http://www.gbritain.net

:: Nastolatki w pracy
Artyku³ dodany przez: Damian (2008-03-31 13:05:27)

Młodzi Brytyjczycy bardzo szybko rozpoczynają swoją karierę zawodową. 15-latki pracują w kawiarniach, a 19-letni studenci są zatrudniani w londyńskich biurach, gdzie zdobywają niezbędne doświadczenie. Tymczasem w Polsce młodzież stawia na gruntowne wykształcenie. Który model daje więcej korzyści młodym ludziom?

Dwa tygodnie temu Brytyjka zwolniona z pracy z powodu swojego mÅ‚odego wieku, wygraÅ‚a sprawÄ™ przeciwko swojemu byÅ‚emu pracodawcy. 18-letnia Leanne Wilkinson byÅ‚a zatrudniona jako asystentka w dziale administracyjnym w firmie Springwell Engineering, w Newcastle upon Tyne. Nastolatka zostaÅ‚a zwolniona ze wzglÄ™du na zbyt mÅ‚ody wiek, co kwalifikowaÅ‚o siÄ™ jako przejaw dyskryminacji. Firma poinformowaÅ‚a dziewczynÄ™, że jest zbyt mÅ‚oda na to stanowisko, a potrzebny jest ktoÅ› starszy, z wiÄ™kszym doÅ›wiadczeniem. Leanne postanowiÅ‚a wytoczyć pracodawcy sprawÄ™ w sÄ…dzie. Wymiar sprawiedliwoÅ›ci rozstrzygnÄ…Å‚ jÄ… po myÅ›li powódki, podajÄ…c w uzasadnieniu, że rozwiÄ…zanie umowy o pracÄ™ nastÄ…piÅ‚o z powodu jej wieku. SÄ…d pracy orzekÅ‚, że firma kierowaÅ‚a siÄ™ „stereotypowym zaÅ‚ożeniem, że umiejÄ™tnoÅ›ci to to samo co doÅ›wiadczenie, zaÅ› doÅ›wiadczenie jest nierozerwalnie zwiÄ…zane z wiekiem (…). Wiek powódki byÅ‚ podstawowym czynnikiem decydujÄ…cym o jej zwolnieniu”.

Pierwsza praca w Londynie
Nastolatka z Newcastle upon Tyne dostanie 16 tysiÄ™cy funtów odszkodowania. To pierwsza poważna sprawa dotyczÄ…ca mÅ‚odego pracownika od października 2006 roku, kiedy weszÅ‚o w życie nowe prawo przeciwko dyskryminacji ze wzglÄ™du na wiek. Zdaniem Craiga McCrakena, adwokata Leanne Wilkinson, precedensowa decyzja sÄ…du jest dobrÄ… wiadomoÅ›ciÄ… dla osób rozpoczynajÄ…cych pracÄ™. – CzÄ™sto zakÅ‚ada siÄ™, że prawo przeciwko dyskryminacji ze wzglÄ™du na wiek ma na celu jedynie ochronÄ™ starszych pracowników – powiedziaÅ‚ Wilkinson. – Ta konkretna sprawa przypomina nam jednak, że każdy ma prawo do sprawiedliwego traktowania bez wzglÄ™du na to, czy zbliża siÄ™ do emerytury czy też dopiero wchodzi na rynek pracy – dodaÅ‚. Decyzja sÄ…du może jeszcze bardziej zachÄ™cić mÅ‚odych do starania siÄ™ o swojÄ… pierwszÄ… posadÄ™. Nastoletni Brytyjczycy sÄ… Å›wiadomi tego, że tutejsze firmy chÄ™tnie siÄ™gajÄ… po ludzi z dÅ‚ugim CV.
– MÅ‚odość rzeczywiÅ›cie wcale nie musi być synonimem braku kompetencji i doÅ›wiadczenia – mówi Majka MikoÅ‚ajczyk, rekrutujÄ…ca pracowników w EA Consulting Group w Londynie. – Angielskie firmy szczególnie zwracajÄ… uwagÄ™ na doÅ›wiadczenie potencjalnego pracownika. Nie oznacza to, że wyksztaÅ‚cenie i skoÅ„czone kursy nie sÄ… ważne dla pracodawcy, ale kiedy 25-letni kandydat ma 2-, 3-letnie doÅ›wiadczenie w swojej branży, może okazać siÄ™ to jego kartÄ… przetargowÄ… w przyjÄ™ciu do nowej pracy – dodaje. Zdaniem Majki MikoÅ‚ajczyk, dobrymi kandydatami do pracy w banku sÄ… posiadacze dyplomu licencjackiego, pod warunkiem, że majÄ… roczne lub dwuletnie doÅ›wiadczenie. Dlatego Brytyjczycy tak wczeÅ›nie myÅ›lÄ… o tym, jak pokierować swojÄ… przyszÅ‚Ä… karierÄ… zawodowÄ….
W Anglii wśród 14- i 15-latków bardzo popularny jest tzw. babysitting, czyli opiekowanie się dziećmi pod nieobecność ich rodziców. Kilkunastoletni chłopcy dorabiają sobie do kieszonkowego rozwożąc gazety, czy rozdając ulotki na ulicy. Według angielskiego prawa, nawet 12-latki mogą podjąć pracę w wyjątkowych okolicznościach i za zgodą lokalnych władz.

