http://www.gbritain.net

:: Śmierć nosi biały fartuch
Artyku³ dodany przez: Damian (2008-11-10 01:12:47)

Brytyjski NHS nie ma najlepszej opinii wśród tych, którym przyszło korzystać z jego usług. Niewiele brakowało, a kilku naszych rodaków zakończyłoby leczenie na tamtym świecie.

To miał być prosty zabieg usunięcia woreczka żółciowego. Małe cięcie, szycie
i po dwóch dniach powrót do domu. Ale nie w brytyjskim szpitalu. MaÅ‚gorzata Kawecka, lekarz dentysta z Londynu, od trzech miesiÄ™cy nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. W lipcu trafiÅ‚a na oddziaÅ‚ z kamieniami w woreczku żółciowym. Do zabiegu w ogóle nie doszÅ‚o, bo nieudolny chirurg w czasie gastroskopii przebiÅ‚ jej przeÅ‚yk. – ByÅ‚a nawet nie jednÄ…, ale obiema nogami na tamtym Å›wiecie – mówi Marek UszyÅ„ski, mąż pani MaÅ‚gorzaty.

Wychodzi jeden na pięćdziesiąt
Kobieta nie jest w stanie osobiście z nami rozmawiać. Przez półtora miesiąca leżała zaintubowana na intensywnej terapii. Po zabiegu tracheotomii (przebicie ściany tchawicy i wprowadzenie do środka rury respiratora) męczy ją każde wypowiadane słowo. O tragicznych przeżyciach opowiada jej mąż. Od 2,5 miesiąca nieustannie czuwa przy jej łóżku.
– Gdyby wszystko poszÅ‚o zgodnie z planem, dwa dni po zabiegu żona wyszÅ‚aby ze szpitala. A po dwóch tygodniach mogÅ‚aby znowu pracować. Przez niedouczonych lekarzy przeszÅ‚a gehennÄ™ – opowiada.
Szpital poczÄ…tkowo nie chciaÅ‚ siÄ™ przyznać do bÅ‚Ä™du. Po tygodniu przeniesiono paniÄ… MaÅ‚gorzatÄ™ do innej placówki i dopiero tam rodzina dowiedziaÅ‚a siÄ™, co siÄ™ naprawdÄ™ staÅ‚o. Lekarze powiedzieli, że cudem uszÅ‚a z życiem – z podobnych obrażeÅ„ wychodzi jedna na pięćdziesiÄ…t osób.
Rodzina dentystki już myÅ›li o krokach prawnych przeciwko szpitalowi. Kobieta jest lekarzem, pochodzi z lekarskiej rodziny. Bliscy konsultowali siÄ™ ze specjalistami wysokiego szczebla – wszyscy sÄ… przekonani, że byÅ‚ to bÅ‚Ä…d lekarski. DziurÄ™ zrobionÄ… podczas zabiegu lekarze leczyli aż trzy miesiÄ…ce. Woreczkiem żółciowym nie zdążyli siÄ™ zająć. Organizm kobiety jest skrajnie wyczerpany – pani MaÅ‚gorzata schudÅ‚a już do 46 kilogramów, a przed niÄ… kolejna operacja – ta, która miaÅ‚a siÄ™ odbyć trzy miesiÄ…ce temu. Rodzina jednak zarzeka siÄ™, że nie odbÄ™dzie siÄ™ ona w Wielkiej Brytanii.
– Mam wielkÄ… nadziejÄ™, że wkrótce uda siÄ™ wypisać żonÄ™ do domu. Chcemy jak najszybciej przetransportować jÄ… do Polski. Na szczęście lekarze pozwolili na lot samolotem. Nie ufamy już brytyjskim szpitalom, chcemy, aby zajÄ™li siÄ™ niÄ… nasi doktorzy – mówi mąż poszkodowanej.
Gdy tylko Polka dojdzie do zdrowia, chce wrócić do pracy w Wielkiej Brytanii. Ma nadzieję, że może już w styczniu będzie samodzielnie funkcjonować i ponownie podejmie pracę.

