http://www.gbritain.net

:: Nie dostaj膮 pracy bo nie m贸wi膮 po polsku
Wiadomo舵 dodana przez: Damian (2007-06-21 02:30:01)

W Wielkiej Brytanii zdarza si臋, 偶e Brytyjczycy spotykaj膮 si臋 z odmow膮 przyj臋cia do pracy, poniewa偶 nie m贸wi膮 po polsku - pisze w wydaniu internetowym dziennik "The Evening Standard".

Nap艂yw pracownik贸w z kraj贸w Europy Wschodniej oznacza, 偶e przy pracy w rolnictwie istotn膮 spraw膮 staje si臋 j臋zyk - twierdzi brytyjski pose艂 Malcolm Moss z p贸艂nocno-wschodnich dystrykt贸w Cambridgeshire.

Robotnicy z Europy Wschodniej wykonuj膮 wiele niskop艂atnych prac - zbieraj膮 owoce i warzywa, pracuj膮 przy pakowaniu 偶ywno艣ci i w jej przetw贸rstwie.

Wiele firm i gospodarstw, chc膮c znale藕膰 pracownik贸w, polega na miejscowych agencjach po艣rednictwa pracy lub po艣rednikach typu "gangmaster", dostarczaj膮cych si艂y roboczej. ("Gangmaster" oznacza lidera ekipy robotnik贸w, kt贸ry po艣redniczy w kontaktach z pracodawc膮).

Jak twierdzi Moss, w jego okr臋gu wyborczym w jednej z fabryk odm贸wiono zatrudnienia Angielce, poniewa偶 nie m贸wi ona po polsku.

Pose艂 opowiedzia艂 gazecie, jak 18-19-letnia dziewczyna ubiegaj膮ca si臋 o prac臋 by艂a odsy艂ana z po艣redniaka bezpo艣rednio do miejscowych fabryk, tam za艣 kierowano j膮 do "gangmastera", kt贸ry ma kontrakt na zatrudnianie personelu. Jeden z tych po艣rednik贸w powiedzia艂 jej: Je艣li nie m贸wisz po polsku, nie mog臋 da膰 ci臋 na lini臋 monta偶ow膮, tam wszyscy m贸wi膮 po polsku. Nie zaakceptuj膮 ci臋 i nie b臋dziesz mog艂a si臋 z nimi porozumie膰.

Pose艂 zaznaczy艂, 偶e to "oczywista dyskryminacja".
Nic dziwnego, 偶e ro艣nie bezrobocie w艣r贸d m艂odzie偶y - doda艂.

Do relacjonowanego przypadku dosz艂o - wed艂ug Mossa - na pocz膮tku zesz艂ego roku. Nie pami臋ta on ani nazwiska kobiety, ani fabryki, kt贸ra odm贸wi艂a jej zatrudnienia.

Moss powo艂a艂 si臋 na ten przypadek podczas zesz艂otygodniowej debaty w Izbie Gmin, po艣wi臋conej skutkom imigracji w Cambridgeshire.

Wed艂ug pos艂a przypadek ten nie by艂 odosobniony i wskazuje na problemy wynikaj膮ce z imigracji na du偶膮 skal臋. Nie dotyczy to tylko polskich pracownik贸w - powiedzia艂. S膮 r贸wnie偶 Esto艅czycy, Litwini i inni. A miejscowi nie mog膮 dosta膰 pracy w fabrykach, w kt贸rych - patrz膮c historycznie - pracowali - powiedzia艂.

Podkre艣li艂, 偶e nie ma sensu wskazywa膰, 偶e imigranci dostaj膮 jedynie te prace, kt贸rych miejscowi nie chc膮 wykonywa膰. W jego okr臋gu wykonuj膮 prac臋 na stanowiskach, na kt贸rych jeszcze kilka lat temu znajdowali zatrudnienie miejscowi.

Moss wezwa艂 r贸wnie偶 do zaj臋cia si臋 spraw膮 "gangmaster贸w", kt贸rzy sprowadzaj膮 pracownik贸w z Europy Wschodniej, daj膮c im g艂odowe p艂ace i umieszczaj膮c w zat艂oczonych lokalach z niebotycznym czynszem.

Opublikowane w zesz艂ym miesi膮cu oficjalne dane m贸wi膮, 偶e zezwolenie na prac臋 w Wielkiej Brytanii otrzyma艂o ok. 640 tys. pracownik贸w z Europy Wschodniej, g艂贸wnie Polak贸w. Eksperci oceniaj膮 jednak, 偶e jest ich 800 tys., poniewa偶 dane rz膮dowe nie uwzgl臋dniaj膮 os贸b samozatrudnionych, ich ma艂偶onk贸w lub dzieci.

藕r贸d艂o: wp.pl


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=1107