http://www.gbritain.net

:: Jobseeker’s Allowance - ZasiÅ‚ek dla bezrobotnych w UK
Artyku³ dodany przez: Damian (2006-11-16 13:23:28)

Komu przysługuje zasiłek
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom bezrobotnym lub pracującym mniej niż 16 godzin tygodniowo, które jednocześnie są zdolne do pracy, aktywnie szukają pracy i nie osiągnęły wieku emerytalnego (65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet). Prawa do skorzystania z pomocy socjalnej dla bezrobotnych ma każdy rezydent Wielkiej Brytanii. Status rezydenta należy się osobie, która pochodzi z jednego z państw Wspólnoty, a przebywa i pracuje na terenie innego kraju Unii Europejskiej. Dokumentem, który potwierdza rezydenturę jest Resident Permit. Można go otrzymać po przepracowaniu roku, wysyłając aplikację w tej sprawie do Home Office. Warto wiedzieć, że jest on jedynie poświadczeniem praw, które posiada pracownik automatycznie po upływie 12 miesięcy od swego zatrudnienia. Choć Resident Permit jest pomocny podczas starania się o pomoc socjalną, to nie jest niezbędny do jej zdobycia.

Wysokość świadczenia
Maksymalne kwoty, które można uzyskać to:
a) Osoby samotne w wieku 18-24 lat - £ 45,50 – tygodniowo.
b) Osoby samotne w wieku powyżej 25 lat - £ 57,45 – tygodniowo.
c) Osoby bÄ™dÄ…ce w zwiÄ…zkach powyżej 18 roku życia (obie osoby muszÄ… mieć 18 lat) - £ 90,10 – tygodniowo.
d) Osoby samotnie wychowujÄ…ce dzieci - £57,45 – tygodniowo.

Ubieganie się o zasiłek
Aby zarejestrować się jako osoba aktywnie poszukująca pracę, należy udać się lub zadzwonić do lokalnego Jobcentre Plus. Otrzymasz odpowiednią aplikację, którą będziesz musiał wypełnić i zabrać wraz z dokumętem potwierdzającym Twoją tożsamość na New Jobseeker Interview, czyli spotkanie w sprawie przyznania zasiłku. Pracownik biura wytłumaczy Ci jakie zasady będą Cię obowiązywały, oraz jak możesz poprawić swoje szanse na szybsze znalezienie pracy. Jeśli po upływie 6 miesięcy osoba otrzymująca Jobseeker's Allowance nie znajdzie pracy, zostanie wezwana na kolejne spotkanie, w celu ponownego sprawdzenia jej sytuacji.

Formy otrzymywania płatności
Płatności dokonywane są co dwa tygodnie. Rodzaje płatności możesz sobie wybrać na takie jaki będą najbardziej Ci odpowiadały:
a) przelew na konto.
b) Przekaz pocztowy
c) Przelew na konto oszczędnościowe

Pamętaj
JeÅ›li masz oszczÄ™dnoÅ›ci wiÄ™ksze niż £ 6.000 moze zostać Ci przyznana mniejsza kwota zasiÅ‚ku.
Z kolei gdy Twoje oszczÄ™dnoÅ›ci przekroczÄ… sumÄ™ wiÄ™kszÄ… niż £ 16.000 możesz nie zakwalifikować siÄ™ do pobierania Å›wiadczenia.
O każdej zmianie Twojej sytułacji powinieneś jak najszybciej poinformować swoje biuro np. kiedy pojdziesz do szpitala, kiedy znajdziesz pracę płatna lub volontariat.

-------------------

Czy możesz wyjechać do innego państwa, nie tracąc prawa do świadczenia z tytułu bezrobocia?
W Unii Europejskiej obowiązuje zasada swobodnego przepływu osób. W praktyce oznacza to, że będąc obywatelem Polski, możesz mieszkać i pracować lub prowadzić działalność na własny rachunek w każdym innym państwie członkowskim UE.
Co wiÄ™cej prawo unijne przewiduje możliwość sumowania okresów stażu pracowniczego „zdobytych” w różnych paÅ„stwach czÅ‚onkowskich, po to, abyÅ› w razie utraty pracy mógÅ‚ pobierać odpowiednie Å›wiadczenia z tytuÅ‚u bezrobocia.

