http://www.gbritain.net

:: Odbiorcy energii wybieraj膮 w艣r贸d ofert
Wiadomo舵 dodana przez: Damian (2007-01-04 00:07:26)

Rynkowe reformy w elektroenergetyce na Wyspach Brytyjskich doprowadzi艂y do rzeczywistej konkurencji w bran偶y. Sprzedawcy zabiegaj膮 o klient贸w, a ci przebieraj膮 w ofertach pr膮du.

Jeszcze dwadzie艣cia lat temu polska i brytyjska energetyka mia艂y wiele wsp贸lnego. Obie by艂y pa艅stwowe i zmonopolizowane. Obecnie Wielka Brytania stawiana jest jako wz贸r rynkowych reform. Polacy nie maj膮 jeszcze mo偶liwo艣ci swobodnego wyboru sprzedawcy pr膮du. Mog膮 z niej korzysta膰 na razie jedynie firmy i instytucje. Zgodnie z prawem energetycznym, dopiero po 1 lipca 2007 r. gospodarstwa domowe w Polsce b臋d膮 mog艂y zmienia膰 sprzedawc贸w energii. Jeszcze przez p贸艂 roku b臋dziemy wi臋c mieli do dyspozycji tylko po jednej ofercie z lokalnego zak艂adu energetycznego.


Serwisy por贸wnawcze

Mniej ni偶 po艂owa Brytyjczyk贸w kupuje pr膮d od lokalnych dostawc贸w. Ci, kt贸rzy nadal tak robi膮, przep艂acaj膮 po kilkadziesi膮t funt贸w rocznie (kilkaset z艂otych). W ka偶dym, nawet najmniejszym, zak膮tku Anglii, Walii czy Szkocji odbiorcy energii mog膮 swobodnie wybiera膰 w艣r贸d dziesi膮tek ofert sk艂adanych im przez sprzedawc贸w pr膮du. Wyb贸r jest wielki i trudno si臋 w tym wszystkim po艂apa膰, wi臋c z pomoc膮 przychodz膮 internetowe serwisy por贸wnawcze. Wystarczy poda膰 kod pocztowy oraz roczne zu偶ycie pr膮du, by uzyska膰 list臋 propozycji uszeregowanych np. wed艂ug atrakcyjno艣ci cen.


Zasady op艂at

Brytyjczycy, w przeciwie艅stwie do nas, nie maj膮 do czynienia w urz臋dowo zatwierdzanymi taryfami. Sprzedawcy sami ustalaj膮 cen臋. Nic ich w tym wzgl臋dzie nie ogranicza (poza w艂asn膮 pomys艂owo艣ci膮 i rynkowymi przyzwyczajeniami), w zwi膮zku z tym r贸偶nice w ofertach dotycz膮 nie tylko cen, ale i zasad p艂acenia. Do wyboru s膮 przede wszystkim umowy otwarte. Zawiera si臋 je na czas nieokre艣lony, ale w czasie ich trwania stawki rozliczeniowe mog膮 si臋 zmienia膰. Sprzedawcy pr膮du oferuj膮 te偶 terminowe kontrakty, w kt贸rych przez kilka lat (czasem nawet 5) gwarantuj膮 utrzymanie sta艂ej ceny energii. Nietrudno si臋 domy艣li膰, 偶e takie oferty w pocz膮tkowej fazie s膮 dro偶sze od wspomnianych otwartych um贸w. Za to jednak do zera zmniejszaj膮 ryzyko wzrost贸w cen w przysz艂ych latach.

Je艣li klienci zdecyduj膮 si臋 na zawarcie umowy za po艣rednictwem internetu, to zap艂ac膮 mniej ni偶 przy tradycyjnej formie podpisywania dokument贸w oraz pocztowej korespondencji. Je艣li zrezygnuj膮 z otrzymywania papierowych faktur wysy艂anych tradycyjn膮 poczt膮, a zadowol膮 si臋 elektronicznymi rozliczeniami w internecie, to mog膮 zaoszcz臋dzi膰 jeszcze wi臋cej.


Podw贸jne oferty

Najwi臋cej mo偶na zaoszcz臋dzi膰 na podw贸jnych ofertach, obejmuj膮cych zar贸wno energi臋 elektryczn膮, jak i gaz ziemny. Niemal wszyscy sprzedawcy w Wielkiej Brytanii oferuj膮 klientom i jedno, i drugie. Dodatkowe oszcz臋dno艣ci mog膮 wynikn膮膰 r贸wnie偶 ze sposobu prowadzenia rozlicze艅 ze sprzedawc膮. Najkorzystniejsze cenowo dla klient贸w jest polecenie zap艂aty.

Obecnie Brytyjczycy p艂ac膮 za pr膮d wi臋cej ni偶 Polacy. Maj膮 jednak mo偶liwo艣膰 wyboru. Najta艅szy pr膮d maj膮 obecnie mieszka艅cy Cambridge i okolic. Za 1950 kWh (takie jest 艣rednie roczne zu偶ycie energii w polskich gospodarstwach domowych) zap艂ac膮 w przysz艂ym roku od 1032 do 1655 z艂 brutto. Od nich zale偶y, na jaki rodzaj umowy si臋 zdecyduj膮 i ile w zwi膮zku z tym b臋d膮 p艂aci膰. W Polsce w przysz艂ym roku pr膮d b臋dzie najdro偶szy w Lublinie i okolicach (924 z艂 brutto za 1950 kWh rocznie).

Jeszcze w czerwcu pr膮d w Cambridge by艂 ta艅szy ni偶 w P艂ocku, Poznaniu, Zamo艣ciu, Lublinie i okolicach Warszawy. W kwietniu 2005 r. cz臋艣膰 Brytyjczyk贸w mia艂a znacznie lepiej ni偶 2/3 Polak贸w! W por贸wnaniu z Cambridge w Polsce taniej by艂o tylko we Wroc艂awiu, w Gliwicach, Gda艅sku, Opolu, Warszawie, Olsztynie, 艁odzi, Zielonej G贸rze, Legnicy, Jeleniej G贸rze i Toruniu. Cen pr膮du krakowiacy mogli zazdro艣ci膰 mieszka艅com Manchesteru czy Cambridge. Kaliszanie za energi臋 p艂acili dro偶ej ni偶 londy艅czycy, mieszka艅cy Birmingham, Sheffield i Leeds.

Sk膮d te r贸偶nice i zmiany? Dlatego 偶e ponad 1/3 pr膮du w Wielkiej Brytanii produkowana jest z gazu, a ten w ci膮gu ostatnich miesi臋cy bardzo podro偶a艂. Odbi艂o si臋 to r贸wnie偶 na wzro艣cie cen pr膮du. U nas zaledwie 3 proc. energii elektrycznej produkowanej jest z gazu i dlatego jego podwy偶ki nieznacznie wp艂ywaj膮 na wysoko艣膰 rachunk贸w za pr膮d. Poza tym na wzajemne relacje cenowe pomi臋dzy obu krajami wp艂ywaj膮 r贸偶nice kursowe. Trzeba te偶 pami臋ta膰, 偶e inne s膮 w obu krajach stawki VAT na energi臋 elektryczn膮: w Polsce 22 proc., a w Wielkiej Brytanii tylko 5 proc.


W Wielkiej Brytanii najwi臋cej mo偶na zaoszcz臋dzi膰 na podw贸jnych ofertach obejmuj膮cych energi臋 elektryczn膮 i gaz ziemny


艢wiadomo艣膰 ekologiczna

W Wielkiej Brytanii, gdzie rynek energii dzia艂a bez zak艂贸ce艅, odbiorcy pr膮du mog膮 przebiera膰 w ofertach. Do wyboru maj膮 na og贸艂 po kilkana艣cie propozycji, a nieraz i wi臋cej. Oferty r贸偶ni膮 si臋 cenami i sposobami rozlicze艅. O wyborze decyduje ponadto jako艣膰 obs艂ugi i marka oferenta. Nie bez znaczenia jest r贸wnie偶 艣wiadomo艣膰 ekologiczna odbiorc贸w. W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w ca艂ej Unii Europejskiej, obowi膮zuj膮 limity udzia艂u energii ze 藕r贸de艂 odnawialnych w energii sprzedawanej odbiorcom. Wielu z nich wybiera oferty na energi臋 zielon膮 w 100 proc., kt贸ra jest znacznie dro偶sza ni偶 energia konwencjonalna.

Mimo ogromnego ruchu na brytyjskim rynku, udzia艂y rynkowe najwa偶niejszych graczy nie zmieniaj膮 si臋. Firmy energetyczne trac膮 klient贸w, tam gdzie s膮 operatorami lokalnych sieci dystrybucyjnych. Zyskuj膮 natomiast nowych na pozosta艂ym terenie kraju.

藕r贸d艂o: Gazeta Prawna


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=855