http://www.gbritain.net

:: Kiedy stajesz się ofiarą napaści...
Artyku³ dodany przez: Damian (2006-05-28 10:22:59)

Kiedy stoisz twarzÄ… w twarz z napastnikiem i widzisz wymierzonÄ… w siebie broÅ„ – przez gÅ‚owÄ™ przebiega myÅ›l: Czy tak wÅ‚aÅ›nie koÅ„czy siÄ™ życie? Zabawne, że Å›wiat, który jeszcze kilka chwil temu wydawaÅ‚ siÄ™ piÄ™kny, peÅ‚en możliwoÅ›ci, nagle może przestać istnieć… Dlaczego? Ponieważ kilkunastoletni przestÄ™pca chce ci zabrać pieniÄ…dze, pobić, zgwaÅ‚cić, sprawdzić, jak to jest, gdy siÄ™ kogoÅ› zabija.

Statystyki Metropolitan Police wskazują, że we wszystkich londyńskich dzielnicach ogólna liczba wszystkich przestępstw zarejestrowanych do marca tego roku wynosiła 984 125, co oznacza spadek w stosunku do ubiegłego roku (1015121). Zwiększona liczba ulicznych patroli, szybsza reakcja funkcjonariuszy na zgłoszone przestępstwa to te zadania policji, z których pozytywnego wykonania będą rozliczać politycy różnych szczebli czy też lokalni działacze. Przeciętny mieszkaniec Londynu nie ingeruje w politykę, chciałby po prostu czuć się bezpiecznie. Poza wiarą w skuteczność działań policji, ważne jest przestrzeganie pewnych reguł, ograniczających ryzyko stania się ofiarą napaści różnego typu.

Przewidywanie i unikanie
Okazuje się, że pewność siebie jest najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie przykrych sytuacji. Osoby pewne siebie są mniej narażone na napady niż ci, którzy przemykają ulicami z opuszczoną głową, niepewnym krokiem. Oczywiście poczucie pewności nie może zamienić się w przeświadczenie, że nic złego nigdy mnie nie spotka. Jest to opcja idealna, jednak nie wolno zapominać o kilku zasadach bezpieczeństwa.
1. Planuj podróże z wyprzedzeniem. Warto poinformować kogoś o tym, że wracasz wieczorem samotnie do domu, skąd, dokąd i o której godzinie będziesz na miejscu. Jeśli wybierasz się do miejsca, którego nie znasz, postaraj się sprawdzić trasę wcześniej.
2. Staraj się nie podróżować samotnie w nocy. Nie korzystaj ze skrótów, szczególnie jeśli są to małe, ciemne uliczki czy parki. Wybieraj dobrze oświetlone, główne drogi.
3. Zawsze bÄ…dź „w pogotowiu”, Å›wiadom tego, gdzie jesteÅ›, co siÄ™ wokół dzieje. Nie rozmawiaj przez telefon, nie sÅ‚uchaj muzyki – to może zmniejszyć skutecznÄ… reakcjÄ™ na to, co dzieje siÄ™ wokół.
4. NoÅ› ze sobÄ… „alarm attack”, który po uruchomieniu wydaje przeraźliwy dźwiÄ™k, wbudowane ma też Å›wiatÅ‚o „strobe light”.
5. Staraj się nosić wygodne obuwie i odzież umożliwiające łatwe przemieszczanie się. Noś torbę przewieszaną przez ramię.
6. Staraj się poruszać tak, aby być naprzeciw nadjeżdżających samochodów. Dzięki temu żaden samochód nie będzie mógł za tobą podążać.
7. Jeśli wydaje ci się, że ktoś za tobą idzie, wejdź do najbliższego miejsca, gdzie znajdują się ludzie i poproś o pomoc.
8. Nigdy nie obawiaj się prosić o pomoc!

