| Home Forum Classifieds Gallery Chat room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - forum - Londyn, Anglia, Szkocja, Wielka Brytania
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 16:10

Strefa czasowa UTC+1godz.


NA NASZYM PORTALU MOŻNA PISAĆ BEZ KONIECZNOŚCI REJESTROWANIA SIĘ - ZAPRASZAMY.

 



Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 cze 2011, o 18:36 
Witam wszystkich,

chciałem się zorientować jak muszę się przygotować do wyjazdu (prawdopodobnie stałego) do Anglii. Kiedyś byliśmy wraz z żoną kilka miesięcy w Anglii ale wróciliśmy do Polski, obecnie mamy synka, który zaraz będzie miał 9 miesięcy i planujemy gdzieś za rok, może półtora wyjechać właśnie do Wielkiej Brytanii. Może wypunktuję swoje pytania, aby można było łatwiej na nie odpowiedzieć.

1.Jakie muszę najpierw papiery pozałatwiać tu w Polsce i tam na miejscu (mieszkać mamy gdzie, także w grę wchodzi nawet zameldowanie stałe).

2. Dodatkowo chcielibyśmy zgłosić synka do przedszkola (jaka jest dolna granica przyjęcia dziecka).

3. Czy mogę się poruszać autem (europejskim, chodzi o kierownice po lewej stronie) z Polskim/Europejskim prawej jazdy (napisałem poprzez "/", ponieważ tak jest nazywane)

4. Miejscowość, w której przebywalibyśmy to Poole (nie daleko Bournemouth), może ktoś z stamtąd jest (lub okolic) i wie jak wygląda sytuacja z pracą i ewentualnymi urzędami, w których bym mógł załatwić wszelkie formalności prawne itd. (na które liczę, że ktoś mi napiszę od A do Z jakie muszę wypełnić najpierw)

5. Po ilu latach można ubiegać się o obywatelstwo (czy taki sam wymóg wiekowy dotyczy naszego 9 miesięcznego dziecka?)

6. Czy mogę brać udział w ewentualnych wyborach lokalnych czy to krajowych UK i PL , czy muszę wypełnić jakieś wnioski?

Wydaję mi się, że i tak zadałem dużo pytań, jeżeli ewentualnie ktoś widzi tutaj jakieś braki i chciałby pomóc to proszę pisać.

Pozdrawiam


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  

Asystent reklamowy

 Tytuł: Linki sponsorowane:                                        Napisane:   dziś

Asystent forum



 

Dołączył(a): 12 paź 2004
11:30 am
Posty: 1000
Lokalizacja: Anglia - Szkocja - Irlandia - Polska

Góra
Post: 2 sie 2011, o 22:50 
Po pierwsze napisze: prosze sie 10 razy zastanowic zanim przyjedziecie ...nie jest tu wcale tak latwo jak znajomi opowiadaja a i z zasilkami sie tez juz konczy eldorado....

Odpowiadam na te kilka pytan ...
1.Jakie muszę najpierw papiery pozałatwiać tu w Polsce i tam na miejscu (mieszkać mamy gdzie, także w grę wchodzi nawet zameldowanie stałe).

odp. W UK nie ma meldunku, jednak zeby cos zalatwic trzeba miec potwierdzony jakims dokumentem adres pod ktorym sie przebywa, moze to byc rachunek za prad, gaz czy umowa najmu, umowa wlasnosci itp.
Do Banku rowniez beda potrzeben takie dokumenty , dobrze iec tez umowe o prace. Przed przyjazdem nalezalo by zalatwic w plsce ubezpieczenie zdrowotne / daja na miesiac albo 3 miesiace / zanim tutaj wyrobiony bedzie numer dla NHS/ panstwowa opieka zdrowotna/
Dobrze by sobie tez wyrobic konto zanim sie tu przyjedzie
Przetlumaczyc na angielski swiadectwa szkolne i uniwersyteckie lub te ktore mowia o kwalifikacjach/ pozniej tu na miejscu mozna tez wyslac takie swiadectow do specjalnej instytucji, ktora stwierdza jaki odpowiednik angielskiego wyksztalcenia mamy/
Najwazniejsze miec gdzie ieszkac na pierwsze dwa miesiace



2. Dodatkowo chcielibyśmy zgłosić synka do przedszkola (jaka jest dolna granica przyjęcia dziecka).


odp. zlobki sa od 6 miesica ale w wiekszosci sa platne jak znalazlem gdzies na forum i kosztuja 34 funty za dzien lub okolo 160 funtow za tydzien.
Jak dziecko jest starsze moze isc do przedszkola .

3. Czy mogę się poruszać autem (europejskim, chodzi o kierownice po lewej stronie) z Polskim/Europejskim prawej jazdy (napisałem poprzez "/", ponieważ tak jest nazywane)

odp, mozna jezdzic autem z kierownica po drugiej stronie ale nie na stale , tak samo jest z prawem jazdy , ktore trzeba wymienic na Brytyjskie chyba po 3 czy 5 miesiacach stalego pobytu jesli uzywa sie samochod. koszt wymiany kolo 50 funtow, wysyla sie polskie prawo jazdy i otrzymuje sie brytyjskie poczta. Mozna wiec jezdzic na polskim prawie jazdy .. potem kupicie sobie auto tutaj uzywane sa juz nawet do 500 funtow a calkiem niezle samochody mozna spokojnie kupic za jakies 1500 do 2000 funtow wiec samochody tutaj nie sa drogie, drozsze jest uzywanie, benzyna i ubezpieczenia a i kabriolety maja wyzsze ubezpieczenie niz takie z dachem stalym.

