http://www.gbritain.net

:: Jedź i wracaj
Artyku³ dodany przez: Damian (2007-01-19 01:25:47)

Coraz częściej młodzi Polacy po kilku latach pracy za granicą wracają do kraju. Wracają z przyjemnością i na własne życzenie, bo po latach emigracji bardziej niż kiedykolwiek doceniają swój kraj.

W ciągu ostatnich dwóch lat prawie 3 miliony Polaków opuściły kraj, by pracować i żyć za granicą. Większość z nich to ludzie młodzi, wykształceni, z ogromnym potencjałem. Duża to szkoda dla kraju, że wyjeżdżają. Ci, którzy zostali przepowiadają narodową katastrofę. Straszą załamaniem gospodarki, brakiem rąk do pracy i widmem starzejącego się społeczeństwa. Ale przecież wolny przepływ mieszkańców między krajami jest jednym z podstawowych założeń Unii Europejskiej. Z negatywnymi skutkami tego musiały sobie radzić inne kraje przed nami. I poradziły sobie.

Na ulicy, w kawiarni, w metrze – wszÄ™dzie w Londynie polskie rozmowy sÅ‚ychać równie czÄ™sto, jeÅ›li nie częściej niż angielskie. Brytyjska stolica jest wydawaÅ‚oby siÄ™ nasycona Polakami do granic możliwoÅ›ci. A jednak wciąż przybywajÄ… nowi. Samoloty z Polski na Stanstead, Luton i Gatwick przylatujÄ… zapeÅ‚nione do ostatniego miejsca. Kraj opuszczajÄ… głównie ci mÅ‚odzi i wyksztaÅ‚ceni. WyjeżdżajÄ… hydraulicy, pielÄ™gniarki, budowlaÅ„cy – fachowcy, którzy ponoć w caÅ‚ej Europie nie majÄ… sobie równych. Zniesmaczeni sytuacjÄ… politycznÄ…, sfrustrowani brakiem perspektyw zawodowych, emigrujÄ…. EmigrujÄ…, bo w kraju nie majÄ… szans na zawodowy rozwój. EmigrujÄ…, bo angielskie pensje, w przeciwieÅ„stwie do polskich, mogÄ… im zapewnić spokojne, a nierzadko dostatnie życie. EmigrujÄ… i trudno mieć o to do nich pretensjÄ™.

Druga Irlandia
Socjolodzy bijÄ… jednak na alarm. Od maja 2004, czyli od chwili przystÄ…pienia Polski do Unii Europejskiej z kraju wyjechaÅ‚o blisko 3 miliony Polaków, głównie mÅ‚odych, tuż po studiach. JeÅ›li ten trend siÄ™ utrzyma (a należy przypuszczać, że nie tylko siÄ™ utrzyma, ale pogÅ‚Ä™bi siÄ™ po otwarciu rynków pracy przez wszystkie unijne kraje) wkrótce podzielimy los zachodnich spoÅ‚eczeÅ„stw. Nie bÄ™dzie komu pracować, pÅ‚acić podatków, nie bÄ™dzie komu utrzymać starzejÄ…cego siÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa. Przy tym mÅ‚odzi ludzie, którzy zdobywajÄ… wyksztaÅ‚cenie w Polsce za darmo, za tzw. „pieniÄ…dze podatników”, po skoÅ„czeniu studiów wyjeżdżajÄ… za granicÄ™ i tam robiÄ… użytek ze swoich umiejÄ™tnoÅ›ci.

Czyli jako kraj ponosimy koszty, ale nie zbieramy plonów ich edukacji. To się nie kalkuluje w żaden sposób. Kilka lat temu z podobnymi problemami zmagała się Irlandia. Sytuacja zmieniła się dla nich diametralnie po poszerzeniu Unii Europejskiej w maju 2004. Irlandię zasiliły rzesze pracowników z nowych krajów członkowskich, głównie z Polski. Teoretycznie wszyscy korzystają: imigranci mają pracę, a przede wszystkim zarobki, o jakich w swoim kraju mogliby najwyżej pomarzyć, irlandzki rynek pracy odzyskuje równowagę, a gospodarka rozwija się. I jedynym przegranym w tej grze jest Polska, która sukcesywnie traci najcenniejszą, najbardziej produktywną część społeczeństwa.

Zostać?
Karolina i Bartek mieszkajÄ… w Londynie od dwóch lat. Karolina po marketingu, Bartek – grafik komputerowy. Oboje pracujÄ… w swoich zawodach, zarabiajÄ… pieniÄ…dze; dobre pieniÄ…dze. Część wysyÅ‚ajÄ… z powrotem do domu, pomagajÄ… rodzicom. MajÄ… Å‚adne mieszkanie, majÄ… przyjaciół, majÄ… czas na rozrywki. Dobrze im siÄ™ żyje. Nie zamierzajÄ… wracać do kraju. – Moim rodzicom trochÄ™ ciężko pogodzić siÄ™ z naszÄ… decyzjÄ… – mówi Karolina. – Moja starsza siostra też wyjechaÅ‚a do Wielkiej Brytanii. Rodzice kilka lat temu rozbudowali dom, myÅ›leli, że bÄ™dziemy mieszkać z nimi. Nie do koÅ„ca rozumiejÄ…, dlaczego nie chcemy wracać. – dodaje. Nie tylko oni, wielu Polaków nie rozumie, dlaczego mÅ‚odzi ludzie wyjeżdżajÄ… z kraju i ani myÅ›lÄ… o powrocie.

