http://www.gbritain.net

:: Praca w Policji
Artyku³ dodany przez: Damian (2006-12-04 15:13:18)

Od pewnego czasu wiele mówi się i pisze o tym, iż brytyjska policja, wzorem irlandzkiej Gardy, zamierza przyjąć w swoje szeregi pewną liczbę przedstawicieli nowej imigracji polskiej i nie tylko. Szanse na zatrudnienie mają także Czesi, Słowacy, Litwini i inni. Nic dziwnego, przedstawicieli tych narodowości w lokalnej policji policzyć można na palcach jednej ręki. Niewielu też policjantów włada którymś ze słowiańskich języków, co znacznie utrudnia kontakty tej służby ze społecznościami z naszych krajów. Irlandzki eksperyment, zakończony znacznym sukcesem, zachęcił Brytyjczyków do podjęcia odpowiednich kroków w tym kierunku. Mogą Polacy być lekarzami, nauczycielami czy dyrektorami firm, dlaczego więc nie mogliby być także Bobbies?

Praca w służbach publicznych.
Spory zasób wolnych miejsc pracy, szczególnie dla ludzi znających język naszych gospodarzy, stanowią wszelkiego rodzaju służby publiczne. Tajemnicą poliszynela jest, iż cierpią one na chroniczny brak ludzi, chętnych do wykonywania tych uciążliwych najczęściej zawodów. Tak jest na przykład z pracą w służbach porządkowych i komunikacji. Praca ta nie wydaje się Anglikom zbyt atrakcyjna, przede wszystkim z powodu jej zmianowości i konieczności wykonywania jej w weekendy i nocami. Pracę tą wykonuje się także we wszystkich warunkach pogodowych. Swoją wagę ma tu także niski status społeczny niektórych zawodów oraz niewysokie na ogół płace. Najlepszym przykładem są tutaj tzw. Parking attendants, bez których trudno sobie wyobrazić jak wyglądałaby przepustowość ulic w tym kraju, ale których nikt tak naprawdę nie lubi. Zawód ten, choć potrzebny, ma niski status społeczny. Wbrew powszechnie panującym opiniom nie jest to też źródło zbyt wielkich dochodów. Stąd wykonują go właściwie tylko ludzie, którzy tak naprawdę nic innego nie potrafią robić.
PojawiÅ‚a siÄ™ wiÄ™c ostatnimi czasy dla obywateli nowo przyjÄ™tych do UE krajów także możliwość pracy w policji oraz w policji pomocniczej, czyli w Community Support Police. Od razu jednak trzeba zaznaczyć, iż oferta ta dotyczy wyÅ‚Ä…cznie osób znajÄ…cych angielski w sposób komunikatywny. Jest to praca z ludźmi, z którymi trzeba mieć doskonaÅ‚y werbalny kontakt, aby uniknąć nieporozumieÅ„. Trzeba także umieć w tym jÄ™zyku pisać i czytać. Jest to wiÄ™c raczej zajÄ™cie dla tych, którzy przebywajÄ… już kilka lat na terenie Wielkiej Brytanii i zdążyli nie tylko nauczyć siÄ™ angielskiego, ale także osÅ‚uchać z różnymi akcentami i slangami. W tej materii dobrÄ… praktykÄ… jest uprzednia praca w pubach i restauracjach, firmach Å›wiadczÄ…cych usÅ‚ugi, gdzie ma siÄ™ do czynienia z różnymi klientami i naprawdÄ™ można opanować mówiony „jÄ™zyk ulicy”.

Policja
Praca w policji na pewno jest bardzo atrakcyjna ze względów płacowych, a także z powodu tego, iż kiedy przejdzie się okresy próbne, jest to stałe zajęcie z przewidywalnymi stosunkowo wysokimi zarobkami. Jest także niewątpliwie ciekawa i nie grozi popadnięciem w rutynę. Ma jednak ona swoje cienie, a tych jest niemało.
Przede wszystkim nie tak Å‚atwo siÄ™ do niej dostać. WstÄ™pne wymagania sÄ… dość wysokie i nie ma tu mowy o jakiejkolwiek taryfie ulgowej. PrzedziaÅ‚ wiekowy kandydatów to 18-50 lat. Anglicy traktujÄ… ten zawód jako wyjÄ…tkowo odpowiedzialny i raczej wolÄ… mieć wakaty niż brać do pracy każdego, kto siÄ™ tylko zgÅ‚osi. Cokolwiek by o tym powiedzieć, jest to ze wszech miar sÅ‚uszne. Policja tutejsza nie szuka ludzi w rodzaju „Die Hard” czy innych hollywoodzkich bohaterów policyjnych „strzelanek”.
Spokój, równowaga i zimna krew
Wystarczy obejrzeć jakikolwiek policyjny reportaż w TV, aby przekonać się, iż tutejsi policjanci działają spokojnie, cierpliwie, ale za to konsekwentnie. Nie ma mowy o żadnej brutalności, potyczkach słownych czy tym bardziej o bójkach. Zadaniem policjanta w sytuacji konfliktowej jest przede wszystkim opanowanie emocji uczestników konfliktu. Sam więc nie może im podlegać i musi zachować zimną krew nawet w trudnej sytuacji. Istnieją naturalnie w policji siły specjalne, działające w mniej uprzejmy i bezkonfliktowy sposób. Te jednak wydają się być poza zasięgiem przeciętnego przybysza z Polski. Tak więc najważniejsze wydają się tutaj kwalifikacje moralne i psychiczne kandydata. Nie bez znaczenia jest także chęć pracy z ludźmi i wśród ludzi, umiejętność współpracy wewnątrz zespołu, odporność na stresy. Krótko mówiąc, trzeba mieć do tego zajęcia powołanie i pod tym kątem wydają się przebiegać wszystkie procesy rekrutacyjne. Trzeba się także liczyć z nienormowanym czasem pracy oraz częstym brakiem możliwości zaplanowania czegokolwiek w życiu prywatnym.

