| Home Forum Classifieds Gallery Chat room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - forum - Londyn, Anglia, Szkocja, Wielka Brytania
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, o 21:27

Strefa czasowa UTC+1godz.


NA NASZYM PORTALU MOŻNA PISAĆ BEZ KONIECZNOŚCI REJESTROWANIA SIĘ - ZAPRASZAMY.

 



Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 20 lut 2006, o 14:51 
Witam !!!!

Tematem podatku zainteresowalem sie w tym roku i nie wiem dokladnie co i jak z tym zrobić. Wiec moze jakas kompetentna osoba napisalaby co trzeba zrobic i jakie kolejne kroki podjac aby uniknac podwojnego opodatkowania. Na pewno te informacje przydadza sie calej rzeszy POlakow pracujacych w UK. Z gory dziekuje.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  

Asystent reklamowy

 Tytuł: Linki sponsorowane:                                        Napisane:   dziś

Asystent forum



 

Dołączył(a): 12 paź 2004
11:30 am
Posty: 1000
Lokalizacja: Anglia - Szkocja - Irlandia - Polska

Góra
 Tytuł:
Post: 20 lut 2006, o 15:40 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 cze 2005, o 16:47
Posty: 4165
Lokalizacja: Na PW prosze pisac tylko w sprawach zwiazanych z dzialaniem forum !
Ogólna zasada jest prosta: każdy podatnik rozlicza się za ubiegły rok podatkowy w miejscu swojego zamieszkania, niezależnie od tego, gdzie zarabia. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Czyli jeśli ktoś wyjedzie za granicę, nadal składa w Polsce roczne deklaracje podatkowe, nawet jeśli do kraju nie wrócił. Wówczas zeznanie podatkowe powinien wysłać pocztą. Kryterium decydującym o tym, gdzie należy rozliczyć się z podatku jest stałe miejsce zamieszkania (co nie ma nic wspólnego z posiadanym obywatelstwem czy zameldowaniem). Stałe miejsce zamieszkania jest rozumiane jako położenie ośrodka interesów życiowych. Z polskim urzędem skarbowym nie muszą mieć do czynienia osoby, które wyjeżdżając za granicę przeniosły tam swoje centrum interesów życiowych. Co to oznacza w praktyce? Ci, którzy mają ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze z Wielką Brytanią niż z Polską - przeprowadzili się razem z całą rodziną i dobytkiem - i zamierzają zostać tam na stałe mogą być spokojni. Co ważne - przeniesienie ośrodka interesów życiowych nie musi być jednoznaczne ze zmianą obywatelstwa, wymeldowaniem się w Polsce czy sprzedażą mieszkania. Minusem przepisów mówiących o miejscu rezydencji podatkowej jest brak precyzji. O ile miejsce zamieszkania podatnika łatwo ustalić, o tyle „zamiar" pozostania za granicą na stałe trudniej udowodnić. To, czy urząd skarbowy uzna, że przenieśliśmy swoją rezydencję na Wyspy zależy od wielu czynników i – co gorsza – od interpretacji urzędnika.
Osoby, które nie zostawiły w Polsce małżonka, dzieci, nie prowadzą w kraju żadnych interesów i nie osiągają dochodów nie powinny mieć problemów z przekonaniem fiskusa o tym, że są rezydentami brytyjskimi. Ich centrum interesów życiowych zostało przeniesione na Wyspy. Takie osoby mogą (chociaż nie muszą - jak poinformowano mnie w Urzędzie Skarbowym Wrocław Krzyki) złożyć w polskim urzędzie skarbowym deklarację o zmianie rezydencji podatkowej, powołując się na artykuł 4 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska zawarła z Wielką Brytanią w 1978 roku. Fiskus może poddać w wątpliwość przeniesienie ośrodka interesów życiowych osoby, która pracuje poza granicami kraju, ale w Polsce prowadzi liczne interesy lub jest właścicielem gospodarstwa rolnego.
- Przepisy Unii Europejskiej mówią, że każdy jej obywatel może sam sobie wybrać miejsce zamieszkania -- Status rezydenta Wielkiej Brytanii uzyskuje się po przepracowaniu tu 183 dni w roku. Jeśli osoba, która przepracowała na Wyspach wymagane 183 dni deklaruje, że chce zostać tu na stałe, moim zdaniem nie powinna mieć do czynienia z polskim urzędem skarbowym. Powiem więcej - Jeśli ktoś pracował w Polsce i w środku brytyjskiego roku podatkowego (który trwa od 5 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku) przyjechał do Wielkiej Brytanii z zamiarem osiedlenia się tu na stałe, może przychody uzyskane w Polsce rozliczyć tutaj jako Foreign Income i uzyskać zwrot nadpłaconego w kraju podatku. Korzystając z okazji, odpowiem jeszcze na pytanie, które bardzo często pojawia się w telefonach do mojego biura. Brytyjski urząd skarbowy nie wysyła sam danych dotyczących podatnika do Polski, robi to dopiero na prośbę ze strony polskiego urzędu. Rejestrując się w Inland Revenue nie podajemy ani obywatelstwa, ani miejsca zamieszkania w Polsce (o ile takie mamy). Skąd więc urząd miałby wiedzieć, dokąd wysłać nasze dokumenty? Nie rozumiem, dlaczego z problemem podwójnego opodatkowania borykają się tylko przedstawiciele nowej emigracji. Umowa między Polską a Wielką Brytanią nie zmieniła się od prawie 30 lat, a dopiero po wejściu Polski do Unii problem ujrzał światło dzienne. Co z tymi, którzy wyemigrowali za chlebem 10 lat temu, zostawiając w Polsce rodziny - czy ich problem nie dotyczy? Takich pytań pojawia się i będzie pojawiać coraz więcej - dopóki polski rząd nie znowelizuje niejasnej i krzywdzącej Polaków umowy.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: 20 lut 2006, o 20:14 
Bardzo ładnie to opisałaś.Problem jest głębszy bo wielu ludzi wyjechało z zamiarem zarobienia trochę pieniędzy i powrocie do kraju w coś zainwestowac, pooddawać długi itp......Nie myśleli wtedy, że lwią część swojej krwawicy mszą zostawić polskiemu fiskusowi.
Kto był informowany przed wyjazdem, żeby powaznie zastanowił się co go czeka po powrocie ???
Czy w jakimś US ktoś wyczytał informacje dla wyjeżdżajacych za granicę ? Napewno nie. Bo tam tylko widnieją informacje o godzinach urzędowania, numery kont bankowych i godziny otwarcia kasy.
Jak na razie urzędy angielskie nie przesyłaja informacji o zarobkach polskich pracowników.Na stronach netu wyczytałam, że polskie US bazują na podstawie donosów i w ubiegłym roku było ich 300.000 tysięcy.
Bardzo dużo ludzi nie bedzie sie rozliczać i napewno im się uda ale znajdą się <ofiarki> które zostana tak podsumowane,że przez wiele lat będą spłacać pożyczke by ureguluwać fiskus.
Gdyby brac na logike to to osoby które nie miały pracy w Polsce,nie biorą zasiłku dla bezrobotnych, nie korzystają z polskiej służby zdrowia,nie otrzymują w Mpsie zapomogi powinny dostac odprawę wyjazdową.
Jle osób będąc w UK wyrzekało sie wygód zyciowych.
Teraz każdy zastanawia się wrócić i zapłacic czy dalsze życie ułożyć sobie w UK.
Wyczytałam że minister finansów może skorzystać z art 22 ordynacji podatkowej i wydać rozporządzenie zwalniajace z PIT, jeżeli przemawia za tym ważny interes podatników.Na razie podpisujemy sie pod petycją do Ministra finansów i Premiera ale to nic nie da .Trzeba sie organizowac
Uważam że p i k i e t a pod AMbasadą Polska w Londynie bedzie konieczna.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: 21 lut 2006, o 09:34 
Wszystko Ladnie opisane ale nadal nie wiem podstawy co zrobic zeby uniknac tego potwornego podwojnego opodatkowania? I do jakich urzedow sie udac?


