http://www.gbritain.net

:: Prawo jazdy - wymiana na angielskie
Artyku³ dodany przez: Damian (2005-05-14 00:45:38)

PRZYDATNE DRUKI DO SCIĄGNIĘCIA W DZIALE "DOWNLOAD"

Od 1 maja 2004 roku nie ma obowiÄ…zku wymiany prawa jazdy wydanego w krajach EC/EEA (Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego) na prawo jazdy brytyjskie.

Polacy są uprawnieni do prowadzenia pojazdów na podstawie prawa jazdy EC/EEA, pod warunkami, że: jest ono ważne, kierujący ma poniżej 70 lat (czyli do ostatniego dnia przed data urodzin) lub na 3 lata po zostaniu rezydentem Wielkiej Brytanii - którykolwiek z tych okresów jest dłuższy.

Niemniej jednak, jeśli kierujący chciałby uzyskać brytyjskie prawo jazdy, należy zapytać w lokalnym oddziale poczty (Post Office) o formularz D1 oraz zestaw aplikacyjny D750 (karta ze zdjęciem) i wysłać je do DVLA (Driving and Vehicle Licensing Agency - Agencja Licencjonowania Kierowców i Pojazdów) z niebrytyjskim prawem jazdy i odpowiednimi dokumentami. Wymagana jest opłata w wysokości 38.00 funtów. Wymiana prawa jazdy z polskiego na brytyjskie nie wiąże się z koniecznością ponownego zdawania żadnych egzaminów.

Należy również załączyć list aplikacyjny, potwierdzający, ze kierujący wie, iż wymiana jest nieobowiązkowa i że zainteresowany chce takiej wymiany na własne życzenie.

Prawo jazdy EC/EEA będzie zwrócone organowi, który je wydał, czyli odpowiedniemu urzędowi miasta lub gminy w Polsce.

Ważna uwaga:
Jeśli prawo jazdy EC/EEA zostało wydane w zamianę za prawo jazdy z innego kraju (spoza EC/EEA), będzie ważne w Wielkiej Brytanii tylko przez 12 miesięcy i nie będzie możliwa wymiana na brytyjskie prawo jazdy.

Posiadacze prawa jazdy z uprawnieniami zawodowymi (np. kierowcy autobusów), którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii są prawnie zobowiązani do zarejestrowania się w DVLA.
Kierowcy małych pojazdów również mogą (ale nie muszą) się zarejestrować. (Określenie mały pojazd oznacza pojazd o masie całkowitej nie przekraczającej 3.5 tony i o liczbie pasażerów nie większej niż 8 osób.)

Kierowcy, którzy zarejestrują się w DVLA, otrzymają ich prawo jazdy spowrotem wraz z brytyjskim prawem jazdy. Takie rozwiązanie takie umożliwia kierowcom skorzystanie z systemu punktów karnych za wykroczenia drogowe, zamiast konieczności uczestniczenia w rozprawie sądowej.

Więcej szczegółow można przeczytać w broszurze D100 dostępnej w głównych urzędach pocztowych.

Ważna uwaga: DVLA wprowadził nowe druki praw jazdy w odpowiedzi na publiczne konsultacje w celu zmniejszenia ilości formularzy, które aplikant musi wypełnić.

Niemniej jednak, Stare formularze D1 i D750 będą ciągle dostępne w urzędach poczty i będą obowiązywały w okresie przejściowym, dopóki nie zostaną zastąpione przez nowe druki. (Obecnie dostępne są już praktycznie tylko nowe druki D1. Nowe druki D1 posiadają w lewym dolnym rogu miejsce na fotografie - dlatego też formularz D750 nie będzie wymagany.


Dodatkowe informacje w języku angielskim można znaleźć na www.dvla.gov.uk lub tez pod numerem telefonu: 0870 240 0009


adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=20