Okresy zatrudnienia lub ubezpieczenia są wykazywane ( art. 80 Rozporządzenia 574/72 ) na formularzu E-301, przesyłanym między właściwymi instytucjami.

Jeżeli zatem...
... jesteś obywatelem Polski, ale ostatnio pracowałeś w Wielkiej Brytanii, to wg brytyjskiego prawa określone zostaną : Twoje prawo do zasiłku, jego wymiar i czas wypłacania. Jednocześnie to Wielka Brytania będzie zobowiązana do wypłaty Tobie zasiłku, a także do przesłania go do innego państwa (o ile wyjedziesz w celu poszukiwania pracy nawet do Polski).


Każda osoba bezrobotna zamieszkująca w jednym z państw członkowskich, ma prawo szukać pracy w innym państwie członkowskim i w tym państwie przysługuje jej prawo do kontynuacji wypłaty zasiłku (wypłacanego w przeliczeniu na walutę kraju w którym poszukuje pracy), jeśli nie znalazła zatrudnienia w kraju zamieszkania.
Taka osoba nie straci prawa do zasiłku ale będzie go mieć PRZEZ MAKSYMALNIE 3 MIESIĄCE, przy spełnieniu jeszcze dodatkowych warunków:

1. bezrobotny musi być obywatelem Wspólnoty (ewentualnie uchodźcą lub bezpaństwowcem),
2. bezrobotny musi poszukiwać pracy w innym państwie członkowskim,
3. osoba zainteresowana musi być uprawniona do świadczeń z tytułu bezrobocia i być całkowicie bezrobotną,
4. osoba zainteresowana nie może być studentem,
5. osoba bezrobotna musi być zarejestrowana w urzędzie pracy przez minimum 4 tygodnie (urząd może uznaniowo skrócić wskazany okres, zwłaszcza zaś gdy wyjeżdża cała jego rodzina),
6. przed wyjazdem w poszukiwaniu pracy np. do Francji bezrobotny musi złożyć odpowiedni wniosek we właściwym urzędzie pracy i zabrać ze sobą druk E 303,
7. bezrobotny musi poddać się procedurze kontrolnej w drugim państwie członkowskim np. musi wykazywać przed właściwą instytucją, że aktywnie poszukuje pracy, musi stawiać się w takiej instytucji na każde jej wezwanie itd.

Jeśli zgłosisz się do właściwego urzędu w kraju, gdzie szukasz pracy w ciągu wyznaczonego czasu (7 dni ) - masz prawo do zasiłku, nawet za te dni, które spędziłeś w podróży. Jeśli natomiast nie zgłosisz się na czas - zasiłek przysługuje Ci dopiero od dnia zgłoszenia do momentu zakończenia okresu trzech miesięcy. Przedłużenie okresu siedmiu dni na zgłoszenie się, jest możliwe wyłącznie jeśli, pomimo zaplanowania podróży w taki sposób, żeby zdążyć w terminie, napotkasz na jakieś przeszkody, których nie mogłeś przewidzieć lub na które nie miałeś wpływu i dlatego jest spóźniony.

Istotna uwaga!
JeÅ›li ktoÅ› zamierza w okresie trzech miesiÄ™cy poszukiwać pracy w kilku krajach Wspólnoty, a nie w jednym, musi jeszcze przed wyjazdem podać również daty przejazdów do poszczególnych krajów – na tyle dokÅ‚adnie na ile jest to możliwe. Odpowiednia instytucja kraju, w którym masz prawo do otrzymywania Å›wiadczeÅ„ z tytuÅ‚u bezrobotnego powinna nastÄ™pnie wydać zaÅ›wiadczenie E 303 oddzielnie dla każdego kraju, w którym zamierza siÄ™ poszukiwać pracy. PamiÄ™taj, że w kraju poszukiwania pracy bÄ™dziesz traktowany tak samo jak bezrobotni z tego kraju i bÄ™dziesz musiaÅ‚ przestrzegać tych samych zasad co oni.

