http://www.gbritain.net

:: Polacy na Wyspach jak `maszyny do pracy`
Wiadomo舵 dodana przez: Damian (2012-05-16 01:30:49)

Niekt贸rzy imigranci, w tym z Polski, zatrudnieni w Wielkiej Brytanii przy przetw贸rstwie 偶ywno艣ci pracuj膮 w nieludzkich warunkach - podaje opublikowany ostatnio raport fundacji Joseph Rowntree Foundation.

Zdaniem fundacji, zajmuj膮cej si臋 badaniem nier贸wno艣ci spo艂ecznych i n臋dzy w spo艂ecze艅stwie brytyjskim, wielu imigrant贸w legalnie przyje偶d偶aj膮cych do Wielkiej Brytanii do pracy, traktowanych jest przez pracodawc贸w jak robotnicy przymusowi.

"Wyizolowani spo艂ecznie, nie艣wiadomi praw, na og贸艂 z powodu nieznajomo艣ci j臋zyka, cz臋sto upadaj膮 na duchu i zmieniaj膮 si臋 w maszyny do pracy, co wykorzystuj膮 pracodawcy" - stwierdza raport opracowany na podstawie rozm贸w z 62 obcokrajowcami pracuj膮cymi w Anglii i Szkocji, m.in. imigrantami z Polski, Rumunii i kraj贸w ba艂tyckich.

Dowodzi to, 偶e pracodawcy wykorzystuj膮 przymusow膮 sytuacj臋 偶yciow膮 tak偶e pracownik贸w z UE, a wi臋c pracuj膮cych legalnie. Wyzyskiwani pracowali w rolnictwie, przetw贸rstwie 偶ywno艣ci lub cateringu.

"Na najni偶szych szczeblach brytyjskiego rynku pracy, zw艂aszcza w pracy na roli i przetw贸rstwie 偶ywno艣ci, pracownicy maj膮 do czynienia z wyzyskiem" - przyznali autorzy raportu.

Niekt贸rzy nie mieli wystarczaj膮co du偶o zaj臋cia, by zarobi膰 i sp艂aci膰 d艂ug po艣rednikom (za skierowanie do pracy zap艂acili 250 funt贸w). Inni skar偶yli si臋 na wy艣rubowane normy produkcyjne, kt贸rym nie mogli sprosta膰, i ci膮g艂y nadz贸r. Mieszkali st艂oczeni w prymitywnych warunkach, bez wyg贸d, razem z obcymi lud藕mi.

Wielu mia艂o do czynienia z wstrzymywaniem wyp艂at, nielegalnymi potr膮ceniami pieni臋dzy, 艂amaniem ustawodawstwa o ustawowym minimum p艂acowym i brakiem przerw w regularnych odst臋pach w trakcie pracy. Najcz臋stszym przejawem poni偶aj膮cego stosunku pracodawcy by艂y gro藕by pod ich adresem.

Autorzy raportu JRF apeluj膮 do w艂adz podatkowych i celnych, by egzekwowa艂y od pracodawc贸w przepisy o ustawowym minimum p艂acowym i obowi膮zku op艂acania podatku wraz z ubezpieczeniem spo艂ecznym.

Zwracaj膮 si臋 te偶 do supermarket贸w i hurtownik贸w o to, by monitorowano dostawc贸w i dbano, by ich pracownicy nie byli eksploatowani. JRF chce te偶, by imigranci mieli dost臋p do darmowych lekcji angielskiego, poniewa偶 nieznajomo艣膰 j臋zyka jest powodem tego, 偶e nie s膮 艣wiadomi swych praw i nie upominaj膮 si臋 o nie.

- Wi臋kszo艣膰 imigrant贸w, z kt贸rymi rozmawiali艣my pracuj膮c nad raportem, przebywa w Wielkiej Brytanii legalnie, ale warunki, w kt贸rych pracuj膮, legalne nie s膮 - powiedzia艂 BBC Sam Scott, jeden z autor贸w raportu.

藕r贸d艂o: www.tvn24.pl


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=3267