http://www.gbritain.net

:: F**king Polish Catholics
Artyku³ dodany przez: Damian (2006-08-04 13:39:03)

Wraz z kolegami świętowali przeprowadzkę. O godzinie 1 w nocy ktoś zapukał do drzwi. - Otworzyłem bez namysłu - wspomina Jacek. - Myślałem, że to przyszli do nas kolejni znajomi. Niestety za drzwiami stała grupa około sześciu zamaskowanych bandytów. Wyciągnęli Jacka na zewnątrz i zaczęli bić. - Usiłowałem się bronić, jednak okazało się, że napastnicy mieli noże - relacjonuje.

Zaalarmowani haÅ‚asami i krzykami na zewnÄ…trz koledzy Jacka ruszyli mu na odsiecz. - UdaÅ‚o im siÄ™ wciÄ…gnąć mnie do Å›rodka i zabarykadować drzwi – mówi Jacek.

F**king Polish Catholics

Napastnicy nie dali jednak za wygranÄ…. Biegali dookoÅ‚a domu i wybijali okna zasypujÄ…c mieszkanie gradem kamieni. - F**king Polish Catholics! (pierd*** polscy katolicy) - krzyczeli wedÅ‚ug relacji ofiar napastnicy. Po ucieczce do domu Jacek jeszcze pomagaÅ‚ kolegom barykadować drzwi. - Dopiero po chwili zauważyÅ‚em, jaki jestem podziurawiony - opowiada. ZasÅ‚abÅ‚ z upÅ‚ywu krwi. OkazaÅ‚o siÄ™, że napastnicy zadali mu wiele ciosów nożem. Reszty tej nocy nie pamiÄ™ta. OcknÄ…Å‚ siÄ™ nastÄ™pnego dnia w szpitalu. Waldka obudziÅ‚ o trzeciej nad ranem dochodzÄ…cy z parteru rumor. - WyszedÅ‚em z pokoju sprawdzić, co to za haÅ‚asy - wspomina Waldek. - Na schodach prowadzÄ…cych na piÄ™tro spostrzegÅ‚em ubranych w kominiarki bandziorów z Å‚omami. UciekÅ‚ do pokoju i wraz z żonÄ… i córeczkÄ… zabarykadowaÅ‚ wejÅ›cie. Tak uczynili też w swoich pokojach pozostali mieszkaÅ„cy domu. Napastnicy usiÅ‚owali porÄ…bać i wyważyć drzwi, na szczęście nie zdoÅ‚ali tego zrobić. Zdemolowali natomiast caÅ‚y parter obracajÄ…c w drzazgi meble, tÅ‚ukÄ…c telewizor i demolujÄ…c lodówkÄ™ oraz wszystkie sprzÄ™ty, jakie wpadÅ‚y im w rÄ™ce. - Pokoje opuÅ›ciliÅ›my dopiero po przybyciu policji - wspomina Waldek. MieszkaÅ„cy domu caÅ‚y czas obawiali siÄ™, że napastnicy mogÄ… czaić siÄ™ na nich na dole. - Do tamtej pory wydawaÅ‚o mi siÄ™, że takie rzeczy zdarzajÄ… siÄ™ tylko w filmach sensacyjnych – ubolewa.

Tasakiem za Papieża

Nie mniej wstrząsające przeżycie stało się udziałem Mariusza. W kwietniu zeszłego roku wraz z grupą polskich kolegów chciał obejrzeć, na dostępnym w świetlicy firmy telewizorze pogrzeb Jana Pawła II. Drogę zastąpiła im jednak grupa irlandzkich pracowników. Jeden z nich wymachiwał trzymanym w ręku tasakiem. - To jest wasz Papież - wygrażał w kierunku Polaków. Grupa prawie czterdziestu Polaków na znak protestu opuściła na ten dzień firmę. Pracodawca zagroził zwolnieniami dyscyplinarnymi za samowolne opuszczenie miejsca pracy. Nie doszło do tego jedynie dzięki mediacji związków zawodowych. - W Irlandii Północnej nasila się fala napadów na Polaków - alarmuje Robert Kordula z Polish Welfare Association, organizacji charytatywnej niosącej pomoc rodakom w Irlandii Północnej. Według niego coraz liczniejsze są przypadki bandyckich napadów na Polaków. Napastnicy wdzierają się i demolują zamieszkałe przez Polaków mieszkania, tłuką szyby i podpalają ich samochody. Zdaniem Korduli nie są to sytuacje przypadkowe. Nasi rodacy coraz częściej stają się obiektem nienawiści północnoirlandzkiego społeczeństwa. - Polacy przyjeżdżają tu coraz bardziej masowo. Często prowokują zajścia swoim głośnym sposobem bycia, pijaństwem i imprezami - tłumaczy.

„MiÄ™kkie miejsca”

Czy to jednak usprawiedliwia bandyckie napady? W dodatku, wedÅ‚ug Roberta Korduli, celem ataków nacjonalistycznych bojówek padajÄ… coraz częściej rodziny z dziećmi, czy mieszkania zamieszkaÅ‚e w wiÄ™kszoÅ›ci przez kobiety, czyli, jak je okreÅ›la, „miÄ™kkie miejsca”, gdzie napastnicy nie spodziewajÄ… siÄ™ wiÄ™kszego oporu. Przedstawiciele polskich wÅ‚adz sÄ… Å›wiadomi narastajÄ…cego problemu. Trzydniowy rekonesans w Irlandii Północnej odbyÅ‚ w zeszÅ‚ym tygodniu Konsul Generalny RP w Wielkiej Brytanii Janusz Wach. Jego wizyta w tamtym rejonie poÅ›wiÄ™cona byÅ‚a w głównej mierze wÅ‚aÅ›nie zagadnieniu ataków o podÅ‚ożu rasistowskim na polskich obywateli. - Problem istnieje i wystosowaliÅ›my w tej sprawie notÄ™ do brytyjskiego odpowiednika Ministerstwa Spraw Zagranicznych - relacjonuje konsul. - W zależnoÅ›ci od rozwoju sytuacji rozważamy nawet możliwość wydania specjalnego komunikatu do obywateli polskich, przestrzegajÄ…cego ich przed odwiedzaniem rejonu Irlandii Północnej - konkluduje. Na życzenie ofiar napadów ich dane personalne w tekÅ›cie zostaÅ‚y zmienione.