Warto pamiętać !!!
W punkcie 5 zaświadczenia E 303 - wyszczególniono sytuacje, w których kraj poszukiwania pracy wstrzyma wypłatę świadczeń dla bezrobotnego jako osoby poszukującej pracy. Stwierdza się tam również, że wypłaty nie zostaną ponownie uruchomione dopóki kraj, z którego przyjechał zainteresowany, nie wyda na to zgody.
Jest to konsekwencja faktu, że przez caÅ‚y okres trzech miesiÄ™cy, aby zachować prawo do zasiÅ‚ku – zainteresowany bÄ™dzie także oceniany przez pryzmat prawa kraju, z którego przyjechaÅ‚.

Nie znalazłeś pracy i co dalej?
Jeżeli chcesz zachować swoje prawo do zasiłku to musisz wrócić do kraju, w którym otrzymałeś zasiłek i zameldować się w swoim urzędzie pracy przed upływem okresu trzymiesięcznego. Jeśli ostatnim dniem okresu trzymiesięcznego jest sobota lub dzień świąteczny lub inny dzień, w którym urząd pracy jest zamknięty, powinieneś zgłosić się w pierwszym dniu roboczym po nim następującym. Jeżeli nie powrócisz przed upływem okresu trzymiesięcznego, tracisz wszystkie prawa do świadczeń.

Przedłużenie terminu ponownego zgłoszenia się w swoim urzędzie pracy jest możliwe, tak jak ma to miejsce w przypadku siedmiodniowego terminu na zgłoszenie się w kraju poszukiwania pracy tj. wyłącznie w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze siły wyższej, lub z powodu udokumentowanej choroby w kraju poszukiwania pracy lub choroby, która nastąpi bezpośrednio po Twoim powrocie do domu.

FORMALNOŚCI - KROK PO KROKU - w małym skrócie...

W związku z podjęciem decyzji w sprawie wyjazdu z Polski lub innego kraju, (w którym nabyłeś prawo do świadczeń) w celu poszukiwania zatrudnienia, w którymś z krajów członkowskich powinieneś:

1. zgÅ‚osić zamiar wyjazdu w „ swoim „ powiatowym urzÄ™dzie pracy i zÅ‚ożyć wniosek z odpowiednim, np. miesiÄ™cznym, wyprzedzeniem do wÅ‚aÅ›ciwego wojewódzkiego urzÄ™du pracy o wydanie odpowiedniego formularza:
a) E-301 – zaÅ›wiadczenie dotyczÄ…ce okresów zaliczanych podczas przyznawania zasiÅ‚ku dla bezrobotnych,
b) E-302 - zaświadczenie dotyczące członków rodziny bezrobotnego, które należy uwzględnić przy naliczaniu świadczeń,
c) E-303 – zaÅ›wiadczenie dotyczÄ…ce zachowania prawa do zasiÅ‚ku dla bezrobotnych.

2. wiedzieć, że nie zgłoszenie faktu wyjazdu, może spowodować utratę prawa do zasiłku w Polsce, a tym samym to, że nie będziesz miał prawa do zasiłku w czasie poszukiwania pracy na terenie państw członkowskich,

3. wiedzieć, że brak odpowiedniego formularza bądź uniemożliwi przyznanie i wypłatę świadczenia bądź zdecydowanie opóźni jego przyznanie,

4. wiedzieć, że przewidziano tylko 7- dniowy termin, na przeniesienie się z jednego do drugiego kraju ( termin ten będzie zachowany jeżeli w 7 dniu zgłosisz się we właściwej instytucji kraju do którego wyjechałeś ); Niedotrzymanie tego terminu spowoduje utratę prawa do zasiłku,

5. zachować trzymiesięczny termin od wyjazdu z kraju w celu poszukiwania pracy, do powrotu do kraju (chyba, że znalazłeś pracę),

6. przed upÅ‚ywem trzech miesiÄ™cy zgÅ‚osić siÄ™ w „swoim„ urzÄ™dzie pracy, aby można Ci byÅ‚o wznowić wypÅ‚atÄ™ zasiÅ‚ku – na okres uzupeÅ‚niajÄ…cy.

Opracowała: Elżbieta Ilba


adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=125