Karolina sÅ‚yszaÅ‚a to pytanie dziesiÄ…tki razy i ma na nie gotowÄ… odpowiedź – A do czego my mamy wracać? W Polsce nie mogÅ‚am znaleźć pracy w swoim zawodzie. PracowaÅ‚am w chiÅ„skiej restauracji i zarabiaÅ‚am jakieÅ› marne grosze. O wynajÄ™ciu mieszkania z pensji nie byÅ‚o mowy. Teraz w zasadzie niczego mi nie brakuje. Podobnie jak Karolina myÅ›li bardzo wielu mÅ‚odych ludzi. Mimo że tÄ™skniÄ… za rodzinÄ…, decydujÄ… siÄ™ na życie w obcym kraju, bo ich wÅ‚asny kraj nie ma im nic do zaoferowania.

Wracać!
Ale zdarzają się wyjątki. Coraz częściej młodzi Polacy po kilku latach pracy za granicą wracają do kraju. Wracają bogatsi o doświadczenie zawodowe. Wracają z przyjemnością i na własne życzenie, bo po latach emigracji bardziej niż kiedykolwiek doceniają swój kraj. Marek jest architektem. W Londynie mieszka ponad 4 lata. Ma świetną pracę, mieszkanie, przyjaciół. A jednak w styczniu wraca do Polski. Dostał pracę w zagranicznej firmie, która buduje w Polsce biurowce i wielkie kompleksy mieszkaniowe.

BÄ™dzie zarabiaÅ‚ nie gorzej niż w Londynie. – Zawsze wiedziaÅ‚em, że nie zostanÄ™ w Londynie na staÅ‚e. PracÄ™ tutaj traktowaÅ‚em jako okres przejÅ›ciowy. Nie mogÄ™ siÄ™ już doczekać powrotu do Polski. PowiÄ™ksza siÄ™ grupa mÅ‚odych ludzi, którzy, owszem, wyjeżdżajÄ… po studiach za granicÄ™, ale nie po to, żeby tam żyć, tylko po to, żeby zdobyć doÅ›wiadczenie i żeby z tym doÅ›wiadczeniem wrócić potem do kraju.

Wszędzie dobrze...
Czarek od dwóch miesiÄ™cy mieszka znowu w Warszawie. Nareszcie jest szczęśliwy. MarzyÅ‚ o tym od dawna. Do Londynu przyjechaÅ‚ na studia. ZostaÅ‚, bo dostaÅ‚ Å›wietnÄ… pracÄ™ w banku inwestycyjnym. ZarabiaÅ‚ bardzo dobrze. Kilkakrotnie wiÄ™cej niż jego koledzy w Polsce, ale pracowaÅ‚ czasem po 18 godzin dziennie. Do domu wracaÅ‚ grubo po północy. Nieraz siÄ™ zdarzaÅ‚o, że musiaÅ‚ wczeÅ›niej wracać z wakacji, bo byÅ‚ pilnie potrzebny w pracy. – CzuÅ‚em, że nie mam w życiu nic poza pracÄ…, że wszystko mi przecieka miÄ™dzy palcami. Do tego tÄ™skniÅ‚em za rodzinÄ…, za przyjaciółmi. TÄ™skniÅ‚em za PolskÄ…. We mnie jest jednak bardzo dużo patriotyzmu. Sam nie sÄ…dziÅ‚em, że aż tyle – mówi.

Czarek dostaÅ‚ propozycjÄ™ pracy dla firmy, która byÅ‚a klientem jego banku. PensjÄ™ ma nawet wyższÄ…. Pewnie, że siÄ™ cieszy, ale nie o to mu chodziÅ‚o. Jest szczęśliwy, bo mógÅ‚ siÄ™ przenieść do Warszawy, bo pracuje w normalnym wymiarze godzin. Za Londynem nie bÄ™dzie tÄ™skniÅ‚. BÄ™dzie przyjeżdżaÅ‚ sÅ‚użbowo kilka razy w miesiÄ…cu. – Mój styl życia zupeÅ‚nie siÄ™ zmieniÅ‚. Nareszcie mam czas dla przyjaciół, mam czas na rozrywki, no i jestem w Polsce. Nie wyobrażam sobie życia w Londynie na staÅ‚e.

Przyszłość tylko w kraju
Okazuje siÄ™, że wielu wyksztaÅ‚conych mÅ‚odych Polaków myÅ›li podobnie jak Czarek i Marek. Nie chcÄ… mieszkać za granicÄ… na staÅ‚e. SÄ… otwarci na Å›wiat. ChcÄ… wyjeżdżać, zdobywać doÅ›wiadczenie zawodowe, korzystać z szans, jakie daje wspólna Europa. Ale czujÄ… siÄ™ też blisko zwiÄ…zani z PolskÄ… i to z PolskÄ… wiążą swojÄ… przyszÅ‚ość. Może wiÄ™c ten trend emigracyjny ostatnich lat nie jest niczym, czym warto siÄ™ niepokoić. Wolny przepÅ‚yw mieszkaÅ„ców miÄ™dzy krajami jest jednym z podstawowych zaÅ‚ożeÅ„ Unii Europejskiej. DoÅ›wiadczyÅ‚y tego inne kraje przed nami. MÅ‚odzi ludzie wyjeżdżajÄ…, zdobywajÄ… wyksztaÅ‚cenie, doÅ›wiadczenie zawodowe, zwiedzajÄ… Å›wiat i wreszcie wracajÄ… – bardziej wartoÅ›ciowi dla rodzimego rynku pracy, bo bogatsi o to, co widzieli i przeżyli.

Anna Wendzikowska




adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=136