http://www.gbritain.net

:: Konsumencie, nie daj siÄ™
Artyku³ dodany przez: Damian (2007-09-10 13:57:13)

Gdy jesteś bezsilny wobec wygadanego szefa sklepu, w którym kupiłeś rozpadające się buty na wyprzedaży i których cena wcale nie była tak niska, jak zapowiadał napis na witrynie, obroni cię twój anioł stróż, Trading Standards Service.

Do miasteczka zawitaÅ‚a jednodniowa wyprzedaż. Ulotki i reklamy w lokalnej gazecie już od kilku dni nawoÅ‚ywaÅ‚y: „Tylko w tÄ™ sobotÄ™ niepowtarzalna wyprzedaż markowych urzÄ…dzeÅ„ elektrycznych po najniższych cenach”. Powód – potrzeba pozbycia siÄ™ zapasów z magazynów. Już od rana przed hotelem w którym wynajÄ™to salÄ™ na tÄ™ okazjÄ™, kÅ‚Ä™bi siÄ™ tÅ‚umek gospodyÅ„ domowych rozpalonych chÄ™ciÄ… na nowego robota kuchennego i majsterkowiczów spragnionych wiertarki udarowej za poÅ‚owÄ™ normalnej ceny.

Oczekiwania rosnÄ… w miarÄ™ opowieÅ›ci doÅ›wiadczonych amatorów wyprzedaży o tym, na jakie okazje już zdarzaÅ‚o im siÄ™ trafiać. Po otwarciu podwojów klienci ruszajÄ… do Å›rodka, jakby to byÅ‚o otwarcie peerelowskiego domu towarowego centrum na kilka dni przed wigiliÄ…. Tam już z katalogami czekajÄ… na nich za ladÄ… ekspedienci. Mnogość artykułów trudna byÅ‚a do wyeksponowania na półkach, wiÄ™c czekajÄ… one na zapleczu. ObsÅ‚uga przyniesie je po dokonaniu transakcji. Kilku klientów wychodzi z zakupami tak okazyjnymi, jakby wygrywali na loterii – czterdziestocalowy telewizor plazmowy sony w cenie turystycznej zabaweczki, dwukomorowa lodówka Whirlpool za sumÄ™, za jakÄ… nabyć można by jedynie przenoÅ›ny termos.

Ludzie wpadajÄ… w amok. KrzyczÄ… do sprzedawców, przepychajÄ… siÄ™ jeden przez drugiego i wymachujÄ… w powietrzu banknotami gotowymi do wrÄ™czenia obsÅ‚udze w zamian za zakupy rodem z marzeÅ„. Uszczęśliwieni unoszÄ… poÅ›ród zamÄ™tu pakunki nad gÅ‚owÄ… prosto do bagażnika samochodu. W domowym zaciszu nabyte sprzÄ™ty okazujÄ… siÄ™ być jednak znaleziskiem zgoÅ‚a innego rodzaju niż byÅ‚ spodziewany. Mikser jest firmy Camdy, a nie Candy, wiertarka nie jest udarowa, a jedynie ma mieć dziaÅ‚anie „prawie jak udarowa” – wychodzi na jaw po dokÅ‚adnych oglÄ™dzinach napisów na opakowaniu. Do kogo zwrócić siÄ™ z reklamacjÄ…? Okazyjna wyprzedaż już odjechaÅ‚a w sinÄ… dal.

Wyprzedażowe szacher-macher
- Takich historii sÅ‚yszymy ostatnio coraz wiÄ™cej – mówi Adrienne Larkin, menedżer dziaÅ‚u doradców Trading Standard Service. Fantastyczne historie o okazjach rozpowszechniajÄ… wÅ›ród tÅ‚umu zwykle podstawieni przez sprzedawców współpracownicy. Tym samym osobom trafiajÄ… siÄ™ też te naprawdÄ™ smakowite wyprzedażowe kÄ…ski. Pozostali nabywajÄ… towar za maÅ‚o okazyjnÄ… cenÄ™, nierzadko po prostu tandetny chÅ‚am.

Tymczasem wedÅ‚ug przepisów nabyte artykuÅ‚y muszÄ… być wolne od usterek, a ich cena odpowiednia do jakoÅ›ci i wykoÅ„czenia. MuszÄ… siÄ™ nadawać do wykorzystania w celach, do których sÄ… przeznaczone, a ich opakowanie nie powinno zwodzić klienta co do swojej zawartoÅ›ci. – Na tej podstawie jesteÅ›my w stanie Å›cigać każdego handlowca – zaznacza ekspertka.

Trading Standard Service jest urzÄ™dem paÅ„stwowym. Jego oddziaÅ‚ mieÅ›ci siÄ™ przy każdym councilu. Tam na wizytÄ™ umówieni zostanÄ… wszyscy interesanci, którym w zaÅ‚atwieniu sprawy nie wystarczy telefoniczna porada pod numerem telefonicznym specjalnej infolinii, 08454 04 05 06. – JeÅ›li nasza interwencja nie przyniesie oczekiwanego skutku, kierujemy sprawÄ™ do trybunaÅ‚u – deklaruje przedstawicielka sÅ‚użb ochrony praw konsumenta.

