http://www.gbritain.net

:: Brytyjskie firmy w strachu
Wiadomo舵 dodana przez: Damian (2017-12-30 18:33:13)

Pracodawcy, jak Europa d艂uga i szeroka, 偶ycz膮 pracownikom weso艂ych 艣wi膮t, licz膮c przy okazji na jeszcze wi臋ksze zaanga偶owanie w wykonywane obowi膮zki w przysz艂ym roku. Inaczej jest Wielkiej Brytanii. Cz臋艣膰 przedsi臋biorc贸w obawia si臋, czy ich pracownicy z Europy Wschodniej w og贸le wr贸c膮 do swoich zada艅 po 艣wi膮tecznej przerwie ? pisze Bloomberg.

Powody nasuwaj膮 si臋 same. Niepewno艣膰 dotycz膮ca przysz艂ego statusu emigrant贸w z kraj贸w Unii Europejskiej po planowanym na marzec 2019 roku brexicie, spadek warto艣ci brytyjskiej waluty, kt贸ry powoduje, 偶e zarobione funty s膮 mniej warte po przeliczeniu na przyk艂ad na z艂ote. Do tego dochodzi poczucie, 偶e pracownicy z innych kraj贸w nie s膮 na Wyspach mile widziani.

Zdaniem Bloomberga obawy brytyjskich firm nie s膮 przesadzone, a przypadki rezygnacji z pracy ju偶 maj膮 miejsce. Latem jeden z producent贸w, kt贸rego fabryka jest zlokalizowana w centralnej cz臋艣ci Anglii, jak zazwyczaj wstrzyma艂 dzia艂alno艣膰 na dwa tygodnie. Po tym czasie okaza艂o si臋, 偶e do pracy wr贸ci艂o zaledwie 32 z 50 sezonowych pracownik贸w, g艂贸wnie z Europy Wschodniej. Okaza艂o si臋, 偶e wi臋kszo艣膰 wola艂a prac臋 w Niemczech.

Zmian臋 podej艣cia emigrant贸w do Wielkiej Brytanii pokazuj膮 tak偶e dane makroekonomiczne. Pod koniec listopada brytyjski urz膮d statystyczny ONS informowa艂, 偶e po przeprowadzonym w ubieg艂ym roku referendum w sprawie brexitu imigracja netto do Wielkiej Brytanii spad艂a o blisko jedn膮 trzeci膮.
Wed艂ug ONS trwa艂膮 imigracj臋 netto - czyli r贸偶nic臋 mi臋dzy nap艂ywem i odp艂ywem ludno艣ci - za okres 12 miesi臋cy do czerwca br. szacuje si臋 na 230 tys. w por贸wnaniu z 336 tys. rok wcze艣niej. Oznacza to spadek o 106 tys., kt贸ry jest najwi臋kszym odnotowanym od pocz膮tku prowadzenia odpowiednich statystyk w 1964 roku.

Agencja Bloomberg powo艂uje si臋 na dane, z kt贸rych wynika, 偶e oko艂o 11 proc. pracownik贸w w brytyjskim przemy艣le pochodzi z pa艅stw UE. Warto doda膰, 偶e Polak贸w w Wielkiej Brytanii jest oko艂o miliona. - S膮 obawy, czy je艣li wyjad膮 do swoich dom贸w na 艣wi臋ta Bo偶ego Narodzenia, to wr贸c膮 do nas w styczniu ? przyznaje przedstawiciel jednej z brytyjskich organizacji biznesowych.

艢wiadoma problemu wydaje si臋 by膰 premier Theresa May. Podczas czwartkowej wizyty w Polsce szefowa brytyjskiego rz膮du zapewnia艂a, 偶e Polacy stanowi膮 bardzo istotny element spo艂ecze艅stwa.

- Chcemy, aby w Wielkiej Brytanii pozostali. Dlatego te偶 tak intensywnie pracowali艣my nad tym, aby osi膮gn膮膰 porozumienie z UE, dzi臋ki czemu jeste艣my w stanie zagwarantowa膰 prawa obywateli UE mieszkaj膮cych w Wielkiej Brytanii - podkre艣li艂a. Zapewni艂a, 偶e b臋d膮 oni mogli "kontynuowa膰 swoje 偶ycie tak, jak przebiega艂o ono do tej pory".
Dopytywana o status Polak贸w po brexicie, May zapowiedzia艂a, 偶e w Wielkiej Brytanii b臋dzie mo偶na ubiega膰 si臋 o prawo pobytu - status osoby stale zamieszkuj膮cej w tym kraju. Uzyskanie go - doda艂a - b臋dzie zale偶a艂o m.in. od czasu sp臋dzonego w Wielkiej Brytanii.

- My bardzo wysoko cenimy polskich obywateli i obywateli innych kraj贸w UE, kt贸rzy mieszkaj膮 w Wielkiej Brytanii i przyczyniaj膮 si臋 do rozwoju naszego kraju. Chcemy, aby mogli zosta膰 i umo偶liwimy im to - zaznaczy艂a szefowa brytyjskiego rz膮du.

藕r贸d艂o: tvn24bis.pl


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=3596