http://www.gbritain.net

:: B臋dzie trudniej o zasi艂ki? Cameron chce zaostrzy膰 przepisy
Wiadomo舵 dodana przez: Damian (2013-12-01 13:27:29)

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron og艂osi艂 list臋 propozycji maj膮cych na celu zacie艣nienie polityki migracyjnej wobec nowo przyby艂ych imigrant贸w z Unii Europejskiej. Zmiany utrudni膮 im dost臋p do 艣wiadcze艅 i u艂atwi膮 ich deportacj臋 z kraju.

Przyk艂adowo zanim b臋d膮 mogli ubiega膰 si臋 o zasi艂ki, b臋d膮 musieli odczeka膰 trzy miesi膮ce. Tymczasem brytyjski urz膮d statystyczny poda艂 w czwartek, 偶e po raz pierwszy od dw贸ch lat w Wielkiej Brytanii spad艂 poziom imigracji.

Cameron napisa艂 w "Financial Times", 偶e swobodny dost臋p do brytyjskiego rynku pracy nie mo偶e by膰 nieograniczony i w ramach planowanych rozm贸w z Bruksel膮 na temat nowego statusu cz艂onkowskiego Wielkiej Brytanii Londyn b臋dzie d膮偶y艂 do wi臋kszej kontroli w tym zakresie.

Najwa偶niejsza z propozycji Camerona przewiduje, 偶e nowo przybyli imigranci z UE b臋d膮 musieli odczeka膰 trzy miesi膮ce, zanim b臋dzie im wolno ubiega膰 si臋 o 艣wiadczenia socjalne. Zapomog臋 dla bezrobotnych otrzymaj膮 na sze艣膰 miesi臋cy, a po up艂ywie tego okresu, je艣li chc膮 j膮 nadal otrzymywa膰, b臋d膮 musieli udowodni膰, 偶e maj膮 realistyczn膮 perspektyw臋 zatrudnienia.

Ubiegaj膮c si臋 o niekt贸re 艣wiadczenia (np. income support ? zasi艂ek wyr贸wnawczy przys艂uguj膮cy nisko op艂acanym pracownikom), imigranci b臋d膮 musieli spe艂ni膰 wymogi specjalnego testu (minimum earnings threshold) oceniaj膮cego ich zarobkowy potencja艂. Bezdomni i 偶ebracy b臋d膮 deportowani i obj臋ci rocznym zakazem wjazdu.

Rz膮d brytyjski we wsp贸艂pracy z innymi podobnie my艣l膮cymi rz膮dami UE b臋dzie pracowa艂 nad zmian膮 zasady o swobodnym przep艂ywie si艂y roboczej w ramach UE. Zdaniem Camerona powinna ona obejmowa膰 tylko te kraje, w kt贸rych 艣rednia przychod贸w na g艂ow臋 mieszka艅ca jest zbli偶ona do unijnej 艣redniej.

- Nadszed艂 czas, by przyj膮膰 nowe zasady oparte na za艂o偶eniu, 偶e swobodne przemieszczanie si臋 si艂y roboczej, b臋d膮ce jedn膮 z g艂贸wnych zasad UE, nie mo偶e by膰 bezwarunkowe ? zaznaczy艂 Cameron w artykule.

1 stycznia 2014 r. wygasa przej艣ciowy okres wprowadzony wobec Bu艂gar贸w i Rumun贸w w dost臋pie do unijnego rynku pracy. O艣rodek Migration Watch ocenia, 偶e przez pi臋膰 lat po zniesieniu ogranicze艅 do Wielkiej Brytanii przyjedzie 250 tys. obywateli tych pa艅stw.

W Wielkiej Brytanii lider eurosceptycznej partii UKIP Nigel Farage uzna艂, 偶e propozycje Camerona nie id膮 wystarczaj膮co daleko. W szczeg贸lno艣ci trzymiesi臋czny okres, w kt贸rym nowo przybyli imigranci nie mog膮 wyst臋powa膰 o 艣wiadczenia, uzna艂 za zbyt kr贸tki.

Nick Clegg, lider libera艂贸w i koalicyjny partner Partii Konserwatywnej Camerona, uzna艂 propozycje za "rozs膮dne i uzasadnione", podkre艣laj膮c, 偶e prawo do pracy i prawo do 艣wiadcze艅 to dwie r贸偶ne sprawy. Grupa 40 pos艂贸w Partii Konserwatywnej podpisa艂a si臋 pod wnioskiem o utrzymanie ogranicze艅 w dost臋pie Rumun贸w i Bu艂gar贸w do brytyjskiego rynku pracy do 2018 r.

Cytowany przez BBC4 komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor zaapelowa艂 do rz膮du Camerona, by "nie podsyca艂 (antyimigracyjnej) histerii", proponowane przez niego rozwi膮zania uzna艂 za pocz膮tek "r贸wni pochy艂ej", a brytyjsk膮 publiczn膮 debat臋 na temat migracji - za stronnicz膮.

Z kolei Bu艂garia wezwa艂a w czwartek W. Brytani臋 do rezygnacji z zaostrzenia przepis贸w. Szef MSZ Kristian Wigenin okre艣li艂 projekt brytyjskiego premiera Davida Camerona jako dyskryminacj臋.

Minister zaapelowa艂 do brytyjskich w艂adz, by zaczeka艂y z zaostrzaniem przepis贸w i sprawdzi艂y najpierw, jakie b臋d膮 nast臋pstwa otwarcia rynku dla Bu艂gar贸w od pocz膮tku 2014 roku. - Je偶eli brytyjskie obawy nie potwierdz膮 si臋, tak jak si臋 tego spodziewamy, podj臋cie zapowiedzianych przez premiera Davida Camerona krok贸w nie b臋dzie konieczne ? o艣wiadczy艂 Wigenin. Jego stanowisko popar艂 europose艂 Iwaj艂o Ka艂fin.

W czwartek brytyjski urz膮d statystyczny poda艂, 偶e po raz pierwszy od dw贸ch lat w Wielkiej Brytanii spad艂 poziom imigracji i emigracji. Opublikowane dane dotycz膮 okresu 12 miesi臋cy do czerwca 2013 roku.

W ci膮gu badanego przez urz膮d statystyczny okresu liczba imigrant贸w obni偶y艂a si臋 do 503 tys., z poziomu 517 tys. odnotowanego rok wcze艣niej. Urz膮d podkre艣li艂, 偶e w br. zaobserwowano spadek nap艂ywu ludzi spoza UE. W analizowanym przedziale czasowym wyni贸s艂 on 242 tysi膮ce imigrant贸w, a w poprzednim poziom ten si臋gn膮艂 282 tysi臋cy. Urz膮d zwr贸ci艂 te偶 uwag臋, 偶e w ostatnim roku przyby艂o imigrant贸w zarobkowych z UE - 183 tys., natomiast w poprzednim by艂o ich 158 tys.

Najwi臋cej imigrant贸w pochodzi z Chin i Indii oraz z Polski. Na kolejnych miejscach s膮 osoby przyje偶d偶aj膮ce do Wielkiej Brytanii z USA i Australii.

Urz膮d podkre艣li艂, 偶e mniejszy nap艂yw imigrant贸w wi膮偶e si臋 ze spadkiem liczby zagranicznych student贸w studiuj膮cych na brytyjskich uczelniach. W statystykach uwzgl臋dniani byli jako imigranci.

藕r贸d艂o: www.tvn24.pl


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=3427