Kariera po dwudziestce
Ania Strzałka przez dwa lata studiowała równocześnie we Wrocławiu i w Londynie. Jej zdaniem nauka w Polsce i w Anglii różni się tym, że na Wyspach student ma więcej czasu na dodatkowe zajęcia, na przykład pracę na pół etatu. W Polsce pogodzenie zajęć na uczelni i w firmie jest wyjątkowo trudne.
– Nie twierdzÄ™, że studiowanie w Anglii jest Å‚atwiejsze, tylko na pewno mniej czasochÅ‚onne – mówi Ania StrzaÅ‚ka, która przez prawie dwa lata równolegle uczyÅ‚a siÄ™ na Uniwersytecie WrocÅ‚awskim i na Middlessex University w Londynie. – Praktycznie wszyscy moi znajomi z angielskiej uczelni gdzieÅ› pracowali, natomiast w Polsce napisanie prac zaliczeniowych i przygotowania do kolokwiów zajmujÄ… tyle czasu, że nie ma po prostu, kiedy myÅ›leć o karierze zawodowej – dodaje. Ania StrzaÅ‚ka przyznaje, że skoro za naukÄ™ na angielskich uczelniach trzeba pÅ‚acić, mÅ‚odzi ludzie pracujÄ…, by na niÄ… zarobić, a przy okazji zdobywajÄ… niezbÄ™dnÄ… praktykÄ™. – W rezultacie na koniec studiów Anglicy prócz wyksztaÅ‚cenia mogÄ… wpisać do CV doÅ›wiadczenie – dodaje Ania StrzaÅ‚ka.

Wykształcenie przed doświadczeniem
– Trudno uogólniać, ale polskie firmy w wielu przypadkach premiujÄ… bardziej osoby z lepszym wyksztaÅ‚ceniem niż kandydatów z odpowiednim doÅ›wiadczeniem – mówi Beata Woszczak, specjalistka ds. rekrutacji z wrocÅ‚awskiej agencji doradztwa personalnego OTTO. – Dlatego w CV osób szukajÄ…cych pracy wyksztaÅ‚cenie znajduje siÄ™ na poczÄ…tku tego dokumentu, a nie jak w Anglii na samym koÅ„cu – dodaje.
Okazuje się, że dla młodych Polaków to właśnie nauka jest głównym powodem bierności zawodowej. Wśród osób niepracujących w wieku od 15 do 24 lat w czwartym kwartale 2006 roku, aż 91,2 proc. jako główny powód braku aktywności zawodowej wskazało naukę i chęć lepszego wykształcenia. Jednocześnie młode osoby są zainteresowane zdobywaniem doświadczenia zawodowego w formie odbywania straży czy też praktyk studenckich w różnego rodzaju firmach i instytucjach. Staże cieszą się również ogromnym powodzeniem wśród młodych bezrobotnych.
Wyniki badań pokazują, że mimo niskiej aktywności zawodowej młodzieży, systematycznie, choć powoli, wzrasta wskaźnik zatrudnienia w tej grupie. W czwartym kwartale 2006 roku pracowało 33,5 proc. młodych osób w wieku od 18 do 24 lat. Wskaźnik zatrudnienia młodzieży był zatem o 3,1 punktu procentowego wyższy niż rok wcześniej. Również dane dotyczące rejestrowanego bezrobocia potwierdzają, że sytuacja młodych osób na polskim rynku pracy bardzo wolno poprawia się. W końcu kwietnia 2007 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 403,7 tys. młodych bezrobotnych do 25. roku życia, stanowiących 19,2 proc. ogółu bezrobotnych (w analogicznym okresie 2006 roku w rejestrach znalazło się 580,7 tys. bezrobotnych do 25. roku życia, tj. 21,5 proc. ogółu bezrobotnych).

Wojciech Rynkiewicz




adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=185