Wielkiej Brytanii – bo tu podobno cała procedura wygląda normalniej. Czy rzeczywiście tak jest – sprawdzała Dorota Zdrojewska.

Osoby zainteresowane kursem prawa jazdy na terenie UK zobowiązane są w pierwszej kolejności złożyć wniosek o prawo jazdy tymczasowe (provisional licence), bez którego rozpoczęcie kursu nie jest możliwe. W związku z tym należy wypełnić formularz: D1, dla samochodów osobowych, D2 i D4 dla samochodów ciężarowych (LGV) i autobusów (PCV). Formularze D1 dostępne są na pocztach, w biurach DVLA i Traffic Area, a także w wielu biurach lokalnych. Formularze D2 można otrzymać tylko w biurach DVLA. Aplikacje D1 (ordinary licence) i D2 (LGV,PCV) jesteśmy zobowiązanym wypełnić również, gdy: staramy się duplikat lub wznowienie prawa jazdy, a także zamianę polskiego prawa jazdy na angielskie. Aby rozpocząć kurs (w przypadku samochodów osobowych i motocykli), trzeba mieć ukończone 17 lat, ale wniosek o prawo jazdy tymczasowe można złożyć trzy miesiące wcześniej. Jest to maksymalny czas oczekiwania na provisional licence - w praktyce okres ten jest nieco krótszy i trwa około trzech tygodni.

Kurs prawa jazdy na samochody półciężarowe można rozpocząć w wieku lat 18; aby zostać kierowcą samochodów ciężarowych i autobusów, trzeba mieć skończone 21 lat.
Polak nie musi być rezydentem Wielkiej Brytanii, by móc się starać o angielskie prawo jazdy - wystarczy, że przebywa na terenie Anglii co najmniej 185 dni w czasie ciągłym. Polacy, jako obywatele Europy, mogą jeździć po angielskich drogach używając polskiego prawa jazdy, dopóki pozostaje ono ważne. Jedynie legalni rezydenci Anglii zobowiązni są do zrobienia angielskiego prawa jazdy w ciągu trzech lat, od momentu otrzymania angielskiej rezydentury.

Najbardziej znane szkoły jazdy w Anglii to: AA, LDC, BSM. Szkoły te posiadają certyfikat Driving Standards Agency (ORDIT), co oznacza, że wymagają od swoich instruktorów wysokich kwalifikacji, klientom zaś oferują najwyższy standard usług, profesjonalne przygotowanie oraz gwaranacje pomyśnie zdanego egzaminu państwowego. Na terenie UK nie prowadzi się oddzielnych kursów teoretycznych, kurs zazwyczaj ogranicza się do jazdy z instruktorem. Teorię najczęściej instruktorzy wykładają w czasie nauki jazdy, na teoretyczne objaśnienia poświęcając przynajmniej 20 minut z każdej lekcji.
Niektóre szkoły, na przykład LDC, proponują swoim klientom nową metodę nauczania, tzw. LD System, który polega na zapewnieniu klientowi materiałów do nauki w domu - w postaci kaset video (LD driving skills video), płyt CD czy książek (LD driving skills workbook), ułatwiających przyswojenie wiedzy teoretycznej z zakresu przepisów i znaków drogowych. Zadanie instruktora ogranicza się wówczas do wdrożenia teorii w praktykę. Kursant ma obowiązek przygotowania się do lekcji w domu, dzięki czemu nie traci cennych minut z lekcji jazdy na naukę teorii. W UK to instruktor, obserwując postępy w nauce swego podopiecznego, decyduje czy jest on już gotowy do egzaminu praktycznego.
Dodatkowym ułatwieniem dla przyszłych kierowców jest fakt, że jako posiadacze tymczasowego prawa jazdy mogą uczyć się jezdzić pod okiem przyjaciół lub kogoś z rodziny. Osoba, która będzie nas uczyć, powinna mieć co najmniej trzy lata doświadczenia za kółkiem. Musi też dołączyć nazwisko nauczyciela do ubezpieczenia samochodu, którym ten będzie jeździł. Anglicy często stosują obydwie metody nauki jazdy jednocześnie: kurs z instruktorem i praktyka pod okiem kogoś z rodziny, co pozwala przyszłemu kierowcy oswoić się z samochodem, nabrać wprawy, a także trochę zaoszczędzić. Ceny za naukę jazdy z instruktorem są różne, ale najczęściej wahają się od 16 do 22 funtów za godzinę. Szkoły bardzo często oferują zniżki dla studentów, mniej się też płaci za kursy (na przykład dwudziestogodzinowe) niż za pojedyncze lekcje, a także kiedy rezerwuje się kurs długo przed jego rozpoczęciem. Szkoły jazdy oferują często szeroki wachlarz kursów, które mają pomóc przyszłym kierowcom poczuć się pewniej na drodze: Driving Simultator, parking lessons, Risk Awareness – jazda w nocy i w złych warunkach pogodowych, Pass Plus – lekcje jazdy dla tych, którzy egzamin już zdali, a mimo to nie czują się za kierownicą zbyt pewnie. Wszystkie dodatkowe kursy są płatne (ceny zależą od rodzaju kursu), podobnie jak wszystkie pomoce naukowe (książki, kasety video, płyty około 20-30 funtów), mające pomóc przyszłym kierowcom przygotować się do egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Egzamin teoretyczny składa się z dwóch części: practical test oraz hazard perception test. Aby zdać egzamin teoretyczny, trzeba poprawnie odpowiedzieć na 30 z 35 pytań. Po zdaniu egzaminu teoretycznego można przystąpić do egzaminu praktycznego. Na egzamin powinniśmy zapisać się przynajmniej trzy dni wcześniej. Egzamin praktyczny trwa od 35 do 45 minut. Egzaminator może nas poprosić o wykonanie kilku zadań na placu manewrowym, na przykład: parkowanie tyłem za pojazdem, jazda tyłem po łuku, itp. Na egzaminie praktycznym nie ma ścisłego podziału na plac manewrowy i jazdę po mieście – to, czy zostaniemy poproszeni o wykonanie manewru, zależy od egzaminatora i od szkoły. Za egzamin trzeba zapłacić około 25 funtów, cenę ustala jednak szkoła.

Przydatne adresy:
http://www.dvla.gov.uk
http://www.theaa.com/allaboutcars/drivenschool/
http://www.bsm.co.uk
http://www.learnerdriving.com

komentarz[2] |
O portalu  |  Prywatność  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone  |  ISSN 1898-9241   |   [polityka cookies]