| Home Forum Classifieds Gallery Chat room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - forum - Londyn, Anglia, Szkocja, Wielka Brytania
Dzisiaj jest 28 kwie 2024, o 05:53

Strefa czasowa UTC+1godz.


NA NASZYM PORTALU MOŻNA PISAĆ BEZ KONIECZNOŚCI REJESTROWANIA SIĘ - ZAPRASZAMY.

 



Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 kwie 2006, o 16:52 
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Rejestracja: 25 kwie 2006, o 16:07
Posty: 2
Lokalizacja: Kington, Herefordshire
Witam.
Dziekuje za wszystkie informacje jakie wyczytalem na tym forum. Daly mi one mozliwosc zorientowania sie w problemie ale nie rozwiazaly wszystkich watpliwosci. Licze wiec, ze ktos potrafi trafnie odpowiedziec na kilka pytan znajac sytuacje.
Prace w angli rozpoczelem 1.01.2005 i obecnie jest to juz kontrakt bezterminowy. W momencie zatrudnienia i zamieszkania tutaj (mieszkam w domu wynajmowanym przez pracodawce ktoremu place czynsz), z polska laczyly mnie jedynie: meldunek w mieszkaniu rodzicow, stary samochod i konto w banku (puste). Samochod sprzedalem po kilku miesiacach. W kraju bylem tylko dwa razy na kilka dni na urlopie. Oczywiscie jestem w UK wszedzie zarejestrowany, place tu podatki, korzystam z HMS, mialem trzy samochody i zamierzam zostac tak dlugo jak bedzie mi to pasawalo (byc moze na zawsze).
Jest dla mnie oczywiste ze przed polskim US moge twierdzic iz jestem tutaj rezydentem a w Polsce podlegam tylko ograniczonemu obowiazkowi podatkowemu. Jesli nie jest to oczywiste dla urzedu skarbowego to spotkamy sie w sadzie.
Problem polega na tym, ze w marcu 2005 wplynelo na moje konto w Polsce 710 zl zaleglej trzynastki za 2004 rok i od tej kwoty odprowadzono zaliczke w wysokosci 65 zl. Musze (tak mi sie wydaje) zatem podobnie jak w zeszlym roku zlozyc zeznanie podatkowe. Tylko jak to zrobic. Nie wysylalem do tej pory US zadnego NiP3. Nie wystepowalem do ministra finasow o ustalenie mojej rezydentury. Nie wydaje mi sie jednak wlasciwe zeby siedziec cicho lub wyslac lipne zeznanie podatkowe ukrywajace fakt ze mieszkam i zarabiam tutaj (Na tyle na ile znam prawo popelniam w tym momencie dwa przestepstwa - podajac nieprawdziwe dane i wyludzajac nienalezny zwrot zaliczki).
Prosze o konkretne rady - jaki PIT wypelniac - jesli wypelniac?
Gdzie go wyslac? Gdzie wyslac NIP3 - czy jest to urzad w moim miescie rodzinnym czy urzad do spraw cudzoziemcow a jesli tak to czy ktos widzial gdzies adres tego urzedu?
Jaki jest moj podatek w Polsce - czy musze doplacic cos do tej zaliczki a moze moge zadac jej zwrotu. I w koncu czy dochod z Polski musze deklarowac tutaj?
Bede wdzieczny za kazda informacje.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  

Asystent reklamowy

 Tytuł: Linki sponsorowane:                                        Napisane:   dziś

Asystent forum



 

Dołączył(a): 12 paź 2004
11:30 am
Posty: 1000
Lokalizacja: Anglia - Szkocja - Irlandia - Polska

Góra
 Tytuł: rozliczenie
Post: 26 kwie 2006, o 10:48 
Początkujący użytkownik
Początkujący użytkownik

Rejestracja: 7 kwie 2006, o 14:19
Posty: 44
1. Gdzie złożyć PIT ? i czy złożyć.

