http://www.gbritain.net

:: Schyłek czerwonych budek
Artyku³ dodany przez: Damian (2007-02-20 01:26:16)

Zapach zimnego metalu, moczu, resztki jedzenia porzucone niedbale, uliczny, wszechogarniajÄ…cy haÅ‚as, jakiÅ› niecierpliwiec dobijajÄ…cy siÄ™ do drzwi wymalowanych graffiti – takie atrakcje czekajÄ… nas w budce telefonicznej.

Według Telephone Regulator jedynie jeden dorosły na dziewięciu korzysta z publicznych telefonów z jakąkolwiek częstotliwością. Dla pozostałych przekroczenie progu budki telefonicznej oznacza podróż w czasie, nie wspominając już o tych, którzy nie mają nawet pojęcia jak z nich korzystać. Nie da się ukryć, że era ich świetności przeminęła.

ZdjÄ™cie na tle majestatycznej, intensywnie czerwonej, bÅ‚yszczÄ…cej w sÅ‚oÅ„cu budki telefonicznej – to obowiÄ…zkowy punkt programu każdego odwiedzajÄ…cego WielkÄ… BrytaniÄ™. Wbrew pozorom zrobienie pamiÄ…tkowej fotografii wymaga cierpliwoÅ›ci i odrobiny szczęścia. Dlaczego? Czerwone budki telefoniczne sÄ… obecnie gatunkiem wymierajacym. OkoÅ‚o 2000 zostaÅ‚o wpisane na listÄ™ zabytków chronionych. British Telecom - wÅ‚aÅ›ciciel wiÄ™kszoÅ›ci budek – zauważyÅ‚, że od roku 1999 wpÅ‚ywy z telefonów publicznych spadÅ‚y o poÅ‚owÄ™. W lutym 2002 wprowadzono wiÄ™c w życie program usuwania nierentownych telefonów. Niektórzy - tak jak historyk Gavin Stamp, który w latach 80-tych prowadziÅ‚ kampaniÄ™ majÄ…cÄ… na celu ocalenie tradycyjnych budek telefonicznych - pogodzili siÄ™ z faktem, że sÄ… one częściÄ… odchodzÄ…cej już w zapomnienie minionej cywilizacji. Inni nadal prowadzÄ… kampanie w ich obronie.

Lord Mayor Savory walczy o utrzymanie czerwonych budek telefonicznych na historycznych terenach Londynu, a pisarz Bill Bryson wspiera kampaniÄ™ na rzecz angielskiego dziedzictwa narodowego. ,,Save our Streets” domaga siÄ™ uporzÄ…dkowania wizualnego chaosu panujÄ…cego na angielskich ulicach, który wkradÅ‚ siÄ™ na nie w latach 60-tych, kiedy to pojawiÅ‚o siÄ™ nowe pokolenie budek telefonicznych. Siostry potworki eleganckich czerwonych budek byÅ‚y bardziej użyteczne i - co najważniejsze - taÅ„sze. W niczym jednak nie przypominaÅ‚y swoich dostojnych czerwonych prababek.

Hotelowo-sklepowe poczÄ…tki

Brytyjska budka telefoniczna byÅ‚a pierwszym publicznym telefonem na Å›wiecie. ZostaÅ‚a wynaleziona w 1884 roku, 8 lat po wynalezieniu telefonu przez Szkota Alexandra Grahama Bella. PoczÄ…tkowo budki telefoniczne nazywano „the public call office”. Stawiano je w sklepach i w hotelowych foyer. W bogatszych hotelach zatrudniano specjalnego pomocnika, który kontaktowaÅ‚ siÄ™ w imieniu dzwoniÄ…cego z centralÄ… telefonicznÄ… i pobieraÅ‚ opÅ‚atÄ™ za rozmowÄ™. W sklepowych wnÄ™trzach natomiast jedynie zasÅ‚ona odzielaÅ‚a ich użytkowników od normalnych klientów. SkrÄ™powanie dzwoniÄ…cych i ograniczenia zwiÄ…zane z godzinami otwarcia sklepów przyczyniÅ‚y siÄ™ do przeniesienia publicznych telefonów na zewnÄ…trz. Aparaty telefoniczne zainstalowano w specjalnych drewnianych budkach i ustawiono je na chodnikach. Ten nowy mebel miejski szybko przypadÅ‚ do gustu wandalom i zÅ‚odziejom monet. Poczta, która nadzorowaÅ‚a w owym czasie budki telefoniczne, rozważaÅ‚a wyposażenie ich w notesy do pisania. W ten sposób chciaÅ‚a przekierunkować energiÄ™ artystów graffiti.

