| Home Forum Classifieds Gallery Chat room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - forum - Londyn, Anglia, Szkocja, Wielka Brytania
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, o 16:37

Strefa czasowa UTC+1godz.


NA NASZYM PORTALU MOŻNA PISAĆ BEZ KONIECZNOŚCI REJESTROWANIA SIĘ - ZAPRASZAMY.

 



Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28 kwie 2006, o 07:13 
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Rejestracja: 28 kwie 2006, o 07:00
Posty: 2
Witam,

Piszę w związku z palącym dla wielu problemem, chodzi oczywiście o podatki.
Moja sytuacja wygląda następująco - po studiach wyjechalem w wakacje do UK, gdzie pracowalem jako kucharz i barman legalnie (niestety jak się okazuje) przez 3 miesiące. Po tym czasie wrócilem w pazdzierniku do PL. wczesniej nie pracowalem w ogóle w Polsce. Mam pytanie do osób biegłych w temacie - czy się rozliczać a jesli tak to jak liczyć ?

1.Czy trzeba wszystkie payslipy przeliczac wg srednie kursu funta za 2005r?
2.Czy będąc 3 mc w UK mogę odliczyc od tamtego zarobku wszystkie diety tj 960 funtów czy też proporcjonalnie mniej,tzn ile?
Zarobilem ok 3000 funtów i z tego zaplacilem podatek w UK (300 funtow),nie ubiegalem się o zwrot. Ile tak na oko musiałbym doplacic?
3.Podobno po powrocie do PL należało co miesiąc wplacac zaliczki na podatek - nie robilem tego, czy w takiej sytuacji mozna się zbiorczo rozliczyc teraz?

Slyszalem coś, że Home Office przesyla dane pracownikow doPL. Mi akurat się tak udalo, że nie rejestrowalem się w HO, ale mam NiN i w Anglii przychodzily na moj ang.adres pisma z InlandRevenue czy w takiej sytuacji powinienem się obawiać, że moje dane prześlą do PL?
Jak myślicie - czy US naprawdę będzie łapał ludzi którzy tak jak ja chwilę pracowali? Moi znajomi jezdzili od 2004r. na takie wakacyjne wypady,nic nie zglaszali i nikt ich z tego powodu nie ścigał, podobnie z znajomymi którzy legalnie pracowali w USA przez wakacje nawet dostali zwroty podatku, i też US o nic się nie czepiał (A sprawdzilem - z usa jest taka sama niekorzystna metoda opodatkowania)
I na koniec - gdyby się nie rozliczać - jak wysoka byłaby kara gdyby złapali? Jak wysokie są odsetki od kwoty i czy kapitalizacja jest co rok?

Bardzo proszę o odpowiedź,
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  

Asystent reklamowy

 Tytuł: Linki sponsorowane:                                        Napisane:   dziś

Asystent forum



 

Dołączył(a): 12 paź 2004
11:30 am
Posty: 1000
Lokalizacja: Anglia - Szkocja - Irlandia - Polska

Góra
 Tytuł: jak wyliczyć?
Post: 28 kwie 2006, o 08:52 
Początkujący użytkownik
Początkujący użytkownik

Rejestracja: 7 kwie 2006, o 14:19
Posty: 44
Arkusz kalkulacyjny na Open Office do wyliczenia sum potrzebnych do PIT masz do pobrania tutaj
http://republika.pl/domowasiec/wyliczen ... niczne.ots

Jak nie masz Open Offica to jest on do pobrania tutaj:
http://www.ux.pl/openoffice/get.php?file=179

Przelicza się otrzymaną wypłatę BRUTTO wg. kursu na dzień otrzymania pieniędzy na konto bądź do ręki - każdy payslip / na arkuszu masz tyle pozycji że starczy /
Po takim samym kursie przelicza się zapłacony podatek.

Kursy walut masz tutaj:
http://www.money.pl/pieniadze/nbparch/srednie/

Poterm wyliczasz jeszcze diety, na powyższym arkuszu masz osobną zakładke do wyliczenia diet - nie więcej niż 30 - kursy podobno można wpisać z dowolnych dni pracy, ale inni mówią że z pierwszych 30 dni.
Ponieważ jest to niewielka różnica dla świętego spokoju wpisałabym z pierwszych 30 dni pracy.