Jeśli zostaniesz zaatakowany, pamiętaj, że masz prawo do samoobrony, co wcale nie oznacza konieczności wdawania się w bójkę. Samoobrona to zasady postępowania, które mogą pomóc, kiedy stajesz się ofiarą napadu.
1. Zrelaksuj się. Spokojnie rozmawiaj z napastnikiem, nie prowokuj go. Pokazywanie napastnikowi własnego przerażenia i zestresowania, jest tym, na co on czeka i właśnie to prowokuje dalszą agresję. Staraj się zachować odpowiedni dystans pomiędzy wami.
2. Miej przy sobie „attack alarm” – uruchomienie tego urzÄ…dzenia wywoÅ‚a przeszywajÄ…cy dźwiÄ™k, który w poÅ‚Ä…czeniu z oÅ›lepiajÄ…cym Å›wiatÅ‚em da ci kilka chwil, by uciec.
3. Jeśli nie masz alarmu, zacznij krzyczeć.
4. Staraj się zachować przytomność umysłu. Panika spowoduje, że nie będziesz w stanie kontrolować tego, co się dzieje.
5. Jeśli dojdzie do konfrontacji wręcz, pamiętaj, że najbardziej czułe punkty to: oczy, nos, usta, uszy, gardło, krocze i kolana.
6. Masz prawo do samoobrony, możesz użyć tego, co masz przy sobie: parasolki, torby, kluczy. PamiÄ™taj jednak, by nie nosić ani nie używać niczego, co policja zakwalifikowaÅ‚aby jako „offensive weapon”. Nie kontynuuj walki, lecz jak najszybciej uciekaj.
7. Staraj siÄ™ uciekać nie oglÄ…dajÄ…c siÄ™ za siebie – to może spowolnić twoje ruchy.
PamiÄ™taj, że sÅ‚owa kluczowe to „Anticipation and avoidance” (przewidywanie i unikanie), dlatego być może warto pomyÅ›leć o kilku lekcjach samoobrony?

Po napadzie. Policja i pogotowie
Ofiary przestępstw mają tendencję do zamykania się w sobie, ucieczki przed światem zewnętrznym. Zaczynają obwiniać siebie za to, co się stało; nie chcą ani dodatkowych kłopotów, ani zamieszania. Chcą zapomnieć, wymazać z pamięci przykry incydent. Dodatkowo, w obcym kraju, dochodzi jeszcze bariera językowa i obawa przed tym, że policja nie zrozumie lub nie będzie chciała zrozumieć i zająć się daną sprawą. To nie jest prawda.
Policja zajmuje siÄ™ wszystkimi zgÅ‚oszonymi przestÄ™pstwami – i nie ma znaczenia skÄ…d jesteÅ›my, kim jesteÅ›my i czym siÄ™ zajmujemy. W przypadku nieznajomoÅ›ci jÄ™zyka otrzymamy bezpÅ‚atnÄ… pomoc tÅ‚umacza. O jego obecność należy poprosić, bo to bardzo uÅ‚atwi proces skÅ‚adania zeznaÅ„.
Po telefonicznym zgÅ‚oszeniu dokonania przestÄ™pstwa lub jego próby, co też należy zgÅ‚osić, pojawi siÄ™ patrol policyjny, który spisze wstÄ™pne zeznanie. Potem ofiara przestÄ™pstwa zapraszana jest na komisariat w celu zÅ‚ożenia tzw. „victim statement”. Oznacza to bardzo szczegółowe odtworzenie przebiegu napadu. SÅ‚uchajÄ…cy i zapisujÄ…cy policjant zadaje mnóstwo szczegółowych pytaÅ„, dlatego w przypadku niedoskonaÅ‚ej znajomoÅ›ci jÄ™zyka, warto poprosić o tÅ‚umacza. CzÄ™sto policja prosi o identyfikacjÄ™ sprawcy napadu. WstÄ™pna identyfikacja oznacza przejrzenie sporej iloÅ›ci zdjęć osób, które już figurujÄ… w katalogu policyjnym. Identyfikacja nie jest Å‚atwa, nawet jeÅ›li wydawaÅ‚o siÄ™ nam, że Å›wietnie pamiÄ™tamy twarz napastnika i nigdy jej nie zapomnimy. Kolejny proces to „identification parade”, kiedy należy wybrać przestÄ™pcÄ™ już spoÅ›ród prawdziwych osób. Nie należy siÄ™ tego obawiać, nie grozi nam konfrontacja – identyfikujemy spoÅ›ród osób nagranych na video. Kolejnym etapem może być sprawa w sÄ…dzie, gdzie wystÄ™puje siÄ™ jako Å›wiadek.
Odwiedziny na komisariacie, identyfikacja sprawcy, rozmowy z policjÄ… – czyli typowa oficjalna procedura nie jest przyjemna. Wszystko odbywa siÄ™ wkrótce po samym napadzie i dodatkowo utrudnia radzenie sobie z caÅ‚Ä… sytuacjÄ…. Trzeba jednak pamiÄ™tać, że współpraca z policjÄ… daje poczucie, że ktoÅ› siÄ™ o ciebie troszczy. To nie jest mama, siostra, przyjaciel; to jest instytucja stworzona do tego, by zapewniać bezpieczeÅ„stwo. Poza tym współpraca z policjÄ… jest jedynym sposobem na ograniczenie przestÄ™pczoÅ›ci. Tylko dziÄ™ki zeznaniom Å›wiadków udaÅ‚o siÄ™ niejednokrotnie osÄ…dzić przestÄ™pców, być może uratujemy komuÅ› życie?
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa i wydaje ci się, że policja nie wywiązuje się ze swoich obowiązków właściwie możesz skontaktować się z Independent Police Complains Office, niezależnym organem odpowiedzialnym za skuteczną pracę policji. Możesz też przekazać sprawę do radnego twojej dzielnicy.