4. Miejscowość, w której przebywalibyśmy to Poole (nie daleko Bournemouth), może ktoś z stamtąd jest (lub okolic) i wie jak wygląda sytuacja z pracą i ewentualnymi urzędami, w których bym mógł załatwić wszelkie formalności prawne itd. (na które liczę, że ktoś mi napiszę od A do Z jakie muszę wypełnić najpierw)
odp.
Napewno osoba u ktorej wynajmujecie mieszkanie lub bedziecie mieszkac musi to zglosic w gminie i to chyba wszytko z dokumentow jakie trzeba tu dopelnic, sprawdzcie tez czy jeszcze istnieje obowiazak jak kieys istnial . zgloszeia sie do home office przed podjeciem pracy trzeba sie zarejstrowac jako osba po raz pierwszy ubiegajaca sie o prace w Uk
i zlozyc wniosek o NI number = bedziecie zaproszeni indywidualnie na rozmowe jak przyjechaliscie dlaczego jak dlugo zostaniecie itd...
/ to jest ubezpieczenie zdrowotne/ byc moze pracodawca poprosi o niekaralnosc / wezcie z polski takie zaswiadczenie pretlumaczone/ i byc moze takie samo trzeba bedzie zrobic w UK placi pracodawca ale moze sie zdazyc ze bedziecie musieli za nie sami zaplacic .

ja mieszkalem w winchester to nie duza odleglosc okolo 1 godzina pociagiem od Bournemouth, bezrobocie jest teraz duze w UK szczegolnie w Londynie. W zaleznosci od wyksztalcenia mozesz liczyc na prace sprzatacza lub dozorcy , opiekun do niepelnosprawnych lub gdzies w fabryce przy pakowaniu czegos , kucharza kelnera, dostawcy, zlotej raczki itd te zawody zapewne najlatwiej , moze tez ustawiacz na polkach czy kasjer jednak nie nastwaialbym sie na szybkie znalezienie pracy i nie korzystalbym tez z polskich posrednikow. Mozna sie zarejestrowac w agenci pracy bezplatnie , i dostawac zlecenia na godziny.

5. Po ilu latach można ubiegać się o obywatelstwo (czy taki sam wymóg wiekowy dotyczy naszego 9 miesięcznego dziecka?)

odp. po 5 latach mieszkania tutaj trzeba ubiegac sie o stala rezydenture, trzeba rowniez zdac dwa egzaminy jeden z angielskiego a drugi z wiedzy o spoleczenstwie, nastepnie trzeba zlozyc wnioski i czekac , calosc kosztuje okolo 1500- 2000 funtow od osoby wliczajac uroczystaosc wreczenia paszportu, egzamin z wiedzy to okolo 100 funtow, trzeba tez kupic ksiazke z ministerstwa spraw wewnetrznych kosztowala kiedys 10 funtow .


6. Czy mogę brać udział w ewentualnych wyborach lokalnych czy to krajowych UK i PL , czy muszę wypełnić jakieś wnioski?

odp nie mozesz brac udzialu w wyborach do parlamentu, mozesz brac udzial w wyborach lokalnych jesli placisz podatki i podatek od mieszkania Nie musisz wypelniac wnioskow gmina sama Ci przysle bo beda miec twoje dane jak wynajmiesz dom czy mieszkanie. Nie wynajmuj na czarno.

Proponuje tez znac jezyk zanim sie przyjedzie lub miec kogos kto bardzo dobre zna angielki i pomoze we wszytkich formalnosciach

Potrzebny tez bedzie numer NI Number bo bez tego nie ma opieki lekarskiej. dentysci oplacani sa ryczaltem kazda wizyta z plomba to koszt okolo 50 funtow samo sprawdzenie / wejscie do gabinetu / to 18 funtow jesli masz ubezpiezenie ...leczenie zeba dochodzi do 200 funtow , tak samo platne sa protezy plomby korony itp.. te uslugi sa bardzo drogie nawet z ubezpieczeniem.
wszytkie informacje mozna znakezc na stronie home office

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 3 paź 2016, o 11:03 
Początkujący użytkownik
Początkujący użytkownik

Rejestracja: 3 paź 2016, o 10:23
Posty: 20
Moim zdaniem zawsze lepiej niż osobno...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 8 gości


Możesz tworzyć nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Raj prezentow



Tanie bilety promowe



cron



Redakcja portalu nie bierze odpowiedzialności za treść postów i ogłoszeń. Należą one do osób, które je zamieciły.

Informacje o Portalu  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2017 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone |  
ISSN 1898-9241





Ciekawe portale europejskie: | eBelgia.com | eFrancja.com | eHiszpania.com | eHolandia.com | eIrlandia.com | eIslandia.com | eNiemcy.com | eNorwegia.com |
| ePortugalia.com | eRumunia.com | eSzkocja.com | eSzwajcaria.com | eSzwecja.com | eWegry.com | eWlochy.com |

Ciekawe portale światowe: | eArgentyna.com | eBrazylia.com | eKanada.com | eStanyZjednoczone.com |