| Home Forum Classifieds Gallery Chat room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - forum - Londyn, Anglia, Szkocja, Wielka Brytania
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, o 17:08

Strefa czasowa UTC+1godz.


NA NASZYM PORTALU MOŻNA PISAĆ BEZ KONIECZNOŚCI REJESTROWANIA SIĘ - ZAPRASZAMY.

 



Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 7 kwie 2006, o 14:32 
Początkujący użytkownik
Początkujący użytkownik

Rejestracja: 7 kwie 2006, o 14:19
Posty: 44
Witam.
Dzisia odbyła się debata w Sejmie. PO złożyło wniosek a danie uprawnienia ministrowi finansów do zaniechania poboru tego podatku.
Słuchałam prawie całości i wszystkie ugrupowania za wyjątkiem PiS były za przyjęciem tego wniosku i zaniechaniem tego poboru podatku.
Jedynie Minister Barsz widział sprawę inaczej i opowiadał coś na temat polskich progów podatkowych i zmiany systemu podatkowego w Polsce. Opowiadał takie rzeczy jakby nie rozumiał tematu i sedna sprawy o której się mówi i jakby nie rozumiał przepaści w kosztach utrzymania i różnicy w sytuacji Polaka pracującego i zarazem mieszkającego i ponoszącego w związku z tym kosztów utrzymania w Anglii a także nie rozumiał, że interes Polski to to żeby Polacy wracali do swojego kraju a nie z niego uciekali przez absurdalne pociągnięcia władz polskich, które podcinają gałąź na której siedzą i skazują Polaków na banicję.

Wniosek poszedł do komisji.

Pocieszające jest to że wszystkie ugrupowania widzą bezsens sytuacji a dołujace jest to że nawet jak wniosek przejdzie i zostanie zatwierdzony, to i tak reszta będzie w gestii Ministra Finansów który nie bardzo rozumie sytuacje.
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  

Asystent reklamowy

 Tytuł: Linki sponsorowane:                                        Napisane:   dziś

Asystent forum



 

Dołączył(a): 12 paź 2004
11:30 am
Posty: 1000
Lokalizacja: Anglia - Szkocja - Irlandia - Polska

Góra
 Tytuł:
Post: 7 kwie 2006, o 14:57 
Admin
Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 paź 2004, o 11:08
Posty: 158
Tresc tego przemowienia:
-----------------------------

Pragnę w imieniu Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej gorąco zarekomendować projekt ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa, w której proponujemy dodać & 1b w art.22 upoważniający Ministra Finansów do wydania stosownego rozporządzenia w przypadku , gdy podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku w Rzeczypospolitej Polskiej, pomimo zapłacenia podatku z tego samego tytułu za granicą oraz zastosowania metody uniknięcia podwójnego opodatkowania wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Szanowni Państwo!
Wejście Polski do Unii Europejskiej w maju 2004r. spowodowało m.in. otwarcie rynków pracy niektórych krajów europejskich. Skorzystali z tej szansy Polacy, szczególne młodzi, wyjeżdżając legalnie do pracy, w tym najwięcej do Anglii. Te masowe wyjazdy, często doskonale wykształconych, młodych ludzi, bulwersują społeczeństwo polskie, bo spowodowane są brakiem możliwości zatrudnienia w Polsce.

Polacy pracujący za granicą rozliczają się w kraju na podstawie dwóch rodzajów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania:
1. umowa wyłączenia z progresją, która oznacza, że w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty za granicą
2. umowa metodą odliczenia proporcjonalnego, która oznacza, że dochód osiągnięty za granicą jest opodatkowany w Polsce, a od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą
Drugi rodzaj umowy, bardzo niekorzystny dla podatnika pracującego za granicą, dotyczy Polaków pracujących w Anglii.. Nakazuje ona zapłatę w Polsce podatku od całości dochodów, w tym zapłaconych za granicą. Można oczywiście odliczyć podatek zapłacony za granicą, ale stawki podatkowe stosowane w Polsce (pracujący za granicą często wpadają w stawkę 40%) powodują, że osoby te muszą dopłacić znaczną kwotę w wyniku rozliczenia w naszym kraju.
Stosowna umowa między Polską Rzeczypospolitą Ludową a rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie

zapobieżenia podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i zysków majątkowych została podpisana w Londynie 16 grudnia 1976 r.
Polsko-brytyjska umowa przewiduje, że od podatku należnego urzędom skarbowym w Polsce – pracujący za granicą może odliczyć sobie podatek, który tam zapłacił. To , co zarobił wlicza się jednak do podstawy opodatkowania. Różnica w progach podatkowych i kosztach utrzymania powoduje, że praca za granicą staje się nieopłacalna. Ogromną część zarobku trzeba oddać polskiemu fiskusowi.
Wyjeżdżający – często nieświadomi podwójnego opodatkowania- decydują się na pracę w Anglii z zamiarem zdobycia doświadczenia i zarobienia pieniędzy na zainwestowanie ich w kraju. To niesprawiedliwe opodatkowanie powoduje, że decyzja o powrocie do Polski jest odwlekana lub wręcz porzucana, a kilka tysięcy młodych ludzi, aby uciec od podatku wymeldowało się z Polski.