Matka ocalała, dziecko nie
Anna Pichlewska, na co dzieÅ„ supervisor w sieci hipermarketów Asda, dostaÅ‚a krwotoku w trzecim miesiÄ…cu ciąży. Choć na izbÄ™ przyjęć przyjeżdżaÅ‚a aż pięć razy, nikt siÄ™ niÄ… nie zaopiekowaÅ‚. Dopiero podczas wizyty w prywatnym gabinecie ginekologicznym usÅ‚yszaÅ‚a diagnozÄ™. Dla dziecka byÅ‚o już za późno. Dramat pani Anny rozegraÅ‚ siÄ™ w tym samym szpitalu, gdzie planowaÅ‚a urodzić swoje dziecko. – Za każdym razem pielÄ™gniarki odsyÅ‚aÅ‚y mnie do domu. SÅ‚uchaÅ‚am tÅ‚umaczeÅ„, że nie jest to nagÅ‚y przypadek i nie wymaga natychmiastowej pomocy – wspomina.
Do poronienia doszÅ‚o pod koniec wrzeÅ›nia, tuż przed weekendem. Pierwsze krwawienia pojawiÅ‚y siÄ™ u pani Anny w poÅ‚udnie. Szpital odesÅ‚aÅ‚ jÄ… do domu – tÅ‚umaczono, że w 13. tygodniu ciąży to normalne. Polecili przyjechać ponownie, gdy znowu zacznie krwawić.
Tak stało się jeszcze tego samego dnia. Tym razem również mówiono kobiecie, że nie powinna się denerwować. Nie uwierzyła i pojechała na wizytę do prywatnego, polskiego lekarza. Dopiero tam zrobiono jej badanie USG. Ginekolog już po kilku minutach wiedział, że ciąża jest obumarła.
– UsÅ‚yszaÅ‚am, że powinnam jak najszybciej wracać do szpitala i udawać silne bóle, by przyjÄ™li mnie na oddziaÅ‚ – twierdzi Anna Pichlewska.
Udawanie pomogÅ‚o. PielÄ™gniarka zjawiÅ‚a siÄ™ po dwóch godzinach, ginekolog po nastÄ™pnych trzech. Co ciekawe, badaÅ‚o jÄ… w sumie czterech brytyjskich lekarzy – żaden nie dopatrzyÅ‚ siÄ™ niczego niepokojÄ…cego. ParÄ™ chwil później kobiecie odeszÅ‚y wody i dostaÅ‚a silnego krwotoku. PoroniÅ‚a w toalecie. Jej życie również byÅ‚o zagrożone. Polka czeka na spotkanie z psychologiem. Po tym, co przeszÅ‚a, nie może spać. Przyznaje, że nawet nie myÅ›laÅ‚a o wytoczeniu lekarzom procesu, bo nie wie, gdzie szukać prawnika.
O swoich przeżyciach opowiedziaÅ‚a znajomym z pracy. Opowieść nie zrobiÅ‚a na Anglikach wiÄ™kszego wrażenia. – Koleżanka powiedziaÅ‚a, że bardzo jej przykro, ale takie rzeczy czÄ™sto siÄ™ tutaj zdarzajÄ…. Trzeba zapomnieć i żyć dalej – wspomina niedoszÅ‚a matka.