Najlepiej zadzwoń do jakiegoś US w Polsce i spytaj czy wogóle należy składać PIT jak kwota zarobiona jest niższa od kwoty która jest zwolniona z opodatkowania. Nie przekracza 2.790,- złotych.

Jak powiedzą że nie musi sie składac zeznania to tyle że nie dostałbyś zwrotu podatku bo nie byłoby PIT.

Kwota wolna 2.790,- w 2005 roku

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?dzial=146&id=12216 tu masz wykaz US i telefony


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: 26 kwie 2006, o 16:20 
Zasłużony użytkownik
Zasłużony użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2005, o 00:45
Posty: 600
Lokalizacja: peterborough
konkretna rada---- zglos sie do profesjonalnego biura rachunkowego


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: czy skladac PIT
Post: 27 kwie 2006, o 09:43 
Stanowisku US jest takie że trzeba składac PIT bez względu na wysokość uzyskanego dochodu.
Kiedyś w takiej sutuacji nie trzeba było składac PIT. Przepisy się ponoć nie zmieniły ale interpretacja się zmieniła.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 27 kwie 2006, o 14:46 
Witaj Greggowski,

ja mam bardzo podobna sytuacje jak Ty i podobne podejscie.

Stan faktyczny w skrocie:
Od lipca 2004 w UK, Praca na czas nieokreslony od listopada 2004.

W Anglii: Zona (dzieci brak), stala praca, kursy, przynaleznosc do organizacji, Konto bankowe, karta kredytowa i telefon na kontrakt.

W Polsce: mieszkanie (formalnie - nieszczesna i niechciana darowizna - mieszkanie rodzinne, mieszkaja tam rodzice), tam zameldowanie stale (brak obowiazku meldunkowego - wiec nie aktualizowalem nigdy), konto bankowe z pewna kwota oszczednosci (mniej niz w UK). Wyjazdy do Polski krotkie, max 30 dni w roku. W Polsce oplacam polise na zycie oraz splacam kredyt studencki. Wiaze sie to z koniecznoscia utrzymania konta bankowego w Polsce. Zadnej dzialalnosci zarobkowej w Polsce w 2005r.

Zamiary: zaczne od tego, ze nie jestem wrozka i przyszlosci nie znam, moze być roznie i mam prawo sobie te wolnosc zostawic. Ale w wymiarza obiektywnym:
NA dzien 31 grudnia 2005 planuje zostac w UK i taki zamiar zadeklarowalem od poczatku we wlasciwych urzędach Polski i UK. W pazdzierniku podjalem nowa prace na czas nieokreslony, w grudniu zawarlem umowe na komorke na 12 miesiecy. Rownoczesnie zamierzam zaczac swiadczyc uslugi szkoleniowe na terenie Polski. Zamierzam tez zainwestowac w mieszkanie. Zamierzam wiec mieszkac w Anglii ale pozostawac aktywny w Polsce. Ale moze i wroce.

Rozliczenie roczne za 2004 : PIT 36 uwzgledniajacy dochody z UK oraz NIP-3 aktualizujacy miejsce zamieszkania. Rownoczesnie od razu po przyjezdzie dopelnilem obowiazku zgloszenia zamiaru stalego pobytu do angielskich organow podatkowych w odpowiedniej rubryce formularza p-86.

Rozliczenie za 2005r: mam zamiar tylko wykazac dochody z RP - nieszczesna 13tka za 2004r. przelana w styczniu 2005. Na formularzu PIT-36 - wynik nadplata podatku - 157zl do zwrotu. W przypadku gdybym rozliczal dochody UK w Polsce do zaplaty byloby ok 15 tys PLN (dochody ok. 22tys GBP brutto)

No i tak zamierzam zrobic, tylko nie wiem jak sie zrzec zwrotu tych 157zl nadplaty - zeby nie komplikowac, a tym bardziej zeby nie podawac konta w Polsce. I ktos cos przebakiwal, ze w takiej sytuacji to jednak PIT-37 a nie 36. Aha, no i nie wiem, czy do Urzedu skarbowego dla osob zagranicznych - tak skladalem w zeszlym roku - teraz powstal nowy:Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

ul. Lindleya 14,
02-013 Warszawa
Śródmieście
tel. 0-22 584 51 00
fax 0-22 625-50-06