Tak wyliczone sumy wpisujesz do PIT 36. Zarobione pieniądze / po odjeciu diet - masz to wszystko wyliczone na arkuszu na I zakładce / w pozycji 73 koszty uzysku za 3 miesiące / 102,25 x 3 / ( możnaby pokusić sie o policzenie podwyższonych kosztów uzysku , jako że miejsce pracy jest połozone poza miejscem zamieszkania wtedy byłoby / 127,82 x 3 = 383,46 /.
Myślę, że spokojnie można rozliczyć te podwyższone koszty uzyskania pomimo, że niektórzy twierdzą inaczej.

Koszty te wpisujesz do rubryki 74.

Do rubryki 165 wpisujesz podatek zapłacony za granicą . Ponieważ nie pracowałeś wogóle w polsce to wpisujesz pełną sumę.

Najlepiej wypełnić PIT na programie Pit-y 2005 który możesz pobrac sobie tutaj:
http://www.ips-infor.com.pl/sms/index_pity2005.php

Ile mniej więcej będziesz miał do zapłacenia możesz wyliczyc sobie korzystając z tej strony:
http://www.gbritain.net/forum/viewtopic.php?t=2086
powodzenia pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: 28 kwie 2006, o 11:31 
Dziękuję bardzo za szczegółową odpowiedź!

Mam jeszcze pytanie - czy jesli dobrze rozumiem od calej kwoty którą zarobiłem mogę odliczyć 960 funtow nawet jesli bylem 3 miesiące tylko?
(na kursy jęz. w UK nie chodzilem - mam FCE i CAE). Czy musi być jakiś konkretny powód aby odliczac te diety czy po prostu mogę odjąć cale 960 funtów?



Aha - znacie kogokolwiek kto w podobnej sytuacji miał jakiekolwiek problemy z US z powodu niezaplaconego podatku?

pozdrawiam


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: 28 kwie 2006, o 12:39 
Zrobilem na szybko wyliczenie i odliczając owe diety i wg. podanych przez Ciebie wzorów wychodzi te 19% i minus 530 potem minus pod.UK wychodzi mi do zaplaty 29.83 PLN :shock: (tak wychodzi przy 3000 funtow i 280 podatku w UK)

Sprawdzę to jeszcze w domu raz i jesli się potwierdzi to chyba zapłacę


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: wyliczenie
Post: 28 kwie 2006, o 15:13 
Początkujący użytkownik
Początkujący użytkownik

Rejestracja: 7 kwie 2006, o 14:19
Posty: 44
To co wyliczyłeś jest możliwe.Sprawdziłam wzięłam średni kurs 5,88

3000 F - 960 F / diety do 30 w roku maxymalnie / = 2.040 F x 5,88 = 11.995,- zł.
300 F podatek x 5,88 = 1.764 złote.

Koszty uzyskania 383,46

Przy takich sumach wyszła mi nadpłata podatku w Anglii
Podatek zapłacony 1764,- a wyliczony 1676,- złotych Nadpłata 88,- zł.

Oczywiście kwota ta przepada. Polski fiskus tego nie zwraca - do zapłaty/zwrotu jest ZERO

pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: 22 maja 2006, o 18:53 
a jak jest z ty
"I na koniec - gdyby się nie rozliczać - jak wysoka byłaby kara gdyby złapali? Jak wysokie są odsetki od kwoty i czy kapitalizacja jest co rok? "
Jakies kary.....????


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości


Możesz tworzyć nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Raj prezentow



Tanie bilety promowe






Redakcja portalu nie bierze odpowiedzialności za treść postów i ogłoszeń. Należą one do osób, które je zamieciły.

Informacje o Portalu  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone |  
ISSN 1898-9241

Ciekawe portale europejskie: | eBelgia.com | eFrancja.com | eHiszpania.com | eHolandia.com | eNiemcy.com | eSzkocja.com | eLondyn.com | Madryt.net |
Sklepy RAJ PREZENTÓW: | Sklep1.RajPrezentow.pl | Sklep2.RajPrezentow.pl | Sklep3.RajPrezentow.pl | Sklep DRAPACZKI: | Drapaczki.pl |
IDEALNE STRONY - Strony internetowe i sklepy: | IdealneStrony.pl |