Kandydaci
Kandydat do pracy musi na poczÄ…tek wypeÅ‚nić formularz, w którym trzeba siÄ™ nieźle „wyspowiadać” a wszystkie dostarczone przez kandydata informacje sÄ… bardzo dokÅ‚adnie i szczegółowo sprawdzane. Oznacza to, iż na pierwszÄ… odpowiedź, nawet odmownÄ…, można oczekiwać wiele tygodni. Formularz można pobrać z Internetu, wchodzÄ…c na strony podane na koÅ„cu artykuÅ‚u. Tam też można zapoznać siÄ™ wstÄ™pnie z ogólnymi warunkami pracy w policji. Na stronach tych jest mnóstwo linków wiodÄ…cych zainteresowanego do poszczególnych działów policji i jej sÅ‚użb pomocniczych. Praca w policji oznacza bowiem nie tylko chodzenie w mundurze po ulicy, ale także zatrudnienie w wielu pomocniczych sÅ‚użbach cywilnych, pracujÄ…cych na rzecz tej instytucji. Wiadomo, iż policja potrzebuje wielu cywilnych specjalistów z innych dziedzin, np. fotografów, chemików, biologów, informatyków, jÄ™zykoznawców, a także kierowców, mechaników, itd. Czasem zdarzajÄ… siÄ™ wakaty w sÅ‚użbach finansowych czy biurach. Można wiÄ™c starać siÄ™ o takie pozycje wedÅ‚ug ogÅ‚aszanych na stronach internetowych lub w gazetach wakatach.
We wszystkich policyjnych zawodach obowiązują dość intensywne treningi oraz długie okresy próbne. Te ostatnie nawet do dwóch, trzech lat.

Policja pomocnicza
Tutaj sytuacja wyglÄ…d nieco inaczej. Jest to bowiem formacja pomocnicza majÄ…ca nieco bardziej ograniczone kompetencje niż normalna policja. Community Support Police powstaÅ‚a stosunkowo niedawno i nadal jeszcze nieco eksperymentuje. Na przykÅ‚ad niedÅ‚ugo bÄ™dzie ona miaÅ‚a zwiÄ™kszone uprawnienia, co zapewne bÄ™dzie siÄ™ także wiÄ…zaÅ‚o z wiÄ™kszymi wymaganiami w stosunku do kandydatów. Jest to część rzÄ…dowego planu zwiÄ™kszenia stopnia bezpieczeÅ„stwa publicznego zwanego „Zero tolerancji”.
Warunki pracy są podobne do tych, jakie panują w policji, ale płace za to są nieco mniejsze. Mniejsza jest także biurokracja, co oznacza, iż funkcjonariusz wypełniać musi o wiele mniej papierków niż normalny policjant. Tak przynajmniej wyjaśnił mi indagowany o możliwość pracy w tej służbie oficer.
Tymczasem jednak kryteria przyjęcia są lżejsze, choć i tutaj naturalnie trzeba wypełnić formularz pobrany ze strony internetowej i czekać na odpowiedź.
Trzeba także znać dobrze angielski. Pewną nadzieją jest, iż formacja ta aktualnie chętnie przyjmuje członków mniejszości etnicznych, w tym obywateli nowo przyjętych krajów Unii Europejskiej. Polacy mają tu szczególne szanse z uwagi na sporą liczbę naszych rodaków przebywających w UK.
Po przyjęciu następuje czteromiesięczny proces zdawania egzaminów, trening wstępny, a po nim roczny okres próbny. Podczas treningu co jakiś czas są testy, ale te według mojego rozmówcy nie należą do zbyt trudnych. Kandydatom bardzo przydaje się choć podstawowa umiejętność posługiwania się komputerem. Trzeba także mieć dobre zdrowie i być w miarę sprawnym fizycznie ze względu na uciążliwość pracy, w której trzeba na przykład codziennie przemierzyć kilkanaście mil piechotą.
Obie formacje oprócz niezłych jak na nasze wymagania pensji oferują szereg ulg, w tym darmowe bilety na komunikację, płatne urlopy, możliwość korzystania z dobrze urządzonych fitness klubów oraz interesujące plany emerytalne. Informacje o tym, a także wszystkie inne użyteczne szczegóły o pracy w policyjnych służbach znaleźć można na podanych przeze mnie stronach internetowych.
Wszystkie strony i wiodące od nich linki są ze zrozumiałych względów w języku angielskim. Zarówno same strony internetowe dotyczące pracy w policji i linki są bardzo obszerne i szczegółowe. Na przejrzenie ich trzeba sporo czasu i cierpliwości. Sądzę jednak, że dla tych, którzy szukać będą na nich pracy nie będzie to żadnym problemem.

Na koniec kilka uwag
Obecnie policja pomocnicza prowadzi intensywny nabór nowych funkcjonariuszy. W ubiegły weekend odbyły się nawet sesje rekrutacyjne w kilku miejscach Londynu. Praca ta zresztą możliwa jest nie tylko w samej stolicy, ale na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Strony London Metropolitan Police:
www.metropolitanpolice.co.uk
www.metcareers.co.uk
telefon: Recruitment team 0845 727 22 12

Strony policji pomocniczej:
www.metcareers.co.uk
I dalej linki do Community Support Police
telefon: 0845 727 22 12 _cod 2169 lub text message PCSO6 do 84118

Jędrek Śpiwok
źródło: Dziennik Polski



adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=129