Właściwość Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście obejmie również dotychczasowych podatników i płatników zagranicznych rozliczających się w Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj: nierezydentów posiadających źródła przychodów na terenie województwa mazowieckiego


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: 27 kwie 2006, o 22:22 
Zasłużony użytkownik
Zasłużony użytkownik

Rejestracja: 9 paź 2005, o 21:53
Posty: 672
Lokalizacja: YO26
Nie wchodzę w meritum, ale niesłychanie śmieszy mnie to, że posiadanie telefonu komórkowego traktujesz jako ważny dowód na potwierdzenie miejsca zamieszkania. Przy takim podejściu raczej nie polecałbym korzystania z 'usług szkoleniowych' w twoim wykonaniu niezależnie w jakiej branży :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re- komorka
Post: 28 kwie 2006, o 13:46 
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Rejestracja: 25 kwie 2006, o 16:07
Posty: 2
Lokalizacja: Kington, Herefordshire
Dziekuje za posty, szczegolnie za adres i telefon do US w Warszawie. Jutro wysylam NIP 37 do Warszawy. Tak mi poradzila pani z tego urzedu. W ten sposob nie deklaruje kwoty zarobionej tutaj bo nie ma takiej rubryki ale tak czy inaczej nie ma to znaczenia na sposob rozliczenia tych nieszczesnych pieniedzy w Polsce. I tak i tak wychodzi zero podatku i zaliczka do zwrotu. Do zeznanania dolacze NIP 3 (to juz moja wlasna inicjatywa) tak aby wiedzieli gdzie sie do mnie zwracac a nie dzwonili do mojego poprzedniego US. Swoja droga tam tez zloze NIP 3 ale dopiero za kilka dni kiedy podczas wizyty w kraju postanowilem sie takze wymeldowac i polikwidowac wszystkie formalne zwiazki z tym balaganem.
I to by bylo na tyle. W ten sposob RP pozbyla sie kolejnego podatnika a byc moze w przyszlosci takze obywatela. Gratulacje.

PS V-tec. Doceniajac twoj wklad w to forum i twoja najczesciej racjonalne podejscie to nie wysmiewaj sie z ludzi, ktorzy chca sobie i innym pomoc.
Zycie nauczylo mnie ze w Polsce w postepowaniach administracyjnych a tym bardziej sadowych liczy sie kazdy papierek stwierdzajacy jakis zadany przez ciebie stan faktyczny. Dyskusje z wieloma prawnikami nauczyly mnie natomiast ze prawo i jego stosowanie to teatr i trzeba w nim grac czasami role daleko odbiegajace od tzw zdrowego rozsadku. Zgodnie z tym telefon nawet jesli jest to komorka ale zarejstrowana stanowi znamie zamieszkania w danym miejscu i tyle. A jak dodasz do tego bilingi ze wylocznie dzwonisz do znajomych anglikow to "centrum twoich spraw zyciowych" wydaje sie niezaprzeczalne :wink: . Pozdrawiam cieplo.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości


Możesz tworzyć nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Raj prezentow



Tanie bilety promowe



cron



Redakcja portalu nie bierze odpowiedzialności za treść postów i ogłoszeń. Należą one do osób, które je zamieciły.

Informacje o Portalu  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone |  
ISSN 1898-9241

Ciekawe portale europejskie: | eBelgia.com | eFrancja.com | eHiszpania.com | eHolandia.com | eNiemcy.com | eSzkocja.com | eLondyn.com | Madryt.net |
Sklepy RAJ PREZENTÓW: | Sklep1.RajPrezentow.pl | Sklep2.RajPrezentow.pl | Sklep3.RajPrezentow.pl | Sklep DRAPACZKI: | Drapaczki.pl |
IDEALNE STRONY - Strony internetowe i sklepy: | IdealneStrony.pl |