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: 21 lut 2006, o 10:09 
Zasłużony użytkownik
Zasłużony użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2005, o 00:45
Posty: 600
Lokalizacja: peterborough
Eliss pisze:
-- Status rezydenta Wielkiej Brytanii uzyskuje się po przepracowaniu tu 183 dni w roku. Jeśli osoba, która przepracowała na Wyspach wymagane 183 dni deklaruje, że chce zostać tu na stałe, moim zdaniem nie powinna mieć do czynienia z polskim urzędem skarbowym. ............................................. Rejestrując się w Inland Revenue nie podajemy ani obywatelstwa, ani miejsca zamieszkania w Polsce (o ile takie mamy). Skąd więc urząd miałby wiedzieć, dokąd wysłać nasze dokumenty? Nie rozumiem, dlaczego z problemem podwójnego opodatkowania borykają się tylko przedstawiciele nowej emigracji. .



przepraszam ze wtrace pare slow ale resident permit uzyskuje sie po roku przepracawanym w UK z przerwa nie dluzsza niz 30 dni, (183 dni pozwala nam na rozliczenie roczne podatku dochodowego w UK)podajemy adres z polski i obywatelstwo przy staraniu sie o NIN i nasze wszystkie dane personalne, data zawarcia slubu i pare innych rzeczy


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: 21 lut 2006, o 10:16 
Jezeli zarobek w Anglii brutto wynosi 15.000 funtów za rok /pensja ze stawka prawie najniższa/ i zapłacisz w Angli podatek to naszemu fiskusowi zapłacisz 9364 zł.
Rezydentura czasowa to tylko 4 lata, potem musisz starac sie o obywatelstwo.Bardzo dobrze jest opisane w najnowszym art. pt. DURA LEX SED LEX /str.56/ są tam też przykłady polskich PIT 36 Tygodnik Cooltura nr 7/2006 z 18 luty polecam przeczytac podaje link

http://www.cooltura.co.uk


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: 21 lut 2006, o 10:36 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 cze 2005, o 16:47
Posty: 4165
Lokalizacja: Na PW prosze pisac tylko w sprawach zwiazanych z dzialaniem forum !
Tato przeciez wiadomo ,ze po 183 dniach mozna sie ubiegac o rezydenta podatkowego a nie resident permit.To 2 rozne sprawy.pisalam o tym w innych postach.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości


Możesz tworzyć nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Raj prezentow



Tanie bilety promowe






Redakcja portalu nie bierze odpowiedzialności za treść postów i ogłoszeń. Należą one do osób, które je zamieciły.

Informacje o Portalu  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone |  
ISSN 1898-9241

Ciekawe portale europejskie: | eBelgia.com | eFrancja.com | eHiszpania.com | eHolandia.com | eNiemcy.com | eSzkocja.com | eLondyn.com | Madryt.net |
Sklepy RAJ PREZENTÓW: | Sklep1.RajPrezentow.pl | Sklep2.RajPrezentow.pl | Sklep3.RajPrezentow.pl | Sklep DRAPACZKI: | Drapaczki.pl |
IDEALNE STRONY - Strony internetowe i sklepy: | IdealneStrony.pl |