http://www.gbritain.net

:: Brytyjskie szpitale chc膮 rekrutowa膰 piel臋gniarki w Polsce
Wiadomo舵 dodana przez: Damian (2014-11-26 10:26:16)

Brytyjskie szpitale s膮 coraz cz臋艣ciej zainteresowane zatrudnianiem personelu medycznego z kraj贸w Europy Wschodniej, w tym z Polski. Wynika to z rosn膮cej liczby pacjent贸w z tego regionu i zwi膮zan膮 z tym konieczno艣ci膮 zatrudniania t艂umaczy.

Brytyjska Narodowa S艂u偶ba Zdrowia (NHS) wydaje rocznie na us艂ugi t艂umaczy 23 mln funt贸w. Aby zmniejszy膰 t臋 kwot臋, plac贸wki s艂u偶by zdrowia zamierzaj膮 zatrudnia膰 wi臋ksz膮 liczb臋 piel臋gniarek z kraj贸w Europy Wschodniej, w tym przede wszystkim z Polski.

Zainteresowanie rekrutacj膮 polskich piel臋gniarek potwierdzi艂o Stowarzyszenie Szpitali Hrabstwa Lincolnshire (United Lincolnshire Hospitals Trust-ULHT), kt贸re zarz膮dza trzema szpitalami w hrabstwie Lincolnshire i 艣wiadczy us艂ugi medyczne dla wielu innych plac贸wek w tym regionie.

- Jeste艣my zainteresowani takim krokiem, cho膰 p贸ki co nie ma konkretnych plan贸w prowadzenia rekrutacji w Polsce - powiedzia艂a PAP przedstawicielka biura komunikacji ULHT. Podobne deklaracje sk艂adaj膮 tak偶e przedstawiciele szpitala w Kings Lynn w s膮siednim hrabstwie Norfolk.

W listopadzie rekrutacj臋 w Polsce prowadzi艂 trust zrzeszaj膮cy szpitale przy Uniwersytecie Cambridge (Cambridge University Hospitals-CUH). Jak poinformowano PAP w CUH proces rekrutacji ca艂y czas trwa i jest zbyt wcze艣nie, by m贸wi膰 o efektach.

Przedstawicielka ULHT potwierdzi艂a PAP, 偶e w szpitalach zarz膮dzanych przez stowarzyszenie zatrudnieni s膮 obecnie zar贸wno polscy lekarze jak i piel臋gniarki, ale nie by艂a w stanie okre艣li膰 ich dok艂adnej liczby. - Jeste艣my zadowoleni z ich profesjonalizmu i bierzemy pod uwag臋 zatrudnianie kolejnych lekarzy i piel臋gniarek nie tylko z Polski, ale tak偶e z innych kraj贸w Europy Wschodniej - potwierdza.

O rosn膮cym zainteresowaniu brytyjskich szpitali zatrudnianiem polskich piel臋gniarek w celu redukcji koszt贸w zwi膮zanych z konieczno艣ci膮 zatrudniania t艂umaczy informowa艂 ?Mail on Sunday?.

Wed艂ug gazety, ULHT ma obecnie do zagospodarowania 36 etat贸w dla piel臋gniarek i zamierza na pocz膮tku przysz艂ego roku przeprowadzi膰 rekrutacj臋 w Polsce. Rozm贸wczyni PAP z ULHT nie potwierdza jednak tych informacji. Nieoficjalnie jednak m贸wi si臋, 偶e w ULHT znajomo艣膰 j臋zyka polskiego jest brana pod uwag臋 przy rekrutacji piel臋gniarek, mieszkaj膮cych ju偶 na terenie Wielkiej Brytanii.

Cho膰 ULHT nie podaje oficjalnie liczby pacjent贸w pochodz膮cych z Europy Wschodniej to z danych, na kt贸re powo艂uje si臋 ?Mail on Sunday? wynika, 偶e koszty jakie ponosi na us艂ugi t艂umaczy wzros艂y z 45 tys. funt贸w rocznie w 2010 roku do 57 tys. funt贸w w roku 2012. Opr贸cz koszt贸w zwi膮zanych z konieczno艣ci膮 zatrudniania t艂umaczy, problemy j臋zykowe prowadz膮 do wyd艂u偶ania si臋 czasu konsultacji medycznych, a co za tym idzie wyd艂u偶anie okresu oczekiwania pacjent贸w na przyj臋cie przez lekarza.

Hrabstwo Lincolnshire ma jeden z najwi臋kszych w Wielkiej Brytanii odsetk贸w imigrant贸w z Europy Wschodniej. W licz膮cym 64 tys. mieszka艅c贸w Bostonie, gdzie mie艣ci si臋 jeden ze szpitali ULHT, oko艂o jedn膮 dziesi膮t膮 stanowi膮 imigranci z nowych kraj贸w cz艂onkowskich UE.

Brytyjskie szpitale rekrutuj膮c piel臋gniarki z zagranicy korzystaj膮c z us艂ug wyspecjalizowanych biur po艣rednictwa pracy. Jak si臋 dowiedzia艂 PAP w jednym z takich biur, CPL Healthcare, zainteresowanie brytyjskich plac贸wek s艂u偶by zdrowia rekrutacj膮 pracownik贸w w Polsce jest du偶e, ale utrzymuje si臋 na w miar臋 sta艂ym poziomie.

- Nie widzimy w ostatnim czasie znacz膮cego wzrostu, kt贸ry m贸g艂by by膰 spowodowany wzrostem liczby polskich imigrant贸w. Nie wydaje mi si臋 te偶, 偶eby g艂贸wnym argumentem za poszukiwaniem polskich piel臋gniarek by艂a ch臋膰 zaoszcz臋dzenia na kosztach t艂umacze艅. Taki argument w rekrutacjach, kt贸re prowadzimy nigdy si臋 nie pojawi艂 - powiedzia艂a PAP osoba odpowiadaj膮ca za rekrutacj臋 polskich piel臋gniarek dla brytyjskich szpitali.

- Brytyjscy pracodawcy ju偶 dawno przekonali si臋 do kwalifikacji polskich piel臋gniarek, a najwi臋ksz膮 barier膮 jest ca艂y czas niewystarczaj膮ca znajomo艣膰 j臋zyka ze strony potencjalnych pracownik贸w - twierdzi rozm贸wczyni PAP.

Wed艂ug oficjalnych danych Brytyjskiej Izby Piel臋gniarek i Po艂o偶nych (Nursing and Midwifery Council) w brytyjskiej s艂u偶bie zdrowia zatrudnionych jest obecnie blisko 2,5 tys. polskich piel臋gniarek. W ci膮gu ostatniego roku w izbie zarejestrowa艂o si臋 210 piel臋gniarek z Polski.

藕r贸d艂o: tvn24bis.pl


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=3496