Narodziny legendy

Budki telefoniczne pojawiÅ‚y siÄ™ na ulicach Londynu na poczÄ…tku XX wieku. Pierwsza budka telefoniczna stanęła przed Staple Inn w High Holborn w Londynie w maju 1903 roku, za sprawÄ… towarzystwa kolejowego Grand Central Railway. Kilka lat później budki zaczęły być stawiane przez pocztÄ™. W owym czasie nie istniaÅ‚ jeden standardowy model budki. Każdy oddziaÅ‚ administracyjny produkowaÅ‚ i ustawiaÅ‚ swoje wÅ‚asne modele. W roku 1921 nastapiÅ‚o powolne porzÄ…dkowanie telefonicznego chaosu. PojawiÅ‚ siÄ™ model K1. MiaÅ‚ biaÅ‚y kolor, jaskrawo-czerwone framugi okienne, a na górze konstrukcji umieszczono czterostronny napis ,,Telephone”. PrzeÅ‚omowym – w historii czerwonych telefonów – okazaÅ‚ siÄ™ rok 1924, kiedy to Poczta Główna ogÅ‚osiÅ‚a konkurs na zaprojektowanie nowej, standardowej budki telefoniczej. Do udziaÅ‚u w nim zaproszono wiodÄ…cych architektów. WpÅ‚ynęło tak wiele projektów, że dopiero w 1926 roku wyÅ‚oniono zwyciÄ™zcÄ™. ByÅ‚ nim Giles Gilbert Scott - architekt, który zaprojektowaÅ‚ m.in. elektrowniÄ™ Battersea i katedrÄ™ w Liverpoolu. Jego budka miaÅ‚a wyraźnÄ… monumentalnÄ… jakość i wszystkie cechy solidnoÅ›ci wymagane dla publicznych budynków. Jedyna pomyÅ‚ka, jakÄ… popeÅ‚niÅ‚ Scott, byÅ‚ kolor. ChciaÅ‚, żeby budki byÅ‚y pomalowane na srebrno. Pocztowy czerwony zostaÅ‚ wybrany dla lepszej widocznoÅ›ci. Pomalowana w kolorze tuniki straży, przypominaÅ‚a trochÄ™ wartownika. Tak narodziÅ‚o siÄ™ K2 - budka telefoniczna, która podobnie jak brytyjskie heÅ‚my, skrzynki pocztowe czy piÄ™trowe autobusy staÅ‚a siÄ™ miÄ™dzynarodowym symbolem Wielkiej Brytanii.

K 6

NajwiÄ™kszÄ… wadÄ… modelu K2 byÅ‚o to, że byÅ‚a zbyt doskonaÅ‚a. Koszty produkcji i instalacji okazaÅ‚y siÄ™ za wysokie. Wyprodukowano zaledwie 1500 egzemplarzy K2. Z tego też powodu w 1929 roku poproszono Scotta o stworzenie nowego projektu. Wersja K3 byÅ‚a mniejsza i - co najważniejsze - taÅ„sza. ZostaÅ‚a postawiona w tysiÄ…cach egzemparzy na terenie Wielkiej Brytanii. Potem stworzono olbrzyma K4. Do zwykÅ‚ego modelu K2 doczepiono maszynÄ™ na znaczki i skrzynkÄ™ pocztowÄ…. Model ten nie przyjÄ…Å‚ siÄ™. K5 byÅ‚a tylko tymczasowym Å›rodkiem zaradczym. LekkÄ…, zbudowanÄ… ze sklejki budkÄ™ ustawiano na targach handlowych i wystawach. I wreszcie pojawiÅ‚a siÄ™ ona - K6. To wÅ‚aÅ›nie ta, którÄ… Brytyjczycy najlepiej znajÄ… i kochajÄ…. Znana jest również jako Jubilee Kiosk – ponieważ zostaÅ‚a oddana do użytku w roku srebrnego jubileuszu Grzegorza V. ByÅ‚a poÅ‚Ä…czeniem dobrych stron K2 i K3. Å»elazne, nakryte kopuÅ‚Ä… czerwone pudeÅ‚ko, zostaÅ‚o stworzone przez Scotta w 1936 roku. Model K6 miaÅ‚ 8 poziomych szyb, odzielonych pionowymi prÄ™tami. Drzwi otwieraÅ‚o siÄ™ dość ciężko. W Å›rodku znajdowaÅ‚ siÄ™ majestatyczny, czarny telefon z obrotowÄ… tarczÄ… telefonicznÄ…. Na Å›cianie wisiaÅ‚y oprawione instrukcje użycia telefonu; wydÅ‚użone do zadziwiajÄ…cych rozmiarów – biorÄ…c pod uwagÄ™ jak nieskomplikowana byÅ‚a ta czynność. W budce znajdowaÅ‚y siÄ™ również miejscowe książki telefoniczne, czasem maÅ‚e lustro, w którym można byÅ‚o siÄ™ przejrzeć. W 1968 wyprodukowano K8. Model ten pomalowano innym niż dotychczas odcieniem czerwieni. Budka mieniÅ‚a siÄ™ nieznacznie jaskrawszÄ…, makowÄ… czerwieniÄ…. Barwa ta staÅ‚a siÄ™ uniwersalnym kolorem wszystkich angielskich budek telefonicznych.

