http://www.gbritain.net

:: Wielka Brytania pomoc dla biedniejszych kraj贸w przepuszcza przez raje podatkowe
Wiadomo舵 dodana przez: Damian (2014-11-06 19:34:09)

Ponad dwie trzecie brytyjskiej pomocy rz膮dowej dla najbiedniejszych kraj贸w przechodzi przez raje podatkowe ? poinformowa艂 dziennik ?Guardian?, powo艂uj膮c si臋 na dane organizacji Eurodad, skupiaj膮cej organizacje pozarz膮dowe z 19 kraj贸w Europy.

Wed艂ug Eurodad (European Network on Debt and Development) w 2013 roku rz膮d brytyjski za po艣rednictwem funduszu rozwojowego CDC zainwestowa艂 w sumie 441 mln funt贸w w dziewi臋膰 funduszy inwestycyjnych, z kt贸rych sze艣膰 zarejestrowanych by艂o w rajach podatkowych ? na Mauritiusie i Guernsey, w Singapurze i Luksemburgu.

?Portfolio CDC, wed艂ug stanu na koniec 2013 roku pokazuje, 偶e zar贸wno bezpo艣rednie, jak i po艣rednie inwestycje tej instytucji w znacz膮cym stopniu opieraj膮 si臋 na rajach podatkowych. Pomi臋dzy 2000 a 2013 rokiem a偶 118 spo艣r贸d 157 funduszy wspartych przez CDC dzia艂a艂o w rajach podatkowych. W sumie w tym okresie otrzyma艂y one 3,8 mld funt贸w rz膮dowego wsparcia? - stwierdza raport. 69 spo艣r贸d tych funduszy zarejestrowanych by艂o na Mauritiusie, a 26 na Kajmanach.

CDC jest podstawowym narz臋dziem brytyjskiej pomocy zagranicznej. 艢rodki przekazywane przez t臋 instytucj臋 wliczaj膮 si臋 do oficjalnego celu brytyjskiego rz膮du, kt贸ry zadeklarowa艂 przekazywanie 0,7 proc. PKB na wsparcie najbiedniejszych kraj贸w. Fundusz powsta艂 w 1948 roku i by艂 pierwsz膮 tego typu instytucj膮 finansow膮 na 艣wiecie.

Fundusz CDC na swojej stronie informuje, 偶e jego portfolio projekt贸w inwestycyjnych na koniec 2013 roku warte by艂o 2,5 mld funt贸w i obejmowa艂o 1301 projekt贸w. W ramach realizacji tych projekt贸w zatrudnionych jest 1,1 mln ludzi; projekty te przynios艂y 2,3 mld funt贸w w postaci podatk贸w lokalnych. Niemal wszystkie posiadane przez CDC 艣rodki lokowane s膮 w funduszach inwestycyjnych, kt贸re nast臋pnie inwestuj膮 otrzymane pieni膮dze w projekty realizowane w krajach rozwijaj膮cych si臋.

Wed艂ug raportu Eurodad przekazywanie 艣rodk贸w na pomoc rozwojow膮 funduszom w rajach podatkowych nie jest czym艣 wyj膮tkowym, a podobny spos贸b dzia艂ania przyj臋艂y tak偶e inne tego typu instytucje w krajach Europy. I tak w Belgii 30 na 42 fundusze wsparte 艣rodkami publicznymi mia艂o siedziby w rajach podatkowych, w przypadku norweskiego funduszu Norfund by艂o to 46 spo艣r贸d 165 wspartych funduszy, a siedem takich funduszy (spo艣r贸d 46) otrzyma艂o wsparcie niemieckiego funduszu rz膮dowego DEG.

?Najbiedniejsze kraje trac膮 rocznie setki miliard贸w euro na skutek unikania opodatkowania przez tego typu dzia艂alno艣膰. Wydaje si臋 to sprzeczne z mandatem funduszy pomocy zagranicznej, kt贸rych celem powinno by膰 wspieranie rozwoju najbiedniejszych gospodarek 艣wiata? - uwa偶a jeden z autor贸w raportu Mathieu Vervynckt.

Dokument wskazuje, 偶e fundusze takie jak CDC powinny zwi臋kszy膰 swoj膮 przejrzysto艣膰 poprzez inwestowanie tylko w takie projekty i fundusze, kt贸re s膮 gotowe ujawnia膰 szczeg贸艂y swoich operacji finansowych. Eurodad zaapelowa艂 r贸wnie偶 o powo艂anie mi臋dzyrz膮dowego gremium pod auspicjami ONZ, kt贸rego zadaniem by艂oby konsultowanie reform podatkowych.

?CDC wymaga od przedsi臋biorstw, kt贸re otrzymuj膮 wparcie z naszej strony, p艂acenia wszelkich wymaganych prawem podatk贸w oraz unikania inwestowania w krajach, kt贸re nie spe艂niaj膮 mi臋dzynarodowych standard贸w w zakresie transparentno艣ci system贸w podatkowych? - powiedzia艂 rzecznik prasowy CDC, poproszony przez "Guardiana" o komentarz.

To nie pierwszy kontrowersyjny fakt o dzia艂alno艣ci CDC ujawniony przez media. W maju tego roku "Guardian" poda艂, 偶e fundusz przeznaczy艂 ponad 260 mln dolar贸w na projekty w Afryce, Azji i Ameryce 艁aci艅skiej, kt贸re okaza艂y si臋 luksusowymi osiedlami i centrami handlowymi.

Eurodad jest dzia艂aj膮cym od 1990 roku stowarzyszeniem zrzeszaj膮cym 47 organizacji pozarz膮dowych z 19 kraj贸w Europy. Przedmiotem jego zainteresowania s膮 kwestie zwi膮zane z zad艂u偶eniem, wsparciem rozwojowym oraz walk膮 z ub贸stwem.

藕r贸d艂o: tvn24bis.pl


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=3494