http://www.gbritain.net

:: Londyn bogaty, Londyn biedny
Wiadomo舵 dodana przez: Damian (2006-12-26 01:54:51)

Square Mile, londy艅skie centrum finans贸w i handlu, prze偶ywa rozkwit. Jednak za niebotycznymi zarobkami dobrych pracownik贸w idzie wzrost koszt贸w utrzymania, dotkliwy dla innych mieszka艅c贸w.


Londyn ma si臋 znakomicie. Miejscy bankierzy zamieniaj膮 swoje premie na luksusowe jachty. Ceny nieruchomo艣ci szybuj膮 w g贸r臋. Bary i restauracje stolicy przez ca艂y tydzie艅 s膮 pe艂ne klient贸w. Jednak w艣r贸d tego powszechnego dobrobytu 偶yj膮 te偶 miliony ludzi, kt贸rzy ledwie wi膮偶膮 koniec z ko艅cem. Wyrzuceni poza nawias, miotaj膮cy si臋 gdzie艣 na dole drabiny spo艂ecznej.

Bob Diamond jest dyrektorem Barclays Capital (...) W ubieg艂ym roku otrzyma艂 146 tysi臋cy funt贸w podstawowego wynagrodzenia oraz premi臋 w wysoko艣ci 4,4 miliona funt贸w got贸wk膮 i 1,9 miliona w akcjach. Obiecano mu tak偶e nagrod臋 15 milion贸w funt贸w, je艣li do ko艅ca nast臋pnego roku zyski Barclays Capital osi膮gn膮 wyznaczony poziom. (...) Diamond mieszka w Kensington, jednej z najelegantszych cz臋艣ci miasta, gdzie 艣rednia cena domu si臋ga miliona funt贸w.

Dobrze wykszta艂ceni pracownicy sektora finansowego w Londynie rywalizuj膮 z firmami z ca艂ego 艣wiata, a za swoje wysi艂ki s膮 sowicie wynagradzani. Wed艂ug oficjalnych danych 艣rednia pensja osoby pracuj膮cej w pe艂nym wymiarze godzin w obr臋bie Square Mile wynosi 100 tysi臋cy funt贸w. Oznacza to wzrost o 21 procent w ci膮gu roku. "Londyn jest prawdopodobnie jedynym miejscem w Europie, gdzie mo偶na zarobi膰 milion funt贸w rocznie pracuj膮c u kogo艣” – zauwa偶a profesor Tony Travers z London School of Economics. (...)

Najlepiej zarabiaj膮cy londy艅scy podatnicy w znacz膮cym stopniu finansuj膮 wydatki publiczne w ca艂ym kraju. Wed艂ug bada艅 przeprowadzonych przez Oxford Economic Forecasting zatrudnieni w stolicy wp艂acili w ubieg艂ym roku ponad 20 procent podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii. Tymczasem w ramach wydatk贸w publicznych otrzymali mniej ni偶 15 procent. Wk艂ad netto Londynu do kasy publicznej wyni贸s艂 oko艂o 13 miliard贸w funt贸w. "Interesuj膮ce jest to, 偶e obecny rz膮d, w przeciwie艅stwie do innych rz膮d贸w laburzyst贸w, nie ma nic przeciwko szybkiemu rozwojowi stolicy, mimo 偶e coraz bardziej odstaje ona od reszty kraju" – m贸wi profesor Travers.

Jest te偶 jednak druga strona medalu. Niezwyk艂a koncentracja najwy偶ej op艂acanych specjalist贸w prowadzi do szalonej pogoni za deficytowymi dobrami, od eleganckich dom贸w po karnety na mecze pi艂karskie. Sprawia to, 偶e koszty utrzymania staj膮 si臋 znacznie wy偶sze ni偶 w innych cz臋艣ciach kraju.

Dom w Londynie wart jest przeci臋tnie 300 tysi臋cy funt贸w. Na p贸艂nocnym wschodzie kraju, gdzie nieruchomo艣ci s膮 najta艅sze, 艣rednia cena domu nie przekracza 120 tysi臋cy funt贸w. Ponadto londy艅skie ceny rosn膮 szybciej ni偶 w pozosta艂ych regionach Wielkiej Brytanii. "Zapotrzebowanie na mieszkanie i prac臋 w Londynie jest zbyt wysokie w por贸wnaniu z liczb膮 dost臋pnych nieruchomo艣ci" – twierdzi Travers.

John Ross, doradca ekonomiczny burmistrza stolicy Kena Livingstone’a, podkre艣la rol臋 Londynu jako mi臋dzynarodowego centrum biznesowego. "Toczy si臋 nawet debata, czy gospodarka stolicy jest bardziej powi膮zana ze Stanami Zjednoczonymi, czy z reszt膮 Wielkiej Brytanii. Prawdziwi konkurenci s膮 za granic膮. To sprawia, 偶e koszty 偶ycia w mie艣cie staj膮 si臋 bardzo wysokie. Kto艣, kto zarabia minimaln膮 p艂ac臋 krajow膮, nie ma szans na godne 偶ycie w Londynie" – zauwa偶a Ross.(...)

Przeci臋tny wska藕nik bezrobocia w centralnych dzielnicach stolicy (wy艂膮czaj膮c City, gdzie liczba sta艂ych mieszka艅c贸w jest znikoma) wynosi 8 procent i sporo przewy偶sza 艣redni膮 krajow膮. Z kolei wska藕nik zatrudnienia wynosi 62,5 proc. ludzi w wieku produkcyjnym, czyli jest znacznie ni偶szy ni偶 艣redni. We wschodnich dzielnicach Londynu, takich jak Tower Hamlets i Hackney, bezrobocie przewy偶sza 10 procent, a w wielu miejscach, gdzie najtrudniej o prac臋, sytuacja nie zmienia si臋 od dziesi臋ciu, a nawet dwudziestu lat.

藕r贸d艂o: Onet..pl


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=842