Budki XXI wieku

Tradycyjne budki telefoniczne powoli odchodzÄ… w zapomnienie. Antti Evävaara stworzyÅ‚ pojekt, który miaÅ‚ trafić w gusta zarówno miÅ‚oÅ›ników tradycji, jak i nowoczesnoÅ›ci. ZaprojektowaÅ‚ on budkÄ™ telefonicznÄ… dla posiadaczy komórek. Nietypowa budka to miejsce, w którym można usiąść i w ciszy porozmawiać przez... komórkÄ™. Projektem zainteresowali siÄ™ producenci nowego filmu o przygodach Jamesa Bonda. Nietypowa budka pojawi siÄ™ w jednej ze scen. W stolicy Boliwii – La Paz natomiast wymyÅ›lono ruchome budki telefoniczne. Operatorzy zatrudnili mÅ‚ode osoby, które chodzÄ… po ulicach stolicy ubrane w specjalne jaskrawe stroje z odpowiednim oznakowaniem. Każdy z nich posiada przymocowany Å‚aÅ„cuszkiem do paska - telefon komórkowy. Do takiej „budki” można podejść, zapÅ‚acić za poÅ‚Ä…czenie i zadzwonić. Ceny za poÅ‚Ä…czenia w wielu przypadkach sÄ… niższe niż te wykonywane z typowej budki. MiÅ‚oÅ›nicy tradycyjnych czerwonych budek telefonicznych zaÅ› mogÄ… kupić je na wÅ‚asność. Koszt takiej przyjemnoÅ›ci to wydatek rzÄ™du £2,550. Budka waży 750 kilogramów i można jÄ… zwrócić w ciÄ…gu 30 dni. WiÄ™kszość nabywców czerwonych pudeÅ‚ek stawia je w ogrodach albo przerabia na oryginalne kabiny prysznicowe.

Komórkowy pogromca

Nie da sie ukryć, że wraz z rozpowszechnieniem telefonów komórkowych spadło użycie budek telefonicznych. Początkowo nic nie zapowiadało klęski. Ludzie korzystali z publicznych telefonów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się one wśród przybyłych do Wielkiej Brytanii emigrantów, których nie było stać na zakup prywatnego aparatu. Kiedy w 1956 roku stworzono telefonię komórkową, nikt nie przepuszczał, że zmieni ona oblicze świata. Choć trudno w to dzisiaj uwierzyć, pierwszy telefon komórkowy ważył 40 kg i był wielkości walizki. Współczesny telefon jest mały, lekki i z łatwością mieści się w kieszeni. Za jego pomocą możemy rozmawiać, wysyłać SMS, EMS czy MMS. Niektóre mają wbudowane aparaty fotograficzne, kamery, dyktafony, a za pomocą aparatów pracujących w technologii 3G można przeprowadzać wideokonferencję.

Wrzuć monetę

Kiedy The United Telephone Company postawiÅ‚o pierwszÄ… wolnostojÄ…cÄ… call office, 3-minutowa rozmowa kosztowaÅ‚a mniej niż 1p. DziÅ›, aby zadzwonić z budki telefonicznej, musimy wrzucić do jej wnÄ™trza 40p. Jest to minimalna opÅ‚ata za rozmowÄ™ telefonicznÄ…. Wrzucenie 40 p zapewnia nam 20-minutowÄ… rozmowÄ™ z lokalnym numerem. OpÅ‚ata ta obowiÄ…zuje od 16 listopada 2006 roku i jest w niÄ… wliczona opÅ‚ata za poÅ‚Ä…czenie w wysokoÅ›ci 20p. JeÅ›li nasza rozmowa przedÅ‚uży siÄ™, zapÅ‚acimy 10p za każde kolejne 10 minut. Niektóre budki telefoniczne oferujÄ… także dostÄ™p do Internetu. Jest to przyjemność rzÄ™du £1 za 15 minut internetowego surfowania. Za zwyczajnego smsa zawierajÄ…cego 160 znaków wraz z przerwami zapÅ‚acimy 10p. WiÄ™kszość aparatów telefonicznych akceptuje monety o nominaÅ‚ach: 10p, 20p, 50p i £1. Niektóre telefony nie przyjmujÄ… monet. Do ich użycia niezbÄ™dne sÄ… karty telefoniczne BT. Obecnie BT posiada ponad 63 tysiÄ…ce publicznych aparatów telefonicznych na terenie Wielkiej Brytanii. I chociaż użycie budek podupadÅ‚o, publiczne budki telefoniczne niejednokrotnie okazujÄ… siÄ™ niezbÄ™dne w nagÅ‚ych sytuacjach.

Czy wiesz, że...
- Pierwsza książka telefoniczna została wydana w 1878 roku w New Haven. Miała tylko 50 nazwisk.
- W 1913 roku, w Paryżu, uruchomiono pierwszą całkowicie automatyczną budkę telefoniczną.
- W czasach PRL automaty telefoniczne były urządzeniami jednokierunkowymi; można było jedynie odbierać rozmowy przychodzące.
- W latach 80-tych można było dzwonić z budki telefonicznej jedynie po wrzuceniu specjalnych żetonów.
- MieszkaÅ„cy Manhattanu (Nowy Jork) jako pierwsi na Å›wiecie – w 2003 roku - mogli wysÅ‚ać email z budki telefonicznej.

Anna Lambryczak
źródło: Cooltura


adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=142