| Home Forum Classifieds Gallery Chat Room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - wiadomosci, informacje, forum , ogloszenia, Wielka Brytania
GBritain.net - miejsce spotkań Polaków w Wielkiej Brytanii Szukaj na GBritain.net
Serwisy główne
Strona główna
Wiadomości
Artykuły
Ogłoszenia
Forum
Czat room
Kalendarium
Galeria zdjęć
Pobieralnia
Słownik PL-EN
Wyszukiwarka
Reklama
















Artykuły > Inne tematy > Reguły parkowania samochodów w Londynie
Aby parkować poprawnie w Londynie należy zapoznać się z najważniejszymi oznaczeniami.

Żółte linie
Na pojedynczej lub podwójnej żółtej linii (namalowanej przy chodniku na ulicy) jest dozwolone zatrzymanie się w celu wysadzenia i odbioru pasażerów, ale zabronione jest parkowanie w godzinach określonych na znaku. Reguły te są ściśle przestrzegane przez straż parkingową.

Czerwone linie
Na wielu głównych ulicach w Londynie żółte linie są teraz zastąpione czerwonymi liniami. Wszelkie parkowanie, zatrzymanie się i ładowanie jest w tych miejscach zabronione. (Podwójne czerwone linie oznaczają, że zakaz obowiązuje przez cały czas, a pojedyncze dotyczą tylko godzin roboczych.) Jednakże czerwone linie mają stanowiska dla autokarów gdzie możliwe jest wysadzanie lub odbieranie pasażerów. Należy sprawdzić godziny na znaku,który zazwyczaj znajduje się przy danej ulicy, kiedy dozwolone jest parkowanie.
Policja i straż ruchu drogowego pilnie strzegą strefy czerwonych linii.

Strefa zakazu zatrzymywania się i postoju Clearways.
Niektóre strefy nazywają sie clearways i są wyraźnie zaznaczone znakiem obok. Zatrzymywanie się, nawet w celu wysadzania pasażerów jest w tych strefach zabronione. Niektóre przystanki autobusowe, postoje taksówek i główne trasy są strefami zakazu zatrzymywania się i postoju.

Parkometry
Jest kilka rodzajów parkometrów
1. możliwość parkowania do dwóch godzin czasu przy dotyczącej opłacie.
2. możliwość parkowania przez cały dzień za odpowiednią opłatą.
3. możliwość parkowania do jednej godziny

Jeżeli się dostanie Mandat Penalty Charge Notice(PCN)
Jeżeli się dostanie „PCN”, należy się nie sprzeciwiać strażnikowi parkingowemu. Po wydaniu mandatu nie istnieje możliwość jego anulowania. Można poprosić strażnika o zapisanie czegoś, co w przyszłości może doprowadzić do anulowania mandatu. Nałożony mandat należy zapłacić jak najszybciej, najlepiej w ciągu 14 dni od daty wydania, gdyż wtedy możemy zapłacić jedynie połowę żądanej sumy. Po tym czasie trzeba zapłacić całą. Nie należy ignorować mandatu – i tak się go nie pozbędziesz. Jeśli tego nie zrobimy, nadchodzić będą upomnienia i w końcu do naszych drzwi zapuka bailift collector, czyli komornik. Wizyta takiego pana jest w tym kraju dość kosztowna.
Wszelkie odwołania od podjętej decyzji należy składać pisemnie według wskazówek na odwrocie mandatu.

Jeżeli wasz samochód został odholowany lub zablokowany clamped.
Taki przypadek zdarzyć się nam może, jeśli zaparkujemy samochód w miejscu, gdzie utrudnia on ruch innych pojazdów albo zagraża bezpieczeństwu innych użytkowników dróg. Na przykład na czerwonej linii lub przed wjazdem/wyjazdem. Może także zostać odholowany na życzenie właściciela prywatnego miejsca, na którym nieopatrznie zostawiliśmy samochód. Niekiedy służby parkingowe zakładają na taki pojaz clamping, czyli urządzenie uniemożliwiające odjechanie z miejsca. Wtedy za wycieraczką pojawi się ostrzegawcza kartka z numerami telefonów i adresem parking shop, gdzie musimy się udać, aby zapłacić mandat, oraz opłatę za zdjęcie clampingu. Po jego uiszczeniu „but” zostanie zdjęty przez ruchomy patrol, który o zapłaceniu mandatu przez delikwenta zostanie powiadomiony telefonicznie. Cała operacja może trwać od godziny do kilku..

Dużo gorzej jest, kiedy nasz samochód zostanie odholowane. Najpierw trzeba dowiedzieć się, dokąd. W tym celu należy zatelefonować pod numer 020-7747-4747 aby dowiedzieć się gdzie się znajduje i jaki będzie koszt jego odzyskania lub na policję.
Trzeba to zrobić jak najszybciej, ponieważ za każdą dobę parkowania na takim parkingu ponosimy dodatkowe opłaty. Niektóre parkingi są czynne przez 24 godziny na dobę, we wszystkie dni tygodnia. Inne mają swoje godziny urzędowania. Te całodobowe to najczęściej parkingi policyjne, reszta to miejsca zarządzane przez lokalne władze. Jeżeli więc zdarzy się, że samochód nasz zostanie odholowany w piątek po południu i nie odbierzemy go do godz. 17.00, pozostanie nam czekać z tym do następnego poniedziałku. W tym przypadku jednak nie płacimy za przymusowy postój.

Co robić dalej?
Po uzyskaniu informacji o miejscu postoju naszego samochodu, udajemy się tam wyposażeni w dokumenty potwierdzające nasze prawo do niego, czyli dowód rejestracyjny zwany tutaj log book, dokument ze zdjęciem potwierdzający naszą tożsamość oraz coś, co pozwoli potwierdzić nasz adres zamieszkania. Naturalnie trzeba ze sobą mieć odpowiednią sumę pieniędzy na wykupienie pojazdu z „aresztu”. Nie jest to mało, albowiem trzeba nie tylko zapłacić za samo odholowanie około 150 funtów, ale także mandat, jaki przy tej okazji został nam wydany. Po zapłaceniu wszystkich należności i sprawdzeniu, czy samochód nasz nie poniósł jakichś uszczerbków w czasie akcji odholowywania go, podpisujemy stosowne papierki i możemy opuścić gościnne progi parkowiska, przeliczając w duchu ile to tygodni moglibyśmy za te pieniądze parkować „na parkometrze”. Cała operacja w tym przypadku może trwać kilka godzin, albo kilka dni, w zależności od wyżej wymienionych okoliczności.

Londyn ogólnie rzecz biorąc jest miejscem, gdzie dość trudno znaleźć miejsce do zaparkowania, szczególnie zaś takie gdzie nie trzeba za to płacić.Zachowajcie jednak rozsądek.

źródło: opracowanie własne na podstawie: Dziennik Polski i TFL
komentarz[4] |
O portalu  |  Prywatność  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone  |  ISSN 1898-9241   |   [polityka cookies]