Z daleka od noszy
Polski ginekolog, który udzielaÅ‚ pomocy pani Annie, tak komentuje sytuacjÄ™: – RzeczywiÅ›cie, wiele pacjentek spotkaÅ‚o w Anglii coÅ› takiego. – Samo krwawienie nie jest dla brytyjskich lekarzy wystarczajÄ…cym powodem przyjÄ™cia do szpitala – dodaje doktor MichaÅ‚ SzelÄ…gowski z Polskiej Prywatnej Kliniki w Londynie.
To zupełnie odwrotnie niż w Polsce. Według ginekologa, na Wyspach obowiązuje zupełnie inne postępowanie przy profilaktyce bądź diagnostyce wczesnej ciąży. W Polsce leczone są wszelkiego rodzaju krwawienia, lekarze ciąże ratują zawsze, przepisują leki podtrzymujące. W Anglii takie praktyki są czymś zupełnie obcym. Jeśli dojdzie do poronienia, to znaczy, że tak chciała natura.
Czy takie postÄ™powanie nie przypomina epoki Å›redniowiecza? – To sÄ… sprawy dyskusyjne i w pewnym sensie zahaczajÄ… o filozoficzne pytanie, czy jest sens ratować wczesnÄ… ciążę – wyjaÅ›nia doktor SzelÄ…gowski. – Być może to my w Polsce zbyt impulsywnie reagujemy na takie przypadki? Zdania uczonych na caÅ‚ym Å›wiecie sÄ… podzielone i trzeba patrzeć na to, co jest po Å›rodku – dodaje.
Lekarz nie chce jednak oceniać brytyjskiej sÅ‚użby zdrowia. Jak sam mówi, jedne pacjentki sÄ… z niej bardziej zadowolone, inne mniej. – SpotkaÅ‚em siÄ™ z różnymi opiniami. Ale nie jestem od tego, by wypytywać, tylko pomagać – stwierdza.
Doktor Grażyna Miklewska, właścicielka Polskiej Prywatnej Kliniki, wspomina zaś pacjenta, który uciekł z brytyjskiego szpitala, bo lekarze chcieli mu amputować palec u nogi. Zaczęło się od zwykłego stłuczenia, ale nawet to przerosło umiejętności tutejszych lekarzy. W końcu przyszedł po pomoc do polskiego chirurga i skończyło się na zdjęciu paznokcia.
– Gdy patrzÄ™ na podobne przypadki, to mocno zastanawiam siÄ™, czy w razie choroby daÅ‚abym siÄ™ poÅ‚ożyć do tutejszego szpitala. Po prostu siÄ™ bojÄ™ – wyznaje doktor Miklewska.

Po nauki nad Wisłę
Aż ciężko w to uwierzyć, ale szefowie brytyjskiej służby zdrowia szukają wzorców w polskim systemie zdrowotnym. Brytyjski minister zdrowia Alan Johnson odwiedził nawet w lipcu warszawskie przychodnie i szpitale, by podpatrzeć, jak funkcjonują sprawnie zarządzane placówki medyczne. Minister dowiadywał się między innymi, jak skrócić kolejki do specjalistów. Nie mógł wyjść z podziwu, że Polacy są bardziej zadowoleni z opieki medycznej niż jego rodacy, choć nad Wisłą przeznacza się znacznie mniej pieniędzy na funkcjonowanie tego systemu.
– Polacy narzekajÄ… na ochronÄ™ zdrowia, ale nie zdajÄ… sobie sprawy, że żaden system na Å›wiecie nie jest idealny – mówi w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Jacek Grabowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – Ja wiem, że dostÄ™p do konsultacji u specjalisty w Polsce jest dużo lepszy niż w Anglii. Dlatego wcale mnie nie dziwi, że minister Johnson może szukać recept na ulepszenie swojego systemu u nas.
WizytÄ… brytyjskiego ministra w warszawskiej przychodni nie byÅ‚a zdziwiona też jej kierowniczka Maria Anna Fryze. – Gdyby moi pacjenci usÅ‚yszeli, kto siÄ™ chce u nas leczyć, nie uwierzyliby. Na okrÄ…gÅ‚o przychodzÄ… z pretensjami – wyznaje.
Brytyjski NHS już kilka lat temu myślał o wysyłaniu swoich pacjentów na leczenie do Polski. Niestety, pomysł upadł i nikt nie próbował do niego wrócić. Możliwe jednak, że rozwiązanie to okaże się wkrótce nieuniknione.
– To kolejny dowód, że nie ma zależnoÅ›ci miÄ™dzy wielkoÅ›ciÄ… wydatków na ochronÄ™ zdrowia
a spoÅ‚ecznym zadowoleniem – ucina wiceprezes NFZ Jacek Grabowski.

Tomasz Ziemba




adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=199