Wsparcie psychologiczne
Niemal każdy, kto stał się ofiarą przestępstwa, będzie długo o tym pamiętał. Ważne jest, by nie izolować się od świata i ludzi. Bardzo ważne jest to, by zdać sobie sprawę, że potrzebujemy pomocy i że możemy ją otrzymać.
W Wielkiej Brytanii jest kilka organizacji zajmujÄ…cych siÄ™ bezpÅ‚atnym wspieraniem ofiar różnych form przemocy – napadów, kradzieży, gwaÅ‚tów czy morderstw dokonanych na bliskiej osobie. Victim Support to organizacja współpracujÄ…ca bezpoÅ›rednio z policjÄ…. Otrzymuje ona dane ofiary wkrótce po samym wydarzeniu, a pracownik kontaktuje siÄ™ z niÄ… najpierw telefonicznie, a potem – jeÅ›li pokrzywdzony jest zainteresowany – odwiedza go w domu. W Victim Support pracujÄ… przeszkoleni wolontariusze, a także specjaliÅ›ci. Podczas sesji z wolontariuszem można opowiedzieć o tym, co siÄ™ staÅ‚o (to może pomóc, ponieważ wolontariusz jest w stanie zachować dystans), otrzymać informacjÄ™ na temat procedur policyjnych, ubezpieczeÅ„, odszkodowaÅ„ czy innych sposobów uzyskania pomocy.
Pracownicy Victim Support mogą towarzyszyć nam podczas wizyt na komisariacie i podczas identyfikacji. Jeśli sprawa znajdzie się w sądzie, można poprosić o towarzystwo wykwalifikowanego pracownika, który będzie nas w sądzie wspierał nie tylko obecnością, ale i merytoryczną wiedzą.
Z Victim Support może skontaktować się każdy pod nr tel. 0845 30 30 900, anonimowo i poufnie, także wtedy, gdy nie zgłosił przestępstwa. Pomoc organizacji jest dostępna dla każdego, także w języku polskim.

Odszkodowanie
Każdy, kto staÅ‚ siÄ™ ofiarÄ… przestÄ™pstwa kryminalnego na terenie Wielkiej Brytanii, może starać siÄ™ o odszkodowanie w UrzÄ™dzie ds. OdszkodowaÅ„ za PrzestÄ™pstwa Kryminalne (Criminal Injuries Compensation Authority – CICA). Do uzyskania odszkodowania upoważnione sÄ… ofiary przemocy, w wyniku której doznaÅ‚y fizycznego bÄ…dź psychicznego urazu. Przy staraniu siÄ™ o odszkodowanie bardzo ważna jest współpraca z policjÄ…, dlatego choćby z tego wzglÄ™du tak istotne jest zgÅ‚oszenie przestÄ™pstwa. Ostateczny termin zÅ‚ożenia podania do CICA wynosi do dwóch lat od chwili zdarzenia. Zasady skÅ‚adania wniosków oraz kopia obowiÄ…zujÄ…cych taryf dostÄ™pne sÄ… na stronie: www.cica.gov.uk.

Pożyteczne linki
http://www.met.police.uk/
http://www.victimsupport.org.uk/
http://www.ipcc.gov.uk/
http://www.crimestoppers-uk.org/
http://www.bbc.co.uk/crime/prevention/

Agnieszka Krasnołucka




adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=95