http://www.gbritain.net

:: Operacje nie dla palaczy
Wiadomo舵 dodana przez: Eliss (2007-01-13 00:43:04)

Palacze b臋d膮 usuwani z list oczekuj膮cych na planowe zabiegi chirurgiczne. Do czasu, a偶 rzuc膮 palenie - og艂osi艂 zarz膮d opieki zdrowotnej angielskiego hrabstwa Norfolk.

Na podobny krok zdecydowa艂o si臋 hrabstwo Staffordshire.

Decyzja Brytyjczyk贸w wywo艂a艂a wielkie kontrowersje. Do dyskusji w艂膮czy艂 si臋 presti偶owy "British Medical Journal". Na jego 艂amach w szranki stan臋li prof. Matthew J. Peters z Uniwersytetu w Sydney i prof. Leonard Glantz z Boston University School of Public Health.

- Palenie papieros贸w znacznie zwi臋ksza ryzyko, 偶e po operacji dojdzie do powa偶nych powik艂a艅 serca czy p艂uc. Rany gorzej si臋 goj膮, cz臋艣ciej dochodzi te偶 do gro藕nych infekcji. A to oznacza d艂u偶szy pobyt w szpitalu i wy偶sze koszty. Dlatego gdy pacjent doskonale o tym wie, a mimo to nie chce zrywa膰 z na艂ogiem, dopuszczanie go do zabiegu jest wr臋cz nieetyczne. Za pieni膮dze, kt贸re trzeba wyda膰 na czterech palaczy, mo偶na by zoperowa膰 pi臋ciu chorych, kt贸rzy nie pal膮 - argumentuje Peters. Na poparcie tej tezy przedstawia wyniki bada艅 naukowc贸w z Danii.

Po niekt贸rych operacjach ortopedycznych powik艂ania mia艂o 26 proc. palaczy. 13 proc. z powodu infekcji musia艂o przej艣膰 ponowny zabieg. Tymczasem w艣r贸d pacjent贸w, kt贸rzy odpowiednio wcze艣niej odstawili papierosy, powik艂a艅 w og贸le nie by艂o. Palacze przebywali na oddziale 艣rednio 14 dni; niepal膮cy - 11.

- Do infekcji znacznie cz臋艣ciej dochodzi te偶 w przypadku palaczek, kt贸re przesz艂y rekonstrukcj臋 piersi po usuni臋ciu guza. Infekcje op贸藕niaj膮 rozpocz臋cie chemioterapii i na艣wietla艅. A kolejka oczekuj膮cych jest przecie偶 d艂uga. Dlatego nie powinno si臋 przeprowadza膰 rekonstrukcji, do momentu gdy pacjentka nie zerwie z na艂ogiem. Je偶eli kto艣 chce ryzykowa膰 - to jego wola. Ale nie mo偶e si臋 to odbywa膰 kosztem innych - podsumowuje Peters.

- Odmawianie palaczom zabiegu to okrucie艅stwo - odpowiada prof. Glantz. - Skoro pomoc nale偶y si臋 nawet mordercom, to jak w og贸le mo偶na podnosi膰 kwesti臋, czy nale偶y leczy膰 palaczy - pyta lekarz. Jego zdaniem ich dyskryminacja sta艂a si臋 ostatnio akceptowaln膮 spo艂ecznie norm膮. Zapomniano przy tym o jednym - 偶e palenie uzale偶nia. Przez lata koncerny tytoniowe wygrywa艂y wytaczane im procesy, t艂umacz膮c, 偶e skoro kto艣 pali, to jest to jego w艂asny wyb贸r i nikt nie ponosi za to odpowiedzialno艣ci. - To ironia, 偶e taki sam argument podnosz膮 teraz lekarze chc膮cy odmawia膰 pomocy ludziom uzale偶nionym od nikotyny - pisze Glantz. Rzeczywi艣cie - t艂umaczy w "BMJ" - dane o ryzyku powik艂a艅 po operacji pokazuj膮, 偶e palacze s膮 na nie bardziej nara偶eni. Dochodzi do nich jednak stosunkowo rzadko i zdecydowana wi臋kszo艣膰 palaczy szybko powraca do pe艂ni zdrowia. Cech膮 nowoczesnej medycyny jest te偶 bliska, oparta na partnerstwie relacja lekarz - pacjent. A trudno o niej m贸wi膰, gdy ten pierwszy m贸wi drugiemu, 偶e nie b臋dzie go leczy艂.

Glantz przypomina te偶, 偶e nie ma obowi膮zku zg艂aszania si臋 na operacj臋 w doskona艂ym stanie zdrowia. Skoro trzeba rzuci膰 palenie, to osobom np. z nadwag膮 mo偶na by przed zabiegiem nakaza膰 sesje w klubie fitness.

A co do pieni臋dzy - przecie偶 nie tylko palacze s膮 "kosztowni". Co roku w USA wydaje si臋 prawie 19 mld dol. na leczenie uraz贸w zwi膮zanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu. Mo偶na powiedzie膰, 偶e ci ludzie nie musieli zajmowa膰 si臋 sportem i sami s膮 sobie winni. A przecie偶 kosztuj膮. Obowi膮zkiem lekarza jest jednak pom贸c, zar贸wno im, jak i palaczom - podsumowuje naukowiec.

Podobna dyskusja o leczeniu palaczy przetoczy艂a si臋 r贸wnie偶 przez Polsk臋. Wiosn膮 2001 r. na drzwiach krakowskiej Kliniki Chirurgii Serca, Naczy艅 i Transplantacji zawis艂o og艂oszenie: "Pacjenci pal膮cy papierosy nie b臋d膮 przyjmowani na diagnostyk臋 i na operacje serca. W razie w膮tpliwo艣ci - zapraszam na rozmow臋". Og艂oszenie wywiesi艂 wieloletni kierownik kliniki, wybitny kardiochirurg prof. Antoni Dziatkowiak. Dzi艣 tak opowiada o tej sprawie:

"Po tym og艂oszeniu wybuch艂a wielka awantura. Dok艂adnie o to mi chodzi艂o. Niestety, w Polsce jak nie ma o co艣 awantury, to nikt si臋 tym nie przejmuje. Prosi艂em pacjent贸w, by podpisywali zobowi膮zanie, 偶e rzuc膮 papierosy. Je偶eli chory m贸wi艂, 偶e nie podpisze, ja m贸wi艂em, 偶e nie b臋d臋 go leczy艂. Oczywi艣cie, nigdy nikomu nie odm贸wi艂em pomocy. Chcia艂em tylko zmusi膰 chorych do zaprzestania palenia i cz臋sto mi si臋 to udawa艂o. W wielu przypadkach zosta艂em te偶 ok艂amany. Zdarza艂o si臋, 偶e moi pacjenci przychodzili 5-10 lat po operacji i skar偶yli si臋, 偶e zn贸w ich k艂uje w piersiach. Gdy pyta艂em, czy pal膮, odpowiadali, 偶e tak. Nie trafia do mnie argument, 偶e to osoby uzale偶nione. Nic nie usprawiedliwia na艂ogu takiego jak palenie".

Pami臋tajmy, 偶e 90 proc. zawa艂owc贸w to palacze. Za ich leczenie p艂acimy wszyscy.

藕r贸d艂o: Gazeta.pl


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=871