http://www.gbritain.net

:: Edukacja w wielu 16 - 19 lat
Artyku³ dodany przez: Damian (2006-03-20 15:30:42)

W wieku 16 lat, po ukończeniu 11 roku nauki zakończonego nieobowiązkowym egzaminem GCSE uczniowie w Wielkiej Brytanii kończą obowiązkową edukację i stają przed wyborem szeregu możliwości dalszego planowania nauki. Istnieje możliwość kontynuowania edukacji w pełnym wymiarze w szkole lub college'u oferującym naukę do 19 roku życia (school's sixth form, sixth form college, further education college).

Istnieje też możliwość kontynuowania nauki w połączeniu z pracą i szkoleniem zawodowym. Uzyskane w wyniku nauki kwalifikacje będą różne i będą zależały od wyboru rodzaju szkoły oraz rodzaju dalszej edukacji.

Przygotowanie do wyboru drogi dalszej edukacji następuje zwykle po 9 roku nauki, przed rozpoczęciem czwartego etapu nauki (key stage 4). W 10 i 11 roku nauki uczniowie uzyskują prawo wyboru minimum 6 przedmiotów, jakie chcą studiować w dodatku do 4 przedmiotów obowiązkowych tj. angielski, matematyka, biologia+chemia+fizyka (science), informatyka (ICT). W zależności od rodzaju szkoły oraz dalszych planów edukacyjnych uczniowie mogą wybrać 2-4 przedmiotów, np. przedmioty artystyczne (wzornictwo, projektowanie, muzyka, taniec, itp.), humanistyczne (historia, geografia) języki współczesne, oraz przedmioty tj. opieka zdrowotna i społeczna, turystyka i wypoczynek, nauki społeczne, itp.

W wyborze przedmiotów i planowaniu dalszej kariery uczniowie mogą i powinni korzystać z pomocy doradców szkolnych. Mogą także skorzystać z pomocy specjalnych ośrodków doradczych dla młodzieży w wieku 13-19 "Connextions", poszukujących informacji o wyborze szkół i drogi dalszej edukacji.
http://www.connexions-direct.com/index.cfm


PROGRAMY I KWALIFIKACJE
- GCSE
General Certificate of Secondary Education nie jest egzaminem obowiązkowym, ale znacznie zwiększa możliwości dalszej edukacji w kierunku AS/A Level, a także zwiększa szanse szybkiego zatrudnienia. Wybór przedmiotów na egzaminie zależy od ucznia i może obejmować tradycyjne przedmioty szkolne (np. angielski, historia) lub zawodowe.

- AS/A LEVEL - VOCATIONAL A LEVEL, VCEs - ADVANCED EXTENSION AWARDS
Otwierająca drogę do edukacji na poziomie uczelni wyższej nauka w kierunku A LEVEL daje ogromne możliwości wyboru zakresu i rodzaju przedmiotów poprzez połączenie programów AS oraz A2. Możliwy jest także dobór przedmiotów zawodowych w ramach Vocational A Level, VCEs. Do wyboru jest 14 przedmiotów z zakresu nauki, informatyki inżynierii, opieki zdrowotnej i społecznej, turystyki i wypoczynku, sztuk pięknych, wzornictwa i projektowania. Advanced Extension Awards oferuje 17 przedmiotów, ale wymaga pogłębionego zakresu nauki i jest adresowany do uczniów mających uzyskać wyniki na poziomie Grade A.

- GNVQ
General National Vocational Qualification jest programem oferowanym przez centra dalszego kształcenia (Further Education Colleges) rozwijającym umiejętności zawodowe. GNVQ jest odpowiednikiem GCSE, ale po roku 2007 ten rodzaj kwalifikacji zostanie wycofany.

- NVQ
National Vocational Qualification określa kwalifikacje zawodowe uzyskane podczas szkolenia zawodowego w miejscu pracy. Kwalifikacje określane wg narodowych standardów zawodowych mogą być uzyskane na dowolnym etapie kariery, w każdym wieku. NVQ dzieli się na pięc szczebli zaawansowania, od szczebla podstawowego (foundation) do w pełni profesjonalnego na najwyższym poziomie zarządzania (chartered, professional and senior management).

- HNC/HND
Higher National Certificate/Higher National Diploma określa kwalifikacje zdobyte w wyniku rocznej lub dwuletniej nauki na poziomie szkoły wyższej. Pozwalają one na kontynuowanie nauki w uczelni wyższej przez dalsze dwa lata w przypadku HNC, i rok w przypadku HND.


W zależności od wyboru rodzaju dalszej edukacji pomiędzy 16 a 19 rokiem życia, oraz oczekiwanych kwalifikacji uczniowie dokonują wyboru rodzaju szkoły spośród:

- SCHOOL'S SIXTH FORM
Niektóre szkoły oferują edukacje w sposób ciągły tak, że po ukończeniu 11 roku nauki uczniowie bez zmiany szkoły mogą kontynuować naukę w kierunku A Level. Pozostanie w tym samym, dobrze znanym środowisku szkolnym może stanowić znaczne ułatwienie dla uczniów, może jednak wiązać się z ograniczeniem w zakresie oferowanych przedmiotów, zwykle mniejszym niż w sixth form colleges. Inna jest także atmosfera i sposób prowadzenia uczniów, będący kontynuacją zasad szkoły średniej.

- SIXTH FORM COLLEGE
Sixth Form Colleges oferują edukację w kierunku A Level, w kierunkach zawodowych oraz prowadzą do kwalifikacji zawodowych. Uczniowie-studenci uczą się w zdecydowanie bardziej samodzielny sposób, co stanowi doskonałe przygotowanie do edukacji na poziomie wyższym. Zakres i liczba oferowanych przedmiotów jest znacznie wyższa, co w połączeniu z szerszymi możliwościami zdobywanych kwalifikacji daje studentom znacznie większą swobodę w kształtowaniu profilu wykształcenia.

- FURTHER EDUCATION (FE) COLLEGE
Further Education Colleges są zwykle jeszcze większe niż Sixth Form Colleges, oferują tez naukę nie tylko po 16 roku życia, ale też dla dorosłych oraz w niepełnym wymiarze czasowym. Inny jest tez zakres oferowanych przedmiotów włączający dziedziny takie jak handel, przemysł, rolnictwo, itp. College wyróżniające się standardami nauczania i wynikami uzyskują status 'BEACON' . Beacon Colleges uznawane są jako centra doskonałości zawodowej, Centres of Vocational Excellence, CoVEs. W niektórych regionach Wielkiej Brytanii FE Colleges stanowią główną lub nawet jedyną opcje kontynuowania edukacji po 16 roku życia, z powodzeniem oferując wykształcenie odpowiadające poziomowi sixth form.

- SPECIALIST COLLEGE
Specialist Colleges to FE Colleges ale wyspecjalizowane w wybranej dziedzinie lub przystosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych lub z problemami w przyswajaniu wiedzy.

Opracowano na podstawie informacji z Ambasady RP


adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=83