Wg zapewnień Wiceministra Finansów p. Mirosława Barszcza wszczęto procedurę renegocjacji, ale nowa umowa wejdzie w życie dopiero w 2008 r.
Poza renegocjacją polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania możliwe są inne rozwiązania tego problemu na drodze prawnej.
Sejm RP może wprowadzić stosowne zwolnienie w ustawie Ordynacja podatkowa oraz znacznie prostsze rozwiązanie czyli wydanie Rozporządzenia Ministra Finansów, który działając na podstawie art.22 ust.1 Ordynacji podatkowej i kierując się uzasadnionym interesem publicznym lub ważnym interesem podatników może zaniechać w części lub w całości poboru podatku w części przekraczającej kwotę podatku uiszczonego już za granicą. Wiceminister Finansów, podczas debaty o tym problemie w ramach informacji bieżącej, uznał, że nie może wykorzystać tej delegacji ustawowej, ponieważ nie ma przesłanek stwierdzających ważny interes publiczny, bądź ważny interes podatnika. W moim przekonaniu jest to, proszę państwa, interes publiczny. Dotyczy rzeszy Polaków, w tym młodych ludzi, którzy przeżywają tam bardzo głębokie rozterki, którzy chcą wrócić do kraju. Oni tam pojechali, by zarobić, i chcą tutaj zainwestować pieniądze w kraju, zakładając firmy, inwestycje czy przeznaczyć zarobione pieniądze na zakup mieszkania, czy też wydać je po prostu w Polsce. To restrykcyjne opodatkowanie sprawia, że wielu z nich zostaje w Anglii.
Proponujemy więc, jako klub Platformy Obywatelskiej taki nowy zapis w artykule 22 ustawy – Ordynacja podatkowa, który wprost daje delegację Ministrowi Finansów do wydania rozporządzenia w konkretnej, omawianej tutaj dziś sprawie.
Polskiemu rządowi musi zależeć na ochronie Polaków pracujących za granicą, tym bardziej, że nie przedstawia im żadnej alternatywy zwiększającej miejsca pracy w Polsce, szczególnie młodym, wykształconych ludziom. Nie można dopuścić do tego, aby polska młodzież, przez restrykcyjne podatki, zostawała za granicą - doprowadzając w perspektywie czasowej, naszą gospodarkę do dużych strat.
Polski system podatkowy jest bardzo niekorzystny dla obywateli polskich, ale dla tych pracujących za granicą i rozliczanych metodą proporcjonalną – jest wyjątkowo niesprawiedliwy Powoduje ponadto wymierne straty finansowe dla polskiej gospodarki (oblicza się je nawet na ok.10 mld. rocznie).
Innym negatywnym efektem tej archaicznej umowy jest ukrywanie przez zdecydowanie dużą grupę (liczącą podobno nawet do 90%) pracujących w Anglii faktu pracy w tym kraju i nie zgłaszania w krajowych zeznaniach podatkowych dochodów uzyskanych z pracy w Anglii, czyli praktycznie sumy wpływające do Urzędów Skarbowych są niewielkie i nieoszacowane, bo to marginalna kwota w stosunku do całości wpływów (taką informację uzyskałam z Ministerstwa Finansów).
19 marca odbył się w Londynie wiec przed konsulatem polskim wzywający rząd polski do zmiany przepisów podatkowych.
Nasi obywatele pracujący w Anglii proszą rząd, aby zechciał pozwolić wrócić im do kraju i tym samym wzbogacić gospodarkę polską. Nie chcą też stawać przed dramatycznym wyborem: zostać w Anglii, aby uniknąć dodatkowego opodatkowania i opuścić najbliższych w kraju.
Dlatego proszę, Wysoki Sejm o przegłosowanie ustawy o zmianie ustawy –Ordynacja podatkowa ze zmianą przedstawioną na wstępie, która umożliwi naszym rodakom powrót do kraju i zainwestowanie tu swoich, ciężko zarobionych tam pieniędzy.


Halina Rozpondek


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13 kwie 2006, o 17:08 
Cały zapis debaty o inicjatywie PO jest tutaj:

http://ks.sejm.gov.pl:8009/kad5/015/50154000.htm

Wystąpienie Zbigniewa Chlebowskiego:
http://ks.sejm.gov.pl:8009/kad5/015/50154053.htm

Wystąpienie Mirosława Barszcza:
http://ks.sejm.gov.pl:8009/kad5/015/50154074.htm

Pozostałe wystąpienia można przeczytać na stronie głównej / 1 adres który podałam /.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości


Możesz tworzyć nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Raj prezentow



Tanie bilety promowe






Redakcja portalu nie bierze odpowiedzialności za treść postów i ogłoszeń. Należą one do osób, które je zamieciły.

Informacje o Portalu  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone |  
ISSN 1898-9241

Ciekawe portale europejskie: | eBelgia.com | eFrancja.com | eHiszpania.com | eHolandia.com | eNiemcy.com | eSzkocja.com | eLondyn.com | Madryt.net |
Sklepy RAJ PREZENTÓW: | Sklep1.RajPrezentow.pl | Sklep2.RajPrezentow.pl | Sklep3.RajPrezentow.pl | Sklep DRAPACZKI: | Drapaczki.pl |
IDEALNE STRONY - Strony internetowe i sklepy: | IdealneStrony.pl |