Katolicy kontra protestanci
Nie jesteÅ›my w Irlandii Północnej gośćmi niechcianymi – mówi Konsul Generalny RP w Wielkiej Brytanii, Janusz Wach. WedÅ‚ug niego znaczna część przybyÅ‚ych tam Polaków zostaÅ‚a aktywnie zwerbowana przez agencje poÅ›rednictwa pracy jeszcze w Polsce. Z jego rozmów z lokalnymi przedsiÄ™biorcami wynika, że tamtejszy rynek pracy cierpi wciąż na znaczny niedobór siÅ‚y roboczej. W najbliższym czasie wielu z tamtejszych pracodawców zamierza w dalszym ciÄ…gu penetrować polski rynek pracy, aby sprowadzać pożądanych przez siebie pracowników. - Przyczyn ataków na ludność polskÄ… upatrywaÅ‚bym raczej w silnym konflikcie religijnym, jaki od dawna dzieli zamieszkujÄ…cÄ… IrlandiÄ™ PółnocnÄ… spoÅ‚eczność - tÅ‚umaczy szef polskiej placówki dyplomatycznej. Jego zdaniem tamtejsza ludność dopiero niedawno zaczęła kojarzyć Polaków z ultrakatolicyzmem. W zwiÄ…zku z ich masowym napÅ‚ywem zaczęły narastać obawy o zachwianie równowagi pomiÄ™dzy ludnoÅ›ciÄ… protestanckÄ… i katolickÄ…. SytuacjÄ™ dodatkowo zaostrza fakt, że podziaÅ‚ religijny nakÅ‚ada siÄ™ na polityczny. Katolicy kojarzeni sÄ… powszechnie z republikanami, czyli zwolennikami przyÅ‚Ä…czenia Irlandii Północnej do Irlandii. Protestanci to natomiast w znakomitej wiÄ™kszoÅ›ci, tzw. lojaliÅ›ci, a wiÄ™c ludność chcÄ…ca, aby ich kraj pozostaÅ‚ częściÄ… Zjednoczonego Królestwa. Polski dyplomata przestrzega przed nieprzemyÅ›lanymi zachowaniami. Jeden z ostatnich przypadków napadów na Polaka miaÅ‚ miejsce, kiedy nasz rodak spacerowaÅ‚ w okolicach zamieszkaÅ‚ych przez protestantów w koszulce drużyny piÅ‚karskiej Celtic Glasgow, pochodzÄ…cej z rejonu uważanego za ostojÄ™ szkockiego ultrakatolicyzmu. Zachowanie to zostaÅ‚o potraktowane przez miejscowych chuliganów jako prowokacja. - Dlatego zalecaÅ‚bym obywatelom Polski przybywajÄ…cym w tamte rejony daleko posuniÄ™tÄ… ostrożność w ubiorze i zachowaniu - konkluduje Janusz Wach.

Irlandia w ogniu
Irlandia Północna, obok Walii, Szkocji i Anglii, jest jednÄ… z czterech autonomicznych części Zjednoczonego Królestwa. Znajduje siÄ™ na północno-wschodnim kraÅ„cu wyspy Irlandii i jest jedynÄ… częściÄ… Zjednoczonego Królestwa posiadajÄ…cÄ… zewnÄ™trznÄ… granicÄ™ lÄ…dowÄ… – z RepublikÄ… Irlandii. Irlandia Północna ma 14 139 km2 i zajmuje okoÅ‚o jednÄ… szóstÄ… powierzchni wyspy. WedÅ‚ug spisu ludnoÅ›ci z 2001 roku jej populacja stanowi 1 685 tysiÄ™cy mieszkaÅ„ców. SpoÅ‚eczeÅ„stwo tamtego rejonu przez dÅ‚ugie lata trapione byÅ‚o konfliktem przyjmujÄ…cym formÄ™ ataków terrorystycznych, osiÄ…gajÄ…cym rozmiary wojny domowej. Stronami konfliktu byli nacjonaliÅ›ci – głównie katolicy i Irlandczycy, zwolennicy przyÅ‚Ä…czenia Irlandii Północnej do Republiki Irlandii, i unioniÅ›ci – w wiÄ™kszoÅ›ci Brytyjczycy o wyznaniu protestanckim, którzy pragnÄ™li, aby Irlandia Północna pozostaÅ‚a częściÄ… Zjednoczonego Królestwa.

Jednak od czasu porozumienia w Belfaście w 1998 roku większość grup paramilitarnych deklaruje, że uznaje wojnę za zakończoną lub zawieszoną. Według wspomnianego spisu ludności jej 40%zadeklarowało się jako protestanci, 5% mniej jako rzymscy katolicy. Prawie 40% społeczeństwa twierdzi, że identyfikuje się z unionistami, podczas gdy jedna czwarta wskazała na nacjonalistów. Aż 35 % odmówiło opowiedzenia się po którejkolwiek ze stron. Przy tym prawie dwie trzecie ludności opowiedziało się definitywnie za pozostaniem Irlandii Północnej jako członka Zjednoczonego Królestwa.

Jaromir Rutkowski




adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=106