Funkcjonariusze dokonują też standardowych kontroli placówek handlowych. Często podejmują akcję, udając zwykłych klientów, aby przekonać się, jak wyglądają w rzeczywistości praktyki handlowe sprzedawców.
- Choćby ostatnio musieliÅ›my zmusić sklep jednej z dużych sieci handlowych do zdjÄ™cia z witryny reklamy „wszystkie ceny o 10 procent niższe”, bo byÅ‚a mylÄ…ca dla klientów. Zgodnie z logikÄ… od każdej ceny naklejonej na metce odliczali oni dziesięć procent. Tymczasem sprzedawca przy kasie zaskakiwaÅ‚ ich twierdzeniem, że ceny już sÄ… skalkulowane na niższym poziomie – opowiada.

Zdatny, ale nie najlepszy
Klient powinien móc poznać cenÄ™ produktu przed dokonaniem zakupu i nie „na twarz” od sprzedawcy – to jeden z podstawowych warunków uczciwego handlu. Poza tym najwiÄ™cej regulacji dotyczy sprzedaży artykułów spożywczych, jako że mogÄ… bezpoÅ›rednio zagrażać zdrowiu konsumentów.

- Ważne jest rozróżnienie pomiÄ™dzy datami na opakowaniach produktów „use by” i „best before” – zastrzega przedstawicielka urzÄ™du. Pierwszy termin pojawia siÄ™ zwykle na opakowaniach produktów Å›wieżych i jest nieprzekraczalny. W momencie jego upÅ‚ywu towar musi zniknąć z półki. Druga wersja dotyczy produktów konserwowych. Nie jest to data Å›cisÅ‚a. Nie oznacza to jednak, że puszkÄ™ z fasolkÄ… można oferować klientowi bez koÅ„ca.

- Sprzedawca ma obowiÄ…zek kontrolować stan produktu. Co jakiÅ› czas otworzyć któreÅ› z opakowaÅ„ i sprawdzić przydatność do spożycia – informuje doradczyni. Wizerunek produktu na opakowaniu musi być zgodny z zawartoÅ›ciÄ…. Zupa z trzema drobnymi kawaÅ‚kami miÄ™sa w Å›rodku nie może być sprzedawana z etykietÄ… obrazujÄ…cÄ… zawartość jako miÄ™snÄ… ucztÄ™.

W brytyjskim prawie nie ma z góry określonego terminu gwarancji, jakim powinien być objęty produkt. Stąd w przypadku usterek szczególnie warto zasięgnąć porady Trading Standards Service przed wejściem w dyskusję ze sprzedawcą.
- Te same buty mogÄ… nie być objÄ™te gwarancjÄ… już po trzech tygodniach intensywnego użytkowania. JeÅ›li jednak zaÅ‚ożę je raz, a potem drugi raz po pół roku na innÄ… uroczystÄ… okazjÄ™ i siÄ™ rozklejÄ…, to definitywnie mam prawo do reklamacji – rozróżnia Adrien Larkin. Sprzedawca nie ma obowiÄ…zku przyjąć produktu, jeÅ›li po prostu nam siÄ™ on nagle przestaÅ‚ podobać. Chyba że kupiliÅ›my go wysyÅ‚kowo, za pomocÄ… katalogu, za poÅ›rednictwem Internetu czy telefonu.

Lepiej czytać dokumenty
- Dużo skarg dotyczy zakupu używanych samochodów. Tu jednak czÄ™sto zdarza siÄ™, że klient po takim produkcie po prostu zbyt wiele oczekuje – mówi ekspertka.
Newralgicznym momentem w życiu konsumenta jest zwykle podpisywanie umów, na przykład na kupno telefonu komórkowego z abonamentem.
- Lepiej taki dokument przeczytać spokojnie w domu przed podpisaniem lub przynieść do nas do konsultacji. Gdy siÄ™ go podpisze na miejscu na podstawie ustnych zapewnieÅ„ sprzedawcy, trudno potem dowieść, czy to my źle zrozumieliÅ›my, czy on wprowadziÅ‚ nas w bÅ‚Ä…d – zastrzega.

Warto przemyśleć też dobrze umowę zaciągnięcia kredytu.
- JeÅ›li podpiszemy jÄ… ze sprzedawcÄ… udzielajÄ…cym go na miejscu, nie ma już odwrotu – ostrzega. Inaczej jest na szczęście, gdy kredytu udziela strona trzecia, do której dokument podpisany tylko przez nas jest przez sprzedawcÄ™ wysÅ‚any. Wtedy zanim dostaniemy pocztÄ… kopiÄ™ z podpisem kredytodawcy, a nawet do piÄ™ciu dni po jej otrzymaniu, mamy prawo siÄ™ wycofać.
- Nawet jeżeli okażemy siÄ™ placówkÄ… niewÅ‚adnÄ… udzielić pomocy w danej sprawie, skierujemy zainteresowanego w odpowiednie miejsce. W przypadku wÄ…tpliwoÅ›ci nie warto wiÄ™c siÄ™ wahać, tylko zasiÄ™gnąć u nas porady –zaprasza konsultantka.

Jaromir Rutkowski




adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=166