http://www.gbritain.net

:: Koniec tanich lotów?
Artyku³ dodany przez: Damian (2008-08-08 11:52:48)

Klienci British Gas przecierają oczy. Gaz poszedł w górę o 35 procent w ciągu dnia. Może roztropnie warto by przed zimą zmienić dostawcę gazu?

Firma energetyczna, która ma 16 mln klientów, broni się, tłumacząc, że dawniej Wielka Brytania miała własny gaz ziemny z Morza Północnego, więc kupowała go taniej, a teraz sama musi importować droższy gaz z zagranicy. Zapasy, które firma nabyła na zimę, w tym roku kosztowały o całe 89 procent więcej niż w zeszłym, więc podwyżka ceny detalicznej o zaledwie około jedną trzecią jest w tej sytuacji umiarkowana. Zwiększone koszty wynikają także z tego, że spadł funt.

Na razie tylko 20 procent gazu trzeba sprowadzać z zagranicy, głównie z Eurolandu, wyjaÅ›nia BG. Firma ocenia jednak, że w ciÄ…gu piÄ™ciu lat aż trzy czwarte gazu na Wyspach bÄ™dzie musiaÅ‚o pochodzić z importu. Strach pomyÅ›leć, jaki to bÄ™dzie miaÅ‚o wpÅ‚yw na cenÄ™ paliw – chyba że Brytyjczycy dojdÄ… do wniosku, iż czas na małżeÅ„stwo z rozsÄ…dku i wejdÄ… do strefy euro…

Na pewno wiadomo tylko, że gorÄ…ca kÄ…piel w peÅ‚nej wannie wody kosztuje dziÅ› prawie funta – dwa razy tyle, co 3 lata temu. Pod prysznicem wyjdzie nieco taniej... Klienci British Gas powinni pofatygować siÄ™ o odwiedzenie wielce przydatnej strony internetowej www.uswitch.com, gdzie podane sÄ… porównawcze koszty najróżniejszych produktów, w tym koszty energii, gdzie z Å‚atwoÅ›ciÄ… ustalić bÄ™dzie można, jak obronić siÄ™ przed tÄ… podwyżkÄ…. Nie należy jednak wdawać siÄ™ w żadne pertraktacje z domokrążcami, którzy proponujÄ… podÅ‚Ä…czenie siÄ™ do taÅ„szych firm. Nawet z takimi, którzy sÄ… pracownikami firm energetycznych, bo ich zadaniem nie jest oszczÄ™dzanie naszych pieniÄ™dzy, ale zapewnienie zysków wÅ‚asnej firmie, a sobie – prowizji. Takie dyskusje koÅ„czÄ… siÄ™ czasem na tym, że skoÅ‚owany klient nieÅ›wiadomie pÅ‚aci za gaz czy prÄ…d dwóm różnym firmom, nie zdajÄ…c sobie sprawy, że nieuczciwy agent bez jego zgody zaÅ‚atwiÅ‚ podÅ‚Ä…czenie do innej sieci.

Podwyżki w British Gas byÅ‚y najwiÄ™ksze, ale nie jedyne. Prawie 6 milionów brytyjskich klientów francuskiej firmy EDF bÄ™dzie musiaÅ‚o pogodzić siÄ™ ze wzrostem ceny gazu o „zaledwie” 22 procent, a energii elektrycznej – o 17. A przecież poprzednio, kilka miesiÄ™cy temu, EDF podniosÅ‚a ceny odpowiednio o 13 i 8 procent.
Francuska firma próbuje zdominować rynek energetyczny na Wyspach. Ale jej propozycja kupienia British Energy została w ubiegłym tygodniu odrzucona przez akcjonariuszy brytyjskiej firmy. Gdyby doszło do kupna, osiem brytyjskich stacji nuklearnych dostałoby się w ręce sąsiada z południa.
RzÄ…d brytyjski, który ma 35 procent udziałów w British Energy, miaÅ‚ wielkÄ… nadziejÄ™, że dojdzie do transakcji. British Energy zostaÅ‚a sprywatyzowana w roku 1996, ale wpadÅ‚a w poważne tarapaty finansowe i sześć lat później rzÄ…d zmuszony byÅ‚ wykupić akcje firmy. W powiÄ™kszeniu produkcji „czystej” energii nuklearnej – najchÄ™tniej nie za wÅ‚asne pieniÄ…dze, a za francuskie, bo przedsiÄ™wziÄ™cie wymaga ogromnych nakÅ‚adów finansowych – rzÄ…d widzi jedynÄ… realnÄ… szansÄ™ na opanowanie ciÄ…gle wzrastajÄ…cych kosztów paliw i na rozwiÄ…zanie problemów z globalnym ociepleniem i zatruciem Å›rodowiska.
Ale wielu Brytyjczyków z zadowoleniem przyjęło fakt, że nie doszÅ‚o do kupna. Media przypominajÄ…, że Francja nie pozwoliÅ‚a przecież nawet na wykup przez obcokrajowców przedsiÄ™biorstwa Danone, produkujÄ…cego jogurty. Jeżeli dla Francuzów nawet jogurt ma wartość strategicznÄ…, czyż Wielka Brytania nie powinna bardziej pilnować tego, kto kontroluje jej stacje nuklearne? – z oburzeniem pytajÄ… brytyjscy eurosceptycy.

Podwyższone ceny energii niepokojÄ… Polaków, którzy czÄ™sto latajÄ… do kraju. British Airways zapowiedziaÅ‚y, że w zimie zmniejszy ilość lotów o 3 proc., żeby zaoszczÄ™dzić na paliwie, które z powodu „bezprecedensowych” cen kosztuje firmÄ™ aż 8 milionów dziennie. Zyski BA ucierpiaÅ‚y tak bardzo, że ta ikona brytyjskiego rynku rozważa fuzjÄ™ z hiszpaÅ„skÄ… liniÄ… lotniczÄ… Iberia.
Po raz pierwszy ogÅ‚osiÅ‚a w tym roku straty linia Ryanair. W pierwszym kwartale przewoźnik jest do tyÅ‚u o 60 milionów euro. Wprawdzie Michael O’Leary, buÅ„czuczny dyrektor firmy, twierdzi, że nadal bÄ™dzie zapewniaÅ‚ tanie loty, ale eksperci obliczyli, że Ryanair bÄ™dzie prawdopodobnie musiaÅ‚ podwoić ceny biletów, żeby zrekompensować straty.

Ryanair zapowiedział, że w okresie od 4 listopada do 19 grudnia zawiesi loty do Krakowa i Rzeszowa. Oznacza to prawie 100 tysięcy pasażerów mniej na polskich lotniskach. Powodem jest nie tylko rosnąca cena ropy, ale także zbyt wysokie opłaty lotniskowe i mała liczba pasażerów. Ryanair twierdzi, że Kraków i Rzeszów to jedne z najdroższych lotnisk w Polsce, a jego koszty wzrosły prawie dziesięciokrotnie tylko w ciągu roku. Domaga się obniżenia od listopada do grudnia wszelkich opłat - nie tylko lotniskowych, ale także nawigacyjnych. Ogółem, Ryanair zawiesza loty na siedmiu trasach. Oprócz Krakowa i Rzeszowa są to loty do Budapesztu, Palmy, Walencji, Salzburga i Bazylei.

Cieszyć mogą się tylko mieszkańcy Katowic, bo od 21 grudnia br. zostanie uruchomione nowe połączenie ze Stansted do tańszego lotniska w Katowicach.

Anda MacBride




adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=194