http://www.gbritain.net

:: Szef banku zrezygnowa艂 po ogromnym skandalu
Wiadomo舵 dodana przez: Damian (2012-07-04 01:33:51)

Szef brytyjskiego banku Barclays, Marcus Agius, poda艂 si臋 do dymisji, bior膮c odpowiedzialno艣膰 za skandal, jakim okaza艂o si臋 manipulowanie danymi przez t臋 instytucj臋 finansow膮.

W ubieg艂ym tygodniu bank zosta艂 ukarany rekordow膮 kar膮 w wysoko艣ci 290 mln funt贸w szterling贸w.

Marcus Agius, kt贸ry by艂 prezesem Barclays przez pi臋膰 i p贸艂 roku, o艣wiadczy艂 w poniedzia艂ek, 偶e bierze odpowiedzialno艣膰 jako "najwy偶szy stra偶nik reputacji banku". Poinformowa艂 te偶, 偶e jeden z dyrektor贸w, Michael Rake, pokieruje wewn臋trznym dochodzeniem, kt贸rego celem b臋dzie zbadanie dotychczasowych praktyk banku, i opracowanie nowych, obligatoryjnych zasad post臋powania dla jego wszystkich pracownik贸w. Wyniki dochodzenia maj膮 zosta膰 opublikowane. Reuters zwraca uwag臋, 偶e cho膰 Agius wzi膮艂 na siebie odpowiedzialno艣膰, pod presj膮 jest te偶 dyrektor naczelny Barclays, Bob Diamond. Jego ust膮pienia domagaj膮 si臋 politycy i udzia艂owcy banku. Agius i Diamond b臋d膮 w tym tygodniu przes艂uchiwani przez komisj臋 parlamentarn膮.

Ameryka艅skie i brytyjskie organy nadzoru bankowego na艂o偶y艂y w zesz艂ym tygodniu na Braclays grzywn臋 o 艂膮cznej wysoko艣ci 290 milion贸w funt贸w szterling贸w za przedstawianie nieprawdziwych danych. Braclays przyzna艂, 偶e niekt贸rzy jego traderzy usi艂owali manipulowa膰 ustalaniem stopy procentowej kredyt贸w oferowanych na rynku mi臋dzybankowym w Londynie (LIBOR - London Interbank Offered Rate). Podaj膮c si臋 do dymisji Agius powiedzia艂, 偶e skandal ten by艂 "druzgoc膮cym ciosem" dla reputacji banku. Wyrazi艂 ubolewanie i przeprasza艂 "klient贸w, pracownik贸w i udzia艂owc贸w".

LIBOR jest dzienn膮 stop膮 oprocentowania kredytu mi臋dzybankowego ustalan膮 przez Thomsona-Reutersa w oparciu o dane dostarczane przez banki zrzeszone w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowo艣ci (BBA). Stopa stosowana jest dla ustalenia oprocentowania kr贸tkoterminowego kredytu mi臋dzybankowego w konkretnej walucie.

Barclays podawa艂 nieprawdziwe dane, aby powsta艂o wra偶enie, 偶e jego kondycja finansowa jest lepsza ni偶 by艂a i po to, by umo偶liwia膰 spekulacje. LIBOR oraz b臋d膮ca jej odpowiednikiem stopa Euribor (Euro Interbank Offered Rate) maj膮 bezpo艣redni wp艂yw na wycen臋 transakcji i finansowe rozliczenia mi臋dzy bankami i innymi instytucjami. Od ich wysoko艣ci uzale偶nione jest te偶 oprocentowanie kredyt贸w udzielanych przez banki klientom, w tym po偶yczek hipotecznych.

Nadz贸r bankowy w USA i Wielkiej Brytanii wszcz膮艂 dochodzenie w sprawie manipulowania stopami LIBOR wobec bank贸w - HSBC, RBS, Citigroup oraz UBS. Niewykluczony jest tak偶e osobny przegl膮d ws. profesjonalnych standard贸w bankowo艣ci.

藕r贸d艂o: www.tvn24.pl


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=3289