http://www.gbritain.net

:: Ubezpieczenie społeczne i lecznicze
Artyku³ dodany przez: damian (2004-10-11 13:02:11)

Podstawowe zasady:
Okres pracy w Wielkiej Brytanii (również na zasadzie samozatrudnienia) jest wliczany do stażu pracy. Nie ma potrzeby odprowadzania dodatkowych składek, aby zachować uprawnienia emerytalne.

Osoby pracujące w Wielkiej Brytanii mają zapewnioną bezpłatną lub częściowo płatną opiekę medyczną na takiej samej zasadzie jak obywatele brytyjscy. Udając się do lekarza należy posiadać dowód tożsamości oraz poświadczenie zatrudnienia, a w przypadku samozatrudnionych - dowody wykonywania działalności, np. faktury lub vouchery CIS.



Zasady ubezpieczenia społecznego osób pracujących w Wielkiej Brytanii.
Obywatele Polscy pracujący w innych krajach UE podlegają - co do zasady - ubezpieczeniu społecznemu w tych krajach. Oznacza to, że pracując w Wielkiej Brytanii będziemy tam opłacać składki na ubezpieczenie społeczne (National Insurance - odpowiednik ZUS). Składki te będzie nam najczęściej odprowadzał pracodawca; w przypadku samozatrudnienia składki te będziemy odprowadzać sami.
W każdym przypadku okres pracy za granicą w innym kraju UE wlicza się do stażu pracy w Polsce, w związku z tym praca w innym kraju UE nie opóźni momentu, w którym nabędziemy prawa do emerytury. Sumowaniu podlegają wszystkie okresy pracy w każdym z krajów UE.
Jeżeli pracowaliśmy w danym kraju UE łącznie dłużej niż rok, a nasz łączny, zsumowany staż pracy we wszystkich krajach UE (w tym w Polsce) jest wystarczający do uzyskania emerytury w tym kraju, nabywamy prawo do uzyskania emerytury również z tego kraju. Emerytura będzie wypłacana w części odpowiadającej okresowi, w którym składki były odprowadzane w tym kraju.
Jeżeli nie pracowaliśmy w danym kraju dłużej niż rok, okres pracy w tym kraju zostanie nam zaliczony do emerytury na takich samych zasadach, jakbyśmy w tym czasie pracowali (wykonywali działalność gospodarczą) i odprowadzali składki w Polsce.
Oznacza to, że pracując np. 25 lat w Polsce i 20 lat w Wielkiej Brytanii, uzyskujemy w obydwu krajach prawo do emerytury, jakie przysługuje osobie posiadającej 45 letni staż pracy - w odpowiedniej części. Z każdego z tych krajów będziemy otrzymywać część emerytury.
Emerytury muszą być wypłacane na tych samych zasadach, na jakich wypłacane są one obywatelom państwa, z którego otrzymujemy emeryturę. Nie jest dopuszczalna dyskryminacja obywateli innych krajów ani odmienne traktowanie własnych obywateli mieszkających w innym kraju.
Jeżeli więc pracujemy w Wielkiej Brytanii, nie ma potrzeby odprowadzania dobrowolnych składek na ZUS. Praca w Zjednoczonym Królestwie w niczym nie pogarsza naszej sytuacji z punktu widzenia ubezpieczenia społecznego.
Należy pamiętać, że przyznanie emerytury nie musi następować automatycznie i może się okazać konieczne wystąpienie do danej instytucji ubezpieczeniowej o wypłatę emerytury. We własnym interesie należy przechowywać wszystkie dowody opłacania składek ubezpieczeniowych za granicą (dowody wp łaty, dokumenty wystawiane przez pracodawcę).

Więcej informacji na ten temat w języku polskim znaleźć można na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych http://www.zus.pl/ue/



Zasady ubezpieczenia zdrowotnego osób pracujących w UE.

Osoby pracujące w Wielkiej Brytanii lub osoby wykonujące wolne zawody (samozatrudnienie), dla których podstawowym (obecnym) miejscem pracy (wykonywania działalności) jest Wielka Brytania, co do zasady mają takie same uprawnienia do darmowych lub częściowo odpłatnych usług lekarskich, jak obywatele Zjednoczonego Królestwa. Nie dotyczy to osób poszukujących pracy - w momencie korzystania z opieki medycznej trzeba być zatrudnionym. Jeżeli więc jedziemy do pracy w Wielkiej Brytanii (również w formie samozatrudnienia), nie ma potrzeby uzyskiwania dodatkowych zaświadczeń w Polsce. Wystarczy dowód zatrudnienia (wykonywania działalności) w danym kraju. Darmową opieką objęte są również małżonkowie i dzieci, o ile zamieszkują na stałe w Zjednoczonym Królestwie.

Ponieważ szpitale są zobowiązane sprawdzić, czy pacjentowi przysługuje bezpłatna opieka medyczna, mogą one wymagać od pacjenta udokumentowania swoich praw.

Udając się do lekarza należy posiadać potwierdzenie zatrudnienia w Zjednoczonym Królestwie wystawione przez pracodawcę (wystarczy payslip - pokwitowanie wypłaty pensji), a w przypadku samozatrudnionych - wystawione przez siebie faktury lub pokwitowania; w przypadku posiadaczy karty CIS-4 należy przedstawić uzyskane ostatnio vouchery od zleceniodawcy .



Warto wiedzieć

Osoby, które zamieszkują w Wielkiej Brytanii dłużej niż rok, uzyskują prawo do bezpłatnej opieki medycznej, niezależnie od faktu, czy pracują. Konieczne jest jednak udowodnienie stałego pobytu (np. rachunku telefoniczny).


Jeżeli jednak jedziemy np. w celach turystycznych, w poszukiwaniu pracy, jako au pair lub zatrudnieni jesteśmy przez pracodawcę polskiego, który wysyła nas w delegację (nie należy mylić z sytuacją, gdy za pośrednictwem polskiej agencji podejmujemy pracę u pracodawcy zagranicznego), aby uzyskać prawo do opieki zdrowotnej za granicą należy zaopatrzyć się w odpowiednie formularze. Jeżeli takich formularzy nie uzyskamy przed wyjazdem, to może się okazać, choć nie musi, że będzie konieczne opłacenie kosztów leczenia, co nie zamyka jednak możliwości uzyskania późniejszej refundacji po powrocie do kraju.

Formularze są ważne jedynie przez dwa miesiące. Narodowy Fundusz Zdrowia prześle odpowiednie formularze na wskazany adres za granicą, jeżeli jesteśmy ubezpieczeni w Polsce. Jeżeli nie, powinniśmy wykupić w Polsce dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Można to zrobić zza granicy.

Więcej info rmacji na ten temat można znaleźć na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia: http://www.nfz.gov.pl/ue/


adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=5