http://www.gbritain.net

:: Fala emigracji z Polski nie maleje
Wiadomo舵 dodana przez: Eliss (2007-01-11 00:05:26)

W 2006 r. na wysp臋 przyjecha艂o znacznie wi臋cej Polak贸w ni偶 rok wcze艣niej. Takie dane ujawni艂o w艂a艣nie irlandzkie ministerstwo spraw spo艂ecznych i rodziny, kt贸re przydziela nr PPS.

W 2006 r. taki numer nadano prawie 90 tys. Polak贸w. To o 25 tys. wi臋cej ni偶 w ca艂ym 2005 r. W dodatku dane za ostatni rok nie obejmuj膮 jeszcze grudnia.

- To pokazuje, 偶e mamy rosn膮c膮 fal臋 emigracji do Irlandii - komentuje dr Maciej Duszczyk, ekspert od migracji z Instytutu Polityki Spo艂ecznej UW. Zastrzega jednak, 偶e nie nale偶y dodawa膰 liczb z kolejnych lat, by przekona膰 si臋, ilu Polak贸w przebywa w Irlandii. - Osoby, kt贸re otrzyma艂y numer, mog艂y wyjecha膰 lub pracuj膮 na wyspie sezonowo.

Tak zrobi艂a m.in. Monika Borys, kt贸ra nied艂ugo po rozszerzeniu UE wyjecha艂a do Irlandii. Mieszka艂a z m臋偶em niedaleko Cork na po艂udniu kraju. - Pracowa艂am w magazynie lek贸w, jako opiekunka do dzieci - wylicza. Kilka miesi臋cy temu wr贸ci艂a do Polski, by urodzi膰 i nieco odchowa膰 synka. Niebawem zamierza jednak wr贸ci膰 do Irlandii.

Nikt nie wie dok艂adnie, ilu Polak贸w mieszka na Zielonej Wyspie, szacuje si臋, 偶e od 100 do 250 tys. - O numer PPS wyst臋puje si臋 tylko raz, je艣li kto艣 wyje偶d偶a, numer nie przepada - t艂umaczy Oonagh Duffy z biura prasowego ministerstwa spraw spo艂ecznych i rodziny. Ministerstwo dopiero planuje wsp贸lnie z urz臋dami skarbowymi sprawdzi膰, ile os贸b maj膮cych PPS regularnie p艂aci podatki lub pobiera zasi艂ki.

Numer powinien mie膰 ka偶dy: osoby pracuj膮ce, korzystaj膮ce z opieki zdrowotnej, dzieci chodz膮ce do szk贸艂. By go otrzyma膰, nale偶y poda膰 adres zamieszania. - Jako potwierdzenie adresu wystarczy list od w艂a艣ciciela nieruchomo艣ci, kt贸r膮 wynajmujemy, lub list z banku, na kt贸rym widnieje nasze nazwisko i adres - m贸wi Oonagh Duffy. Nie wykluczone jednak, 偶e cz臋艣膰 Polak贸w nie ma numeru lub uzyskuje go dopiero jaki艣 czas po przyje藕dzie.

W stosunku do liczby mieszka艅c贸w Polak贸w w 4-mln Irlandii jest nawet wi臋cej ni偶 w Wielkiej Brytanii. Wyspa przyci膮ga naszych rodak贸w m.in. ze wzgl臋du na praktycznie nieistniej膮ce tam bezrobocie i wysokie p艂ace. Trwa boom w budownictwie, bran偶y, w kt贸rej Polacy s膮 szczeg贸lnie cenieni.

Jaros艂aw Pardela, kt贸ry mieszka w Irlandii od 2001 r., rok temu za艂o偶y艂 firm臋 budowlan膮 Alu-nova specjalizuj膮c膮 si臋 w konstrukcjach z aluminium. W Irlandii zatrudnia 34 osoby. Wszyscy to Polacy. - Nie ma Irlandczyk贸w z takim do艣wiadczeniem. Tu jest ma艂o ludzi, trzeba bardzo szuka膰, by znale藕膰 fachowc贸w - uwa偶a.

Pocz膮tkowo sprowadzi艂 kilku pracownik贸w z Polski, teraz Polacy przyje偶d偶aj膮 i zg艂aszaj膮 si臋 do niego sami. - Dajemy og艂oszenia albo informacje roznosz膮 si臋 poczt膮 pantoflow膮 - m贸wi.

Zdaniem dr. Duszczyka Polacy wybieraj膮 Irlandi臋 nie tylko z powodu pracy i zarobk贸w. - Irlandczycy to otwarte spo艂ecze艅stwo, pami臋taj膮 sw膮 niedawn膮 emigracj臋 i dlatego ze zrozumieniem patrz膮 na Polak贸w - m贸wi. Pewn膮 rol臋 odgrywa te偶 blisko艣膰 kulturowa, m.in. wsp贸lna religia.

Na razie obecno艣膰 Polak贸w nie wp艂yn臋艂a na wzrost bezrobocia w Irlandii. Zdaniem dr. Duszczyka, je艣li tempo przyjazd贸w si臋 utrzyma, sytuacja mo偶e si臋 jednak niebawem zmieni膰 i Polacy zaczn膮 odbiera膰 prac臋 Irlandczykom. - To mo偶e wywo艂a膰 protesty, konflikty spo艂eczne - ostrzega.

Por贸wnywalnych danych za ostatni okres nie ma jeszcze z Wielkiej Brytanii. Liczba os贸b otrzymuj膮cych numer ubezpieczenia spo艂ecznego (NINo) w roku od czerwca 2005 do czerwca 2006 wynios艂a 171 tys. W poprzednim roku by艂o to 62 tys. Inaczej ni偶 w Irlandii numer dostaj膮 tylko osoby pracuj膮ce lub wyst臋puj膮ce o zasi艂ki, a nie uczniowie czy niepracuj膮cy ma艂偶onkowie. Z kolei dane z rejestru pracownik贸w WRS sugeruj膮, 偶e liczba Polak贸w przyje偶d偶aj膮cych do Wielkiej Brytanii si臋 stabilizuje.

藕r贸d艂o: